Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5870
 

Sırçalı köşkün masalcısı Kemalettin Tuğcu

Sırçalı köşkün masalcısı Kemalettin Tuğcu
 

Çocukluk çağımızda, ilkokulda Kemalettin Tuğcu'nun kitaplarını okumayan hemen hemen kimse yoktur. Onun acıklı ve hüzünlü hikayelerini yoksulluğu, sokak çocuklarını, kimsesizlerin hüzünlü yaşamlarını kendi iç dünyasından gelen hüzün ile romanlarına yansıtmıştır.

İşte bu duygu yüklü hikayeleri yazan Kemalettin Tuğcu bedebsel engelli olmasının verdiği üzüntü ile kendi iç dünyasını kurarak dünya ile ilşiğini keserek, kendine yazdığı romanlardan bir dünya kurmuştur. Yazmak onun için yaşam kaynağıdır. Yazar, yazar ve yazdıklarını bahçenin havuzunda yakar ve yeniden yazmaya başlar.

Okuma yazmayı kendi öğrenir. Yine Fransızca' yı kendi başına öğrenir. Okula gitmemenin burukluğunu hayatı boyunca yaşamıştır.

Bedensel engelli olması, içine kapanması, onun yazdığı romanlarıyla kendine bir dünya kurmasına sebep olur.

Kemalettin Tuğcu edebiyat yapmadığını hep söylediği halde, çok satan bir yazar olmanın hesabını veremedi. "Bukadar çok okunmayı nasıl başarıyorsun? sorusuna, "bunu çocuklara sorun" diye yanıtlamıştır.

Romanlarına bakarak partiler, dernekler v. s "sen bizdensin "dediler. Ama o hiç birinden yana olmadı. Hep çocuklardan yana oldu.

Hikaye ve romanlarını bir çok gazeteci yazar, onu okuyarak okuma alışkanlıklarını kazandıklarını ve yazar olmalarında büyük payı olduklarını söylemişlerdir.

Eserleriyle yayın evlerini zengin etsede, hak ettiği değeri alamamıştır. Onu yok saymışlardır. Halbuki Kemalettin Tuğcu sadece yazarak cocukların okuma alışkanlığını kazanmalarında büyük rol oynamıştır.

Keskin bir hafızası olan Kemalettin Tuğcu hiç bir şeyi untmamış ve görmedikleri yerleri hayalinde canlandırarak yazmıştır. Ayağındaki sakatlık onun hayatı boyunca taşıdığı bir kederdi . Ruhuyla bedenini aşıp koşmak, uçmak istiyordu. Sakatlığı nedeniyle yapamdıkları, talihsizliğine duyduğu öfke, hüzün, acı olarak
yansıyordu yazılarına. Bu yüzden uzun süre insanlardan kaçmış, ama sonunda hayatı sevmiştir. İyi bir aile reisi olmuştur. Sakat olmasına karşılık hergün işe gidip gelmiştir.

Şiirinde söylediği gibi. . .

İnsan bir ömür boyu çekmiş olsada çile

Ayrılmayı istemez dünyadan bir an bile

Nebir mecal bırakır, ne bilgi ne de varlık

Üzerine çökünce o zalim ihtiyarlık

Ömrün sonlarında hayat daha da tatlı

Yıllar çabuk geçiyor, günler sanki kanatlı

İşte böyle acıklı bir hayat yaşayan Kemalettin Tuğcu, yazdığı yüzlerce romana karşılık ancak emekli olunca röportaj vermiştir. Yeğeni Nemika Tuğcu Can Yayınları tarafından hayatı yazılması istenince, amcasıyla birlikte çekmecede saklı olan tüm anılar gün yüzüne çıkmıştır. "SIRÇALI KÖŞKÜN MASALCISI" Kemalettin Tuğcu' nun ilginç yaşam öyküsünün anlatıldığı zevkle okunacak bir kitap. . . . .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir gece, sabaha karşı Uykum kaçtı.Saat üç yada dört televizyon kanalları arasında gezmeye başladım. TRT-2 de Bir belgeselle Karşılaştım. Onlarca Kitabını okuduğum Kemalettin Tuğcuyu, ilk defa bu belgeselde canlı gördüm. Hayranı olduğum Sait Faikle ikisinin bir anısı var, buraya yazmak olmaz şimdi(Yerim dar)

Ali Gülcü 
 31.01.2007 10:08
Cevap :
Sevgili Ali Bende itabı okuyunca gerçekten 1902 yılında ayakları sakat doğan ve ölümüne kadar geçen zamandaki olaylarıda anlatan güzel bir kitap, kendine iyi bak selamlar, saygaılar,,  31.01.2007 11:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 951
Toplam mesaj
: 311
Ort. okunma sayısı
: 5844
Kayıt tarihi
: 14.06.06
 
 

25.08.1963 İstanbul doğumluyum. A.Ö.F İşletme mezunuyum. 8 sene profesyonel kalecilik yaptım. (Ey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster