Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1330
 

Sınırımızdaki Arap-Kürt ittifakı ne anlama geliyor?

Sınırımızdaki Arap-Kürt ittifakı ne anlama geliyor?
 

milliyet.com.tr'den...


Suriye iç savaşında yeni bir aşmaya mı gelindi?

Çünkü birkaç günden beri, daha önce adını hiç duymadığımız bir “güç” sahneye çıktı: Suriye Demokratik Güçleri…

Kısa adıyla; SDG!

SDG, adını,Türkiye’nin “kırmızı çizgi” saydığı “Fırat’ın batısı”na geçen “güç” olarak duyurdu. Milliyet’in haberine göre; “SDG Arap ve Kürtlerden oluşmakla birlikte, liderliği YPG yapıyor”. (02.01.2016)

Bu haberden birkaç gün önce de, Radikal’de, yine Demokratik Suriye Güçleri’nin, doğudan Fırat’ın batısına geçtiği, Hatay’a komşu Afrin kantonundan da doğu istikametinde ilerlediği bildirilmişti. (28.12.2015)

Peki, kim veya kimlerdir bu Suriye Demokratik Güçleri?

Bunun cevabı; Milliyet’teki bir başka haberde… Buna göre; ABD'nin desteğiyle ekim ayında kurulan SDG, Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile aralarında Ceyş el Suvar ve Ceyş el Sanadid'in de bulunduğu Arap gruplar ve Süryani birliklerinden oluşuyor.

Bu bilgiler, aslında, yeni bir oluşumdan ziyade, YPG’ye katılımlar olduğunu gösteriyor. Tabii “Amerika’nın desteği”yle böyle bir “katılım”ın sağlanması çok önemli bir gelişme!

ABD’nin, Rusya-Suriye ikilisine karşı yeni bir hamle peşinde olduğu anlaşılıyor:

Araplar-Kürtler-Süryaniler arasındaki çatışmaları önleyecek,

Bu güçler arasında bir yakınlaşma ve işbirliği sağlayacak,

Bu sayede Arap, Kürt ve Süryani toplumlarında ABD’ye sadakat ve bağlılık yaratacak bir hamle!

“ABD desteğiyle DSG’nin kurulduğu” Ekim ayının, Rusya’nın Suriye’de hava taarruzlarına başladığı 30 Eylül’ün hemen ertesine denk geldiği dikkatinizden kaçmamış olmalı!

Amerika, bu yeni hamlesiyle, Rusya’nın Suriye’de başat güç olması neticesinde, elinden kaymakta olan ülkenin, hiç olmazsa kuzeyinde söz sahibi olmayı hedeflemiş olmalı!

Peki, Amerika bunu başarabilir, “sadece kendisine bağlı” bir güç ve“kuzey bölge” yaratabilir mi?

Suriye genelinde olduğu gibi, ülkenin kuzeyinde de durum çok karışık:

ABD, Fırat’ın doğusundaki Türkiye sınırı boyunca uzanan geniş bir bölgeyi kontrol altında tutan YPG için, “benim kara gücüm” diyor… Ama YPG’ye Rusya da sahip çıkıyor ve destek veriyor. YPG lideri Salih Müslim’in Rusya’yla da ilişkileri çok iyi… Rusya’nın Suriye’de bombardımana başlamasının ardından, 2 Ekim’de, “Rusya’yla askerî işbirliğine hazırız.” mesajı vermişti. (BBC Türkçe)

Öte yandan,Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad da sıklıkla, “PYD/YPG ile ortak hareket ettiklerini, onları desteklediğini” dile getiriyor.

Böyle bir denklemden ne çıkar?

Sadece Amerika’ya bağlı bir Kuzey Suriye çıkar mı?

Çok zor!

Lâkin her üç devletin de karşı olduğu, “hasım” kabul ettiği IŞİD’e karşı daha etkin bir “kara kuvveti” çıkabilir! Hatta çıkmış gibi gözüküyor. Suriye Demokratik Güçleri, ABD’nin hava desteğiyle; gerek Nusra’nın, gerekse IŞİD’in hâkim olduğu bölgelerde ilerleme sağlıyor…

Fırat’ın doğusundan batıya doğru geçen SDG, başta Teşrin Barajı olmak üzere stratejik bölgeleri ele geçirirken, Afrin kantonundan doğuya doğru hareket eden güçler de Azez’e bağlı Tanab köyünü ele geçirdi.

SDG’ye Amerika’nın yanı sıra Rusya ve Esad’ın da destek verdiği kolayca tahmin edilebilir.

Böylece, Suriye iç savaşında yeni bir aşamaya gelindi… Bu aşamada, Rusya ve Amerika, “Önce şu IŞİD belasından bir kurtulalım, ondan sonra kozumuzu paylaşırız”  zımni anlaşmasında!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşler karışık ve tehlikeli sevgili arkadaşım... Bu durumda bizim ülkeye düşen dışarda olup biten bütün karmaşayı dikkatlıce takip etmek içerimize bulaştırmamak ve iç birliğimizi korumaya bakmak olmalı... Kendi başını bağlayamayan kadın düğünlerde gelin başı bağlamaya gidermiş hesabı olmasın durum... Bütün bunlara karşın ben cumhurbaşkanının yaklaşımlarının ateşle oynamak olduğunu söylüyor ve özellikle muhalefetin bu konuda uyarıcı çalışmalar arayışı içine girmesini istiyorum... Saygılarımı sunuyorum...

Halil Güven (Sökeli) 
 04.01.2016 19:53
 

Vallahi kardeşim ben de anlamadım ne anlama geliyor. Bu yazınızla bilgilendim, kimin eli kimin cebinde acaba? Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.01.2016 15:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1415
Toplam yorum
: 4866
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1182
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster