Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Sınırlı Hayatınız Sağlığınızı Bozabilir

Sınırlı Hayatınız Sağlığınızı Bozabilir
 

Özgürlük her canlının doğasında vardır:)


İnsanoğluyuz onu isteriz, bunu isteriz, durmadan isteriz. Bazen bir şeyler yapmak, bazen başarmak bazen de sahip olmak isteriz. İş isteriz, para isteriz, mevkii isteriz, koca isteriz, çocuk isteriz, itibar saygınlık isteriz...

Ve doğru istediğimizde herşeyi elde edebilme gücümüzde vardır. Ancak birşeyleri elde etme yolunda giderken ya da elde ettiğimizde, sağlığımızı kaybedersek neye yarar? Ne yediğimizin, ne sevdiğimizin, ne de malın mülkün tadını alamayız. Bu yüzden de önce sağlık, herşeyin başı sağlık deriz. Şimdi buraya bir de özgürlüğü eklemek isterim. '' Herşeyin başı sağlık ve özgürlük''.

Sağlıklı olup çok paranız olsa ve siz bunu özgürce harcayamazsanız ya da harcasanız bile ruhunuz, bedeniniz özgür değilse, birilerinin ya da birşeylerin esareti altındaysanız neye yarar?

Sağlığınız yerinde olup aynı zamanda iyi bir kariyere sahip olsanız ama özgürce işinizi yapamıyorsanız neye yarar?

Sağlığınız yerinde olup istediğiniz erkekle/kadınla beraber olsanız ama özgürce aşkınızı ve kendinizi yaşayamıyorsanız neye yarar?

İnsanın özgürlüğünün kısıtlanması zamanla sağlığını da bozar. Yeri geldi anneniz-babanız, yeri geldi mahalleniz, yeri geldi eşiniz, yeri geldi toplunmunuz defalarca esareti altına aldı sizi. Tabii burda bir düşünmek lazım acaba onlar mı özgürlüğünüzü aldı sadece, yoksa siz mi teslim ettiniz. Ben düşündüm yıllar önce kimlere ne kadar özgürlüğümü teslim etmişim. Sonra da birer birer geri aldım. Çünkü şunu fark ettim, korktukça özgürlüğümün kısıtlanmasına daha fazla izin veriyorum, özgürlüğüm kısıtlandıkça da daha fazla korkuyorum. Bu kısır döngüyü kırmanın yoluda korkularla yüzleşmektir. Korkuyla yüzleşebilmenin motivasyonu da özgür olmanın ne demek olduğunu bilmektir. Hangi korkunuzdan dolayı kendinizi kısıtlı hissediyorsunuz bir düşünün. Şimdi de eğer korkmasaydınız, o özgür alana geçseydiniz, ne olurdu? Ne hissederdiniz? Kim olurdunuz? Kısaca özgürlüğünüzün tanımını yapın, tadını alın, kokusunu duyun, özgür olmayı yüreğinizde hissedin...

Sevgiyle ve özgürce ilerleyin...

NLP Uzmanı Yaşam Koçu

Arzu Bıyıklıoğlu 

www.arzubiyiklioglu.com

www.farketuyguladegis.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 450
Toplam yorum
: 93
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 485
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster