Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '06

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
996
 

Sinirlenip, sinirlendirenler

Sinirlenip, sinirlendirenler
 

Bazı insanlar sinirlerine hakim olamayıp ortalığı kırıp geçirirler, bazıları öfkesini kontrol edemeyip önlerine gelene bağırırlar; sonra da pişman olup kendilerini affettirmek için kırk takla atarlar. En son da “ne yapayım ben böyleyim” deyip çıkarlar işin içinden. Bu kadar basit mi yani insanların kalbini kırdıktan, tüm günü etkileyecek olan enerjilerini negatife çevirdikten sonra “ben böyleyim”e sığınmak. Demek ki ortada çözüm gerektiren bir sorun var. Bunun çaresi de öfkeyi kontrol altına almayı öğrenmektir. Peki nasıl? Bir psikologdan yardım almakla işe başlanabilir. Gerisi de uygulamaya kalmıştır.

Ülkemizde psikologlara gitmek niçin akla gelmez? Aaa sonra “o rahatsız, psikolojik tedavi görüyor” derler, değil mi? Hadi dürüst olalım, psikolojik tedavi gördüğünü öğrendiğimiz bir insana ister istemez farklı yaklaşmıyor muyuz? Çünkü, çocukluğumuzdan beri yerleşmiş bir kanı var çoğumuzda. Oysa ki, ihtiyacı olup da psikolojik destek alan insanlar sağlıklı ve mutlu olurlar. Çevrelerini de mutlu ederler.

İş ortamında düşünün, genelde kimin gücü kime yeterse bağırır. Bu durum ne kadar normal ki? Çalışanların sürekli olarak bağırdığı bir işyeri mi huzurlu ve istikrarlıdır yoksa çalışanların birbirlerini dinlediği, dertlerini konuşarak anlattığı işyeri mi? O grubun içinden bir kişi bile her an patlamaya hazır bomba gibi gezerse herkes gergin olur, verim düşer. İşlerin zamanında yetişmemesine nedeniyle de gerginlik artar. Sürekli böyle bir ortama maruz kalmak... Korku filmi gibi... Oysa ki bu tarz kişiler psikolojik destek alsalar, toplumdaki sağlıklı birey sayısı artsa fena mı olur?

Keşke okullarda zorunlu olan rehberlik servisleri gibi işyerinde de böyle psikolojik danışmanlık servisleri olsa...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1400
Kayıt tarihi
: 13.09.06
 
 

Edebiyat mezunuyum ama hayat beni özel sektöre sürükledi. Bu mutsuzluktan yazarak kurtulabiliyorum a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster