Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
344
 

Sıra hangi haritada?

Sıra hangi haritada?
 

Bir önceki yazımda “Evdeki” editörden ve Milliyet’teki editörden sıkıntımızı ortaya koyarken, birini unutmuşum.

Bir “editör” de laptopumun içinde var…

O da her yazdığın şeye karışıyor. Kelimeye bakıyor, altına bir “YEŞİL” cızık atıyor. Onun da derdi “Düz yeşil” olsa gerek.

Konuya gireceğim ama işte laptopumun içinde “Editör” su koyuveriyor, yazdığım kelimelerin altına yeşil bir çizik attıktan sonra “Argo” diyor…

Benim de asabiyet katsayım yukarılara doğru çıkıyor. O kelimeleri kullanmadan bu yazıyı yazmanın bir anlamı yok. Ama nafile, kullanamayacağız. Hadi buradakine “Söz” geçirelim, ya ondan sonrası…

Konu şu…

Irak’ta yeni harita yapılmış…
Hep beraber bir alkış…
Kime mi?
Bundan haberi olmayanların (!) tümüne birden.

Haritaya göre, şu anda “Kürt bölgesi” denilen Kuzey bölgesi yani “Kurdish Republic” Türkçesi Kürdistan Devleti, Güney bölümü “Shlite Republic” yani Sii Devleti, batısı da “Sunni Republic” yani Sunni Devleti olarak üç parçaya ayrılmış… Bağdat ise hepsine ortak bırakılmış.

Galiba!...

Bu harita ve arkasındaki amaç “Yeni” değil…

Biz yaştakilerin bu projeden haberleri olduğu tarih, 4 Eylül 1980 gününe rastlamaktadır. Bu gün fiilen İran-Irak savaşının ve orta doğunun bu günlerine şekil verilmeye başladığı tarihtir.

Körfez savaşından sonra ise süreç daha hızlı ilerlemeye, Irak’ın “Nükleer silah” ürettiğini bahane edilerek uygulamaya da fiilen başlanmıştır. Bilindiği gibi, Irak’ta her hangi bir nükleer silahın olmadığı görüldüğü gibi, savaşacak silahın bile bulunmadığı ortaya çıktı.

Bugün sözü edilen ve adına BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) denilen bu proje başladığından bu yana, işin en ilginç ve Türkiye açısından “ACI” olan tarafı, gidişatın görülememiş olması.

Farkına varıldığı zaman ise, siyasi iradenin çeşitli zafiyetler içinde bulunması…

Siyasi iradenin zafiyetinin ne olduğunu önceden söyleyenlere burun kıvrılırken, bu gün doğruluğunun ortaya çıkması ise, o günlerdeki tespitlerin ne kadar doğru olduğunu ortaya koymaktadır.

AKP aday listelerinde eski milletvekillerinden üzeri çizilenlere baktığımızda bunu açıkça görüyoruz.

Şimdi ben yazımın sonunda “Geçti borun pazarı…” diyeceğim ama, gerisini yazamayacağım…

Çünkü önce laptopumun “Editörü”nden fırça yiyeceğim sonra da diğerlerinden. İyisi mi ben burada keseyim. Ama bir şeyi de sorayım…

Sıra hangi haritanın yenilenmesinde?...

06 HAZİRAN 2007

Harita: www.hurriyet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünya SSCB'nin iflasını ilan etmesiyle yeni olmayan ama renk ve biçim değiştiren bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Bu güç, bir çok emperyalist ülkeyide arkasına alabilme başarısını göstermiş ABD idi. Dünyanın tek hakimi olduğunu ilan eden bu kontrolsüz güç Afganistan'dan Somali'ye kadar dünyanın farklı coğrafyalarında serbestçe at koşturabilmekte. O yaygın slogan işgal sırasını bekeleyn ülkelerin durumunu özetler niteliktedir. "susma sustukça sıra sana gelecek"

sefa çikan 
 11.06.2007 10:30
Cevap :
Sayın Sefa ÇIKAN... Ömrümüzü "Bağımsız Türkiye" uğruna vermeye hazır olanlar için mücadele günü bu gün... Sonuna kadar varız elbette... Bu da lafla olmayacak tabi, milleti uyandırmakla, eğitmekle olacak. İnşallah başaracağız, öyle umuyorum. 23 Temmuz sabahı da bunu göstergesi olacak. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  11.06.2007 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster