Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
532
 

Sinemadan beklentilerimiz

Sinemaya gitmeyi sevmeyen var mıdır? Sinema ayrı bir tutkudur. Filmin konusu kişiden kişiye göre değişsede herkesin beğeneceği bir film mutlaka vardır. Eminim ki hayatınızda unutamadığınız benliğinize yer etmiş filmler vardır.

Yabancı ya da yerli ayrımı yapmak ne oranda doğru bence bunu tartışmak gerekir. Türk sineması tartışıldığında insanlar yabancı filmlerin daha kaliteli olduğundan bahseder. Bunun kriterleri ne.. Bu kriterleri kim belirliyor. Çoğu insan yeşilçamı seyretmekten zevk alsada bunu söylemek istemez. Çünkü diğer insanların onu banal, zevksiz olarak değerlendirmesinden korkar. Birde Türk filmleri için genel yargı "Sonu başından bellidir" olur. Ama yabancı filmlerinde sonu belli değilmi? Filmlerin yerli veya yabancı olması değil içerikleri, size ne verdikleri önemli olmadır.

Türk halkı duygusal, acıma hissi en yüksek millettir. Duygusal filmleri izlerken çok büyük haz alırız. Yeşilçamın o eski filmleri bence Türk halkının yapısına çok daha uygundur. Ailece seyredebileceğiniz kendi yaşantınızı bulabileceğiniz filmlerdir. Ne kadar izlemem deseniz de o filmleri herkes bilir. Sürekli tekrarlanmasına rağmen bir "Habamam Sınıfını" izlemeyen varmı? Tekrar izleseniz bile sıkılıyormusun yoksa hala ilk günkü gibi gülebiliyormusunuz? Ya o Adile Naşit ve Münir ÖZKUL'un aile filmleri. Her seferinde büyük bir keyifle izliyorum. Çünkü benim hislerime, örf ve adetlerime aile yapıma uygun filmler. Hangi yabancı filmde turşu suyunu duydunuz? Kılık kıyafeleri hangisinde sizin çevrenizdeki insanların kıyafetlerine benziyor. Bizi yansıtıyormu, sizin aynanız olabiliyor mu?

Tabiki yabancı filmler içinde de çok güzel olanlar var. Onları izlemek, değişik konularda fikir sahibi olmak gerekir. Yabancı filmleri ülkemizin aynası olarak görürüm. Onların yaşam tarzını, düşüncelerini, duygularını anlatır.

Son dönem yapılan yerli filmlerde bence gelişmek açısından önemli yer tutuyor. Ayrıca hala yabancı sinemadan çok duygusallığa yönelik Türk filmlerinin ilgi çektiğini gösteren en iyi örnek "Babam ve Oğlum" filmmidir. Bizleri yansıttığı için ilgimizi çekti. Türk halkının aile kavramına olan düşkünlüğünü birkez daha bence kanıtladı.

Yabancı filmleri izlediğimizi söylemekten çekinmez hatta seyrettiklerimizi överiz. Bize uygun olup olmadığı o an bizi ilgilendirmez. Fakat eğer o beğendiğimiz filmde bir türk oynarsa kınarız o rolü nasıl oynadı diye. Aslında içimizde Türklük kavramı, örf ve adetlerimiz ağır basar, bir Türk'e yakıştıramayız.

Bence emek verilen her filmi izleyelim. Türk sinemasının hakettiği yere gelmesi için destekleyelim. Yabancı özentisi filmler yerine bize uygun o eski yeşilçam tadında ama günümüz teknolojisi kullanılan filmler izlemek dileğiyle....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2889
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Memur olduğum için Türkiyenin çeşitli illerini gezmekteyim. Yaşamı seven, hayatını daima daha iyi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster