Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
805
 

Sinema Spielberg gerçeği!

Sinema Spielberg gerçeği!
 

Ünlü Amerikalı yönetmen Steven Spielberg'in çektiği her film ile başarıya ulaşmasını biliyor...

Kendisine özgü bir anlatımı olan Spielberg, çekeceği filmlere iyi bir seçim yapan ve belki de daha sonra bunu çok iyi bir şekilde pazarlayabilip bu filmleri ile kendi ismini ölümsüzleştirmeyi başardı.

"Er Ryan'ı kurtarmak, Münih, Dünyalar Savaşı, Schindler'in Listesi, Jurassic Park, Azınlık raporu, Terminal, Jaws, E.T. vb." gibi birçok izlenesi filmlerin yönetmiş olan Yahudi asıllı yönetmenin filmlerinde, benim gözüme çarpan öğe ise kullandığı fantastik öğelerle harmanlamış efektlerin bolluğu oluyur.

Yaratıcılığı tartışılmaması gerek yönetmen çektiği her filmle adından çokca sözettirmeyi başarıyor. Çoğu zaman içerikten ziyade görselliğin "başrolde" olduğunu düşünmüşümdür. Ancak geçen gün, televizyonda izlediğim "Güneş İmparatorluğu"( Empire of the Sun) bu düşüncemin az da olsa değişmesine neden oldu. Çünkü filmde, görselliğin yanısıra sinemanın tüm öğelerini kullanarak, mükemmele yakın bir film ortaya çıkarmış. Kuşkusuz film müziklerini gerektiği yerde ve etkili kullanmasını da bilmesi filmin bittiği halde benim yerimden kıpırdayamama ve "keşke, biraz daha sürseydi" diye düşünmeme sebep oldu. Film, kısaca 2. Dünya Savaşı'nda Çin'deki bir İngiliz ailesinin çocuğunun gözüyle savaşı anlatıyordu.

Spielberg'in çektiği filmlerin pazarlanmasının da iyi bir şekilde yapılması kuşkusuz kendi kariyerinin başarısı için bir hayli önemlidir. Çektiği filmlerin çoğu zaman yüksek bütçeli olduğunu da gözönüne alırsak, başarının gelmesi de geç olmuyor. Bir dahi olarak da tanımlanan yönetmen halen birçok projeler üstlenmekte ve Electronic Arts ile 3 oyunluk bir anlaşma da yapmış durumda.

Ancak sonuçta sebebi her ne olursa olsun, Steven Spielberg'in çektiği filmler, "başarılı" kategorisine yükselmeyi hakediyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Arek sana bu sığ değerlendirmeyi yakıştıramadım doğrusu... Spielbergin başarısında Amerikadaki lobilerin etkisini, oradaki sinema endüstrisinin yapısının bundaki etkisi yazında yok. Spilberg benim için bir cilalı imaj çocuğudur. Amerikada bağımsız sinemayı boğmaya çalışan, pentagonlaştırılmış hoolywoodun itaatkar evladı. Sana bağımsız sinemalardan öyle örnekler veririmki, üstelik düşük bütçelerine rağmen, senin deyiminle "sinemanın tüm öğelerini kullanan" ve mükemmele yakın eserler ortaya koyan filmlerdir bunlar... ne ki bu filmler pentagondan yada güçlü ekonomik-siyasi çevrelerden para almayı reddederler. Sen filminde ameriken bayrağını kullandığında (özellikle Adaletin sağlandığı an ve mekanlarda) film masraflarının vergiden düşüldüğünü biliyormuydun. O nedenle cilalanmaz, reklamları yapılmaz, üstelik engellenirler. sevgilerimle...

Seydi 
 12.09.2006 15:54
Cevap :
Sevgili Seydi. Amerika'nın bağımsız sinemayı boğduğunu, ve Spielberg'in başarısındaki Amreikadaki lobilerin rolü olduğuna dair cümlelerine katılıyorum. Kuşkusuz, bağımsız sinemalarda, "sinemanın tüm öğelerini" yansıtan filmler de bulmak da mümkün. Ancak, bence Spielberg hakkındaki görüşlerinin Spielberg'e değil de Woody Allen'a daha çok uyduğu kanısındayım. Zira bu sözleri Spielberg'e değil de Woody Allen'a demiş olsan, sana %100 katılırım, Spielberg'in başarısını salt lobilere veya Amerikan bayrağını kullanmasına, veya filmlerinin yüksek bütçeli olmasına bağlayamayız. Kuşkusuz bunlar onun filmlerinde başarıyı getiren önemli ınsurlardır, ancak tüm bu unsurlara rağmen Spielberg'in çektiği filmler "başarılı" olarak da kabul edilmeyebilirdi.Sevgiler...  12.09.2006 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3512
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster