Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '10

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
241
 

Sınır tanımayanlar...

Sınır tanımayanlar...
 

Katsayı kararı doğrumu?

Ya da doğru uygulanabiliyormu?

Meslek liselerinin katsayı hakkındaki rahatsızlığı neden ötürü?

Katsayı kalkarsa bundan en fazla zarar gören KİM OLACAK?

İmam hatipliler katsayı kararının kalkmasını neden istiyor?

YÖK'ün aklındaki tilkiler ne zaman duracak?

Tüm bu sorular yüksek öğretime öğrenci alımındaki belirsizlikten kaynaklanmamakta aslında. Asıl mesele bu sorulara bu sorunlara objektif biçimde cevap vermekte. Bu sorunları en zararsız biçimde çözmekte. İşte asıl mesele burada.

Katsayı kararı kaldırılırsa meslek liseleri her konumdan zararlı duruma düşecek midir?

Evet.

Anadolu lisesinde ya da normal bir lisede öğrenim gören bir öğrencinin almış olduğu fizik-kimya-matematik dersleri meslek lisesinde ki bir öğrenciye nazaran kat, kat üstündedir. Eğer katsayı kalkarsa meslek lisesindeki bir öğrenci kendi alanındaki bir öğretmenliğe gidebilmek için şu anda sarf ettiği çabadan daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalacaktır. Çünkü önceden pozitif ayrımcılığa tabi tutuluyordu ve diğer liselerdeki öğrenci meslek öğretmenliklerini seçtiğinde puan kesintisine uğruyordu. Maalesef meslek lisesi öğrencileri kendilerine çok daha fazla bölüm açıldığını zannedip bir çeşit göz boyamasıyla karşı karşıyalar. Ellerindeki değerleri de yitireceklerinden bi haberler.

Şu anda uygulanan katsayı kararı bazı eksiklere rağmen yine de doğrudur. Bu eksiklik ve meslek lisesi öğrencilerinin rahatsız olduğu asıl konu kendi mesleklerindeki mühendislik dallarında öğrenim görmede katsayı engeliyle karşılaşmalarıdır. Bu yöndeki bir katsayı düzenlemesi ile meslek liselerindeki öğrenciler için katsayı sorunu çözülmüş olur. Meslek lisesi öğrencileri mesleklerinin teknik kısmını liselerde öğrenip üniversitelerde de işin teorik kısmını öğrendiklerinde Türkiye daha kaliteli mühendislere sahip olacaktır. Bunun yolu da meslek lisesindeki öğrencilere kendi alanlarındaki bir mühendislik fakültesini tercih ettiklerinde katsayı uygulamasının kalkmasıyla olmaktadır. Yani mühendislik fakültelerine girmede normal lisedeki öğrenciye uygulanan katsayının meslek lisesindeki öğrencilere uygulanmasıyla olacaktır. Fakat bu YÖK'ün yapmak istediği İDEOLOJİK hesaplara uymamakta aksine bu hesaplara ters düşmektedir. Çünkü böyle bir düzenleme ile meslek lisesindeki öğrencilerin desteğini yitirmiş olacaklardır. Ellerinde sadece İmam-Hatip öğrencileri kalacaktır ki asıl amaç zaten İmam-Hatip liselileri nasıl olurda üniversiteye yerleştiririz.

Şimdi de YÖK'ün tilkilerinden birisi düşünmüş ve üniversitede öğrenim gören öğrenci başka bir bölüme gitmek isteyebilir bunun içinde şartımız geçilmek istenen bölümdeki en düşük puanı alması yeterli demiş. Demiş de neyi düşünerek demiş. Her yıl üniversiteler kontenjanlara göre öğrenci almaktadır.

Üniversitedeki alan değişikliğinde tıpkı yerleştirmedeki gibi kontenjan uygulaması olacak mıdır yoksa her önüne gelen ben bu puanı aldım bu bölüme geliyorum demesi yeterli olacak mıdır?

Eğer kontenjan uygulaması olursa sene başında ki kontenjanlardan belli bir yüzdelik dilim bu alan değişikliği için mi ayrılacak?

Üniversitedeki alan değişikliğine diğer üniversitelerden başvuru yapılabilecek mi?

Harran Üniversitesinin tıp fakültesinin puanına sahip bir Hacettepeli fizik bölümü öğrencisi Hacettepedeki tıp bölümüne girebilecek ise sene başında çok yüksek puanla Hacettepe tıpa girmiş öğrenciye yazık olmayacak mı?

Ya da Harran tıptaki öğrenci kafasına vurup "keşke Hacettepe fiziği yazsaydım şimdi ne güzel Hacettepe tıpa geçebilirdim" demeyecek mi?

Anlayacağınız YÖK'ün tilkileri kendi kuyruklarının peşinde koşmaktadır. Bakalım bu kuyruk tilki kovalamaca sı nereye kadar devam edecek...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 424
Kayıt tarihi
: 01.05.09
 
 

1 Eylül 1980' de Adana'nın sıcak sonbaharında dünyaya gelmişim. İlk ve orta öğrenimimi Adana'da tama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster