Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '06

 
Kategori
Yöresel Yemekler
Okunma Sayısı
2397
 

Sini mantısı

Sini mantısı
 

İftara az bir zaman kala yöremizden bir lezzeti size tanıtmak istedim. Oruçlulardan özür diliyorum böyle bir saatte dirençlerini daha da düşürdüğüm için…

Ben fiilen bu mantıyı yapamıyorum ama yapımında çok bulundum yardımcı eleman olarak. Beceremediğim yeri hamurunu açmak, bu konuda maalesef kırk yıldır inatçı bir yeteneksizlikle boğuştum ama beceremedim işte.

Bizim mantımız çocukluğumda babamın soğuk kış günlerinde avladığı yaban ördeklerinden yapılırdı. En güzeli yeşil baş derlerdi yanlış hatırlamıyorsam. Ördek güzelce temizlenir suda haşlanmaya bırakılırdı. Bu arada hamur incecik açılmak üzere bir köşede ‘’tutulurdu’’.

Haşlanan ördeği kardeşlerimle birlikte didiklerdik. Annemin açtığı hamuru önce ince şeritler halinde daha sonra da kare şeklinde bölmesinin arasından, bu küçük karelerin içine didiklediğimiz ördek parçalarını yerleştirirdik. Ardından bu doldurulmuş kareleri, iki ucundan yapıştırarak bir kayık şeklini verdiğimiz mantıları tek tek tepsiye yerleştirirdik. Kızgın fırında pişirdiğimiz mantının üzerine sıcakken ördeğin haşlama suyunu üzerinde gezdirir ve afiyetle yerdik.

Hep geçmiş zaman kullandım biliyorum ama artık ne ava giden babam var, ne de av ördekleri. Annemle kırk yılda bir o mantıyı yapsak bile, üretme çiftliklerinde hızla büyütülüş piliçlerden yaptığımız için aynı lezzeti yakalamamız imkansız…

Ağzınızın tadının hiç bozulmaması dileğiyle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1379
Toplam mesaj
: 381
Ort. okunma sayısı
: 1614
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Zamandan şikayet ederken, ne kadar hızlı aktığını fark edemeden geçmiş yıllar. Kırklı yıllar, kır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster