Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
692
 

Sinpaş'ın Mourinho reklamına yazık mı oldu?

Sinpaş'ın Mourinho reklamına yazık mı oldu?
 

Braun reklamı, Sinpaş'ınkini güçlendirdi mi bastı mı?


Sinpaş, Mourinho ile süper bir reklam kampanyasına imza attı. Ancak böyle bir futbol ismiyle reklam yapacaksanız, gol yemeye de hazırlıklı olmanız da gerekiyor.

Mourinho'nun bir Türk takımını çalıştırması durumunda Sinpaş'ın yaptığı evlerden birinde oturması ihtimali olduğunu Sinpaş reklamının verdiği duygudan çıkarabiliyorum. Ama Mourinho'nun Braun ile ilişkisi çok daha net bir biçimde karşımda duruyor.

Birden çok markanın yanında yer almasının yarattığı daha çarpıcı sonuç, asıl olarak Mourinho'nun reklamının yapılmış olması. Nihai sonuç, o traşlı adamın reklam yıldızı olduğu.

Ben Sinpaş'ın yerinde olsam, reklam yüzümün en canlı reklam dönemimde başka bir markada çıkmasını istemezdim ama tüm dünyada yılın teknik direktörü seçilen biriyle çalışmak bu riski almayı gerektiriyor. Ya da her neyse yahu.

Birisi bize açıklasa da, ne olduğunu anlasak.

Şu anda tek bildiğim, Mourinho'nun kendi markasını diğer markaların altında ezdirmemesi ve sadece genel ifadelerle olaya katılması. Bu bizim Türkiye'de hiç bilmediğimiz bir şey. Ya kraldan çok kralcı oluyoruz ya da kralını tanımamak gibi bir densizlik içine giriyoruz.

 Bu yazı çok uzadığı için de burada kesiyoruz.     

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahsi geçen reklam kampanyasının süper olduğunu düşünmüyorum. İmaj reklamı yapmak için soğuk renkler soğuk kareler ve zaten soğukluğu ile bilinen Mourinho kullanılmış. Reklam başlıyor Adamın biri anlatıyor anlatıyor anlatıyor. Alt yazıdan takip edebilen ediyor. En sonunda bakıyoruz Sinpaş'ın reklamıymış. Avrupa'da olsa bu tarz reklamlar izleyici bulur. Ama Türkiye'de Türk insanı alt yazı okumayı sevmez, uzun reklamı sevmez, donuk reklamı hiç sevmez. Katıldığım nokta Mourinho tercihinin baştan sona olan yanlışlığı...İnsanlar Sinpaş'ın reklamında Mourinho oynuyor demezler, Mourinho bir reklamda oynuyor derler. Sorsanız hangi firma olduğunu hatırlamazlar. Yazık olmuş emeğe ve paraya.

Levent Çelik 
 29.11.2011 15:59
Cevap :
Türkiye'de servet dağılımında ve kimlikte yaşanan değişim bu kadar kesin konuşmamı engelliyor. Evde tadilat yaptırırken hayata sıfırdan başlayabileceğimi düşünmüştüm, tuğlalara kadar eskiyi soyduğumuzda. O reklamı izlerken yeni bir eve taşınma gücünü hiçbir zaman olmadığı kadar güçlü hissettim. Cebinde parası olup ev almak isteyenler açısından da aynı duygunun geçerli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de herkesin beğendiği ama bir işe yaramayan ve hatta onay veren pazarlama yöneticilerinin son işi olmasını dilediğim işlere göre anlamlı buluyorum. Ama tartıştığım konu bunlar değil, Sinpaş bu yatırımı yaparken Braun'un muhtemelen global bir reklam kampanyasının reklamın ana unsuru olan Morinho'yu kullanarak imajı sarsan bir ikizlemeye neden olmasıydı.   02.12.2011 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 965
Kayıt tarihi
: 04.08.06
 
 

1968 İstanbul doğumluyum. Hayatım boyunca elemelerden geçerek önce Kadıköy Anadolu Lisesi'ni, sonra ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster