Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
90845
 

Şintoizm nedir?

Şintoizm nedir?
 

Dünyanın en eski dinleri arasında yer alan Şintoizm M.Ö. VII. yüzyıla kadar eskiye dayandırılabilecek Japonların Milli Dini karakterini sergilemektedir. Şintoizm’in Japoncada karşılığı KAMİ-NOMİÇİ’dir. (Tanrıların Yolu).

Şintoizm’in herhangi bir kurucusu yoktur. Şintoizm’in geçirdiği safhalar üç devrede incelenir:
1- Mitolojik dönemlerde başlayan ve Budizm’in 9. yüzyıla kadar süren dönem.
3- Şintoizm’le Budizm’in birbirinden ayrıldığı, 1192’den 1868 reformuna kadar devam eden dönem.

Şintoizm’in bir diğer özelliği milli, iptidai resmi inanış sistemi bulunmayan, diğer dinlere karşı oldukça hoşgörülü bir din olmasıdır.

Şintoizm’in iki temel özelliği kısaca şöyledir:
- Milli bir dindir.
- Tabiata tapmaya önem verir.

Japonların inanç ve ibadetleri:

İlahlarla ilgili inançlara göre birbiriyle hem kardeş hem karı-koca olan GÖK (Baba Tanrı) ile YER (Ana Tanrı) bütün Japon adalarını ve diğer Tabiat Tanrılarını doğurmuşladır. Bu iki ilah inancı etrafında dönüp dolaşan başka Tanrı inanışları da vardır. Nakledildiğine göre Japonya’da 8.milyon ilah vardır. Dağ, ırmak, ateş, gök gürlemesi, fırtına, yağmur, vb. ilahlar dışında her meslek sahibinin de ayrı bir ilahı vardır.

Ölüler yaşayanlara muhtaçtır. Kendilerine ikram yapıldığı, mezarın üzerine yiyecek, içecek, eşya vs. konulduğu sürece mesut olurlar. Ailenin, köyün, klanın ve imparatorun atalarının ruhları en başta gelen ruhlardır.

Japonya'da İmparator Güneş ilahesinin torunudur. Genellikle Japonlar dünyanın iyi ve kötü ruhlarla dolu olduğuna inanırlar. Şintoizm’de ibadet, tapınak ve evde yapılabilir. Japonya’da 100 binin üzerinde mabet olduğu söylenmektedir.

Mabetlerde genellikle eskiliği açısından değerli olan ayna, kılıç, mücevherli taş ve Amatarasu’nun heykeli bulunur. Japonların ibadet şekilleri çok sade ve basittir. İbadet etmek isteyen kişi mabede gider, elini, yüzünü ve ayaklarını Müslümanların abdest almalaı gibi yıkarlar. Mabetteki kıymetli eşya karşısında diz çöker, ibadetini tamamlar ve dışarı çıkar.

Eskiden ibadette kurban bulunmasına rağmen, günümüzde rastlanmamaktadır. İbadet için temizliğe çok önem veren Japonlar bunu ihmal etmeyi büyük bir günah sayarlar. Bazı özel durumlarda İslam inancındaki gusüle benzer bir temizlik yaparlar. İbadeti rahipler idare eder. Özel öğretimlerle yetiştirilirler. Evlenme törenleri mabetlerin bitişiğindeki evlenme salonlarında rahipler tarafından icra edilir. Cenaze törenlerini ise Budist rahipler yönetirler.

Bu anlayış bir Japon tarafından ''Biz Şintoist doğar, Budist ölürüz'' şeklinde kabul edilir. İnançlarına göre herkes ‘’Kami’’ olur. Onlara göre ‘’Aile bir dindir, aile ocağı ise tapınaktır.’’ Ölülere karşı görevini yapan insan, yaşayanlara karşı olan vazifelerini de yerine getirmiş olur.

Nakledilenlere göre Japonya'da 8 milyon ilah vardır. Dağ, ırmak, ateş, gök gürlemesi, fırtına, yağmur, vb. ilahlar dışında her meslek sahibinin de ayrı bir ilahı vardır.

Şintoizm'de ilahlar hem erkek (izanagi) hem de dişi (izanami)'dir. Bu iki ilah daha sonra geleceklerin ataları olmuştur. Şintoizm'de kutsal metinlerinde bu ilahların yaptıkları yazılıdır. Onlar da aynen insanlar gibi doğar, evlenir, banyo alır, hastalanır, kıskanır, ağlar ve ölür. Ahlâki karakterleri de insanlarınkine benzer.

Bütün ilahlar doğrudan doğruya tabiat güçleri veya tabiatta bulunan bazı maddelerle ilgili görülmüştür. Tabiat ilahları arasında en önemlisi güneş tanrısı Amaterasu 'dur. Şintoizm'in iki mukaddes metninde yıldız ve fırtına ilahları ile sis ilahesinin de adı geçer.

Fuji-Yama Dağı da mukaddes dağlar silsilesinin en önemlidir. Kutsal Yazıları Şintoizm'in kutsal metinleri de ikidir: 1- Kojiki
2- Nihongi.

Çin yazısının kabulünden önce kendilerine has bir yazıları bulanmadığı için Kojiki'nin yazıya dökülmesi 712 yılında imparatorun emri ile olmuştur. Tanrıların ve devletin ilahi kaynağı ile insanlığın başlangıcından Kojiki kitabında bahsedilir.
Nihongi ise, bir nevi Kojiki 'nin yorumudur. Nihongi'de devlet hizmetlerinde görev alanların uyması gereken bazı tavsiyeler yer alır. Günümüzde Şintoizm Günümüzde Şintoizm Milli bir din olması nedeniyle Japonlar arasında yaygındır.Başta Japonya olmak üzere Japonların yaşadığı diğer ülkelerde de yayılma imkanı bulmuştur.

Günümüzde Şintoistlerin sayısı 100 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

NOT: Yazıyı internet kaynaklarından derledim. İki yıl öncesine kadar Şintoizm kelimesini duymamıştım. Bir arkadaşımın anlatısından öğrenerek araştırdım ve arşivime ekledim.

Bugün bu yazıyı niye sizlerler paylaştım biliyor musunuz sevgili arkadaşlar? Putlara tapıyorlar diye dedikodularını yapabileceğimiz Japonlar, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahipler. Hemen her yeni teknolojik buluşta katkıları var. İnsanların refah içinde yaşamalarına büyük katkıda bulunan bu mütevazi insanları, politikacılarımız başta olmak üzere hepimiz örnek almalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Japonları örnek alma fikrine bir itirazım yok ama Japonlar deyince de hemen akla ilk gelenin "şintoizm" olması bana biraz garip geldi. Şimdi soruyorum kendi kendime Japonların bu kadar gelişmiş olmasında (bize göre) şintoizmin ne alakası var diye. Bence Japonlardan örnek alabileceğimiz çok şey vardır ama şintoizm bunlar içinde yer alırmı almaz mı bilemiyorum. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 05.06.2007 12:35
Cevap :
Mustafa Bey, dar alanda daha geniş yazmak zor oluyor. Ama yazımda ŞİNTOİZM dini anlatılıyor. Bilmeyen, duymayan birçok kimse vardır diye düşündüm. Ben de yeni öğrendim. JAPONLAR denince aklınıza ŞİNTOİZM gelsin! diye bir ifade kullanmadım. Yazımın meali şu: Bizler türban, okullarda mescit, Müslümanlık vs konularıyla çok haşır neşir oluyoruz ve gündemi bunlarla belirliyoruz. Bu arada ülkemizin süratle kalkınmasını, halkın refaha kavuşmasını ihmal ediyoruz. Japonlar bizim putperest diye eleştirebileceğimiz bir inanışa sahip olmalarına rağmen bunu yaşamın en orta yerine dikip de kalkınmalarını engelleyecek hale getirmiyorlar. Hem ŞİNTOİZM hakkında bir fikir edinilsin, hem de Japonların Buda heykellerine yiyecek vermelerine rağmen çok mantıklı insanlar olduklarını vurgulamak istedim. Bir heykele yiyecek vermek bence mantıklı görünmüyor ama saygı duyuyorum. Yazım sizi rahatsız etti galiba. Kusura bakmayın. Bi daha yazmam öyle şeyler.  05.06.2007 14:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3036
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster