Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1035
 

Sınırlarımız..

Sınırlarımız..
 

"Ahlak duygumuz, ihtiraslarımızı kontrol eder". Bernard Shaw

Kendi içinizde bir yolculuğa çıkın. Kendi içinizde kabul ettiğiniz ve etmediğiniz şeyleri ele alın. Çünkü insan en zor kendini tanır ve kabul eder. İnsan sürekli değişim gösteren bir canlıdır. İnsan bazen kendi kendine bile yalanlar söyler, kendi kendine karşı dürüst davranamaz. Bunun için kendimizi değil, sürekli çevremizi değiştirmek için çabalar dururuz.

Zamanla kendimizi daha iyi tanıdığımızı düşünürüz. Ama kendimizi tanıdıkça kendimize bile itiraf edemediğimiz özelliklerimizin olduğunu görürüz. Sevmediğimiz, tepki göreceğini düşündüğümüz yönlerimizini üzerini bahanelerle, mazeretlerle örtmeye çalışırız. Bizim farkında olduğumuz ama diğerlerinin göremediği, diğerlerinin görebildiği fakat bizim göremediğimiz yada sadece bizim bildiğimiz, diğelerinin bilmediği gizli yönlerimiz vardır.

Bernard Shaw'ın söylediği gibi, ahlak duygumuz, ihtiraslarımızı kontrol etme gücüne sahiptir.

İç yolculuğunu yapmamış olanlar, daha uzun olan başarı ve mutluluk yolunda kendi engelleriyle karşılaşırlar. Çoğumuz bu başarı yolunda, bizi engelleyen her ne varsa, bunlara kendimiz dışında mazeretler bulmaya çalışırız. Ahlak duygumuzu ön plana çıkartır, bunu bir bahane olarak kullanmaya çalışırız.

Sonrasında kendimizi mutsuz, doyumsuz ve huzursuz hissederiz.

Sınırlardan bahsederek mutlu olmayı bekleyemeyiz. Bizi sınırlayan şeffaf sınırlardan, kendi sınır ve engellerimizden, başkalarının sınırlarına ve özlük haklarına zarar vermeden kurtulmalıyız.

Bu sınırları bize kim koydu diye düşünmeyin, bunu koyanda kaldıracak olanda sizlersiniz.

Yaşamda önemli olan diğerlerinin değil asıl sizin ne düşündüğünüz ve ne hissettiğinizdir. Başkalarını değil, kendinizi mutlu etme gücüne sahipsiniz. Diğerlerinin duygu düşünce ve sınırlarını kontrol edemezsiniz. Siz ancak kendi sınırlarınıza müdehale edebilir, aradığınız her ne ise onu kendi içinizde bulabilirsiniz.

Sınırlarınızı Aşın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızın mesajına içtenlikle katılıyorum. Bireyin kendini yaşayabilmesinin önündeki kendisinin ya da toplumun koyduğu birçok gereksiz ve anlamsız sınırı aşabilmesi için hem kendimizi hem başkalarını cesaretlendirmeyi sürdürmeliyiz.

Bülent Korkmaz 
 17.07.2007 14:16
Cevap :
Yazımın mesajı amacına ulaştı o halde! Güzel yorumunuz için, teşekkür ediyorum.  17.07.2007 14:45
 

hanfendi diyorsunuz ki,kendini mutlu etmek istiyorsan ahlaki değerlerin arkasına gizlenme...sınırlarını aş yok et... insan oğlunun yapısı gereği sınır yoktur zaten ve bazı düşünce gurupları sırf bunu gördükleri için insanı kontrol altında tutabilmek adına sınırlar koymuşlardır...sırf kendi güneş imparatorlukları adına...düşün birkez insan önce yonttu,sonra ateşi buldu pişirip yedi ve daha lezzetli olduğunu gördü...aslololan çiğ değil pişmiş olmasıdır...çünkü memnuniyet böylece gelmiştir ve haz...adı üstünde çiğ olan herşey hazımsızlık yapar... sevgi emek ister yürek ister... yürümeden önce emekleriz ... madem ki hazlar doyumlar bir çaba gereği oluşuyorsa,o halde piyango bileti almadan neden allahım bana da çıksa diye dua ediyoruz anlamış değilim:)))) yukarıda da söylediğim gibi emek vermek, çaba göstermek lazım...herşeyden önemlisi adam olmak lazım...

Levent Subay 
 16.07.2007 12:04
Cevap :
Kahkaha sembolüyle yazmaya başladığınız yorum, bence son derece trajikomik bir anlatımı içeriyor.Ahlaki değerlerimiz adına,isteklerimize sınır koymamızla,piyango bileti arasındaki bağlantıyı kuramadım,üzgünüm.  16.07.2007 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1928
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster