Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
7291
 

Şirince'de Maya'ların "Maya" sı, ya Tutarsa?

Şirince'de  Maya'ların  "Maya" sı, ya  Tutarsa?
 

 

Durduk yerde başımıza neler geldi. Hep  Marduk’luların yüzünden ! Bir sürü kaçak toplandı işte. “Kıyamet kaçakları”  bunlar. Yahu, bizim bildiğimiz,  “Kıyameti koparırsa, kadınlar koparır.”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA:  Jandarma, artık dağa çıkmayı yasakladı. Herkes, sıkış tepiş. Olayları takip için Şirince’deyiz. Muhtarı arıyoruz, muhtar kayıp. Şirince’den selam ederim. Canlı yayındayım şu an. SON DAKİKA, İzmir Valisi:  “ Telaşa gerek yok. Şirince’de izdiham olmaması için önlem aldık.  Kıyamet de kopmayacak’” dedi.

JANDARMA, İSİMLER ALDI: Sıra sıra yığılı çadırlar var. Dam başlarına yataklar serilmiş. Jandarma, bu yatakları kaldırtıyor. Dağlar, taşlar araba dolu. Jandarma, dağa çıkışları üç gün evvelkinden yasakladı. Jandarma, rezerve yaptıranların tek tek isimlerini aldı.

FIRSATÇI  DİN BEZİRGANLARI:  Kendisine hoca süsü verenler de buraya geldi. Hani İzmir’de,  Figen Bican’ın haberi olarak “İzmir 9 Eylül Gazete’sinde” yayınlanmıştı  “sevgililerin yanına giderek, sarılanları uyardıklarını, şapka yerine fes giyilsin dedikleri bir haber vardı ya. İşte o başı sarıklılar da gelmiş. “ Bakmaya geldik.” Dediler. Namaz kılıp gideceğiz dediler.

DAHA NELER OLUYOR ? Herkeste bir saplantı: “akşam yemeğinde Dünyanın sonuna kadeh kaldırmak!”  Bu arada Paris, Berlin ve Brüksel başta olmak üzere Avrupa'nın  pek çok kentinde cuma günü “Kıyamet Partileri“ düzenlenecekmiş.

Bazıları da Hz. Meryem'in göğe yükseldiğine inanılan yere yakın olan Şirince'ye Hz. İsa'nın gelip kendilerini kurtaracağı görüşünde.

Sadece Rusya'da değil Ukrayna'da da panik söz konusu. Bazıları marketlere akın ederek son güne hazırlıksız yakalanmama derdinde.

Güvenlik önlemleri artırılmaya başlandı. Normal dönemde 10 kişilik jandarma timinin görev yaptığı  bu  “son günde”  komando ve istihbarat birimlerine ek kuvvet eklenecekmiş. Köy okulunda sağlık malzemeleri yığılmış.

İŞİ  AZITTILAR:  Gözler, Şirince’nin sırtını  dayadığı 321 metrelik “M” harfine benzeyen dağında. Bir şey uydurmuşlar şimdi. Nuh Gemisi, tepede peydahlanacakmış.  Kıyametten insanları kurtaracakmış. Bu kadar insanı, bu gemi almaz diyenler de var. Sanki gemiyi görmüşler gibi. Mermer çıkarılan bu dağ, şimdi sahnede. Gözler, arada bir dağa takılıyor.

BAKALİ  N’OLCEK! Turistlere dilimiz de öğretiliyor burada. “Nasıl sınız?” “İyi misiniz?” Oldu olacak nüfusumuza geçirtelim onları, ortalık şenlensin. En çok Japonlar var. Tom Cruise ‘ da gelecek diyorlar. Bakali  n’olcek?!

Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da gündemindeydi konu. Günay, "Herkes Şirince'de yer ayırtsın. Ama yer bulamayanlar da endişe etmesin. Çünkü 22 Aralık'ta Şirince'de görüşeceğiz" dediydi. Sıkıysa Şirince’nin yokuşunu bulabilsin. Yollarda arabalar üst üste park etmiş.

SIRA, MENÜ’LERDE:  Restoranlarda hazırlanan kıyamet mönüsü ise ağızları sulandırdı. Şirince Kıyamet Mönüsü, (ŞEFİN TAVSİYESİ )  “Son Kepçe Çorbası”. Sonrasında“ateş pilavı”,  “cennet kebabı”, “ yasak elma tatlısı,“ “son dem çayı”,  “212 şarabı”
 

TATLILARDAN:  “Ne ettim de buldum” helvası. Eli tutulamaz blogcu’larımızdan Ayda usulü “Kadın gerdanından, dondurmalı kazan dibi”  K.Yaka muhtarı İlyas Bayram’dan “ Şirince’ye vardım, tiridine bandım, bu hoşaftan bir şey anlamadım” tatlısı da var.

ŞARKILAR , TÜRKÜLER: Herkes, sabahtan başladı. Dut kokulu, çilek kokulu şaraplar dizi dizi;

“Gırgır, vodvil şamata / Ne varsa hepsi burada / Yanaklar olmuş al al / Boş geçme, bir fırt da sen al / Anasını satiym, geçsin zaman  / Men dakka, men duka, ko gitsin zaman / Oy dingala dingala / Çalkala yavrum çalkala / Şirince’nin yolları taştan / Amanin, sen çıkardın beni baştan / Suyundan koy suyundan / Banayım biraz ucundan  / ‘Eccük’ de kaburgasından…

“Oldu olacak, kırıldı nacak” diyenler de var. “Bu dünya ayık kafa ile çekilmiyor” diyenler de.

Muhtarları Levent Apak, 30  yaşlarında.. Ağzına vur, lokmasını al.Geçen yıl tanışmıştık. Zaten burada herkes muhtar. ''Başlarda köyün tanıtımı için iyi olduğunu düşünüyordum, ama durum giderek çılgınlığa dönüştü. O kadar kişi gelirse, “esas kıyamet burada kopacak'' Bu onun, tüymeden önceki son  sözleriydi. Gidiş o gidiş..

YA  TUVALET  İŞİ ''Kaymakamlık, belediye, önlemler alıyor, planlamalar yapıyor. 30 ila 150 bin arasında rakamlar telaffuz ediliyor. Şu an sadece iki tuvalet var, 20 seyyar tuvalet gelecekmiş, ama bu yeter mi?

KAPANIŞ BALOSU’NDA  Akşam kapanıyor perde perde. Gözler yanı başımızdaki bulutlu dağın zirvesinde. Çilingir sofraları kurulmuş. Balo’da, hep bir ağızdan “ Dönülmez akşamın ufkundayız” şarkısı, Şirince’de çınlayacak. Masalardan  Arnavut kaldırımlara kadar taşan şen kahkahalarla:  “Dolması senden, sarması benden, kurban olsun sana yengen” diye haykıracaklar da cabası. Oldu olacak, bir de piyango çekeydiniz bari…

MAYA’LAR:     Maya’ların mayası, bu senaryoya göre tutmadı. Buraya, Muhteşem Süleymanı da getirseniz, altından kalkamaz. Bunlarda hiç  kıyamet korkusu yok. Allah bilir,  inancı da yok! Eğlence daha sabahtan  başladı. “Bu fasulye iki buçuk liraymış. Hem kaynasınmış, hem oynasınmış.” İki buçuğa fasulyemi kaldı be! Çılgınlıklara doğru gidiyoruz. Daha bunun akşamı var.

BU GEMİDE BİZ DE OLSAYDIK:  Son dakika alınan bir habere göre Silifke’nin Atakent Beldesi Belediye Başkanı Hasan Uslu, “Maya Takvimine” göre yaşanacağına inanılan kıyametten Mezgit Kalesinin etkilenmeyeceğini söyleyerek ‘Kıyamet turizmine, beldesinin de  dahil edilmesini istedi.” Yani demek oluyor ki, bu belde, elini, Bartın’dan çabuk tutmuş oluyor. Böylelikle  de Başkan,  “ Kıyamette, bize de buyrun” demeğe getiriyor. Bunu şimdi, bütün dünya duydu. Görüyorsunuz.  “Tanıtım” bir çırpıda, ne kadar önemli. Fuarlara, yüz bin  defa katılmaktan daha evla. Vali Beyin kulaklarını çınlatırız bu vesile ile 

Yarın ayın, 21’i

Dur bakali.

Ört ki, ölem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                        İŞTE  O HOCA KILIKLI ADAMLAR, ŞİİRİNCE'ye DE DADANDILAR. 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Havada bugün pek kıyamet belirtisi yok, pırıl pırıl günlük güneşlik bir gün. Herhalde bugün Şirince'de bulunanlar bu güzel havanın tadını çıkarırlar. Kıyamet söylentisi Şirince'yi daha da tanıttı. Aynı zamanda blogun da tıklanma da rekora gidiyor. Hadi hayırlısı, Maya'lar mı tıklıyor nedir? Selamlar

İlyas Bayram 
 21.12.2012 9:54
Cevap :
Okunma sayısı, daha ilk günden 6 binlere dayandı. Dün bir, bu gün iki. Bizim millet tıklatsaydı, 6 bine yakın kişiden , sen dahil iki kişi yorum olmazdı bu sütunlarda. Yılın en isabetli yorumunu yaptın: "Maya'lar tıklatmış olmasın?" diyerekten. "helal" valla. Sana boşuna "mahallemizin muhtarı dememişler! Selam, sevgi teşekkürlerle  21.12.2012 10:34
 

Gene harikasınız. Ben (Mani_dar) köşemde kıyameti kopardım. Sağlık mutluluklar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 21.12.2012 8:17
Cevap :
Varan 3. Mahallemizin muhtarıyle, sizden evvel kendisiyle yazışıyorduk tıklanma konusunda. Harika olmak bir şey değil. Teveccüh göstermişsiniz. Hani ya yorumlar?. Demekki 6 bin kişiye yakın kişi tıklamış ama, onların ,içinden bir "fikri olan" 3 kişi çıkmış. Yine de Allah bereket versin! Selam sevgi teşekkürlerle  21.12.2012 10:38
 

Değerli üstadım, Bu nasıl bir kenanettir? MÖ yaşamış Mayalar, 2000 yıl sonrasına nasıl kahin olabilirler. Bütün insanlar, dünya ayakta, inananlar-inanmayanlar diye iki guruba ayrılmışlar. Allah'tan başka bilen olmaz diyen inanmayanlar bile psikolojik bir eğilime giriyorlar ve acaba? diyorlar...Ben de demek isterim ki, kaderden kaçılmaz, alnımıza ne yazıldıysa o olur...Selam ve saygılarımla...

Yurdagül Alkan 
 20.12.2012 18:50
Cevap :
Şimdi bizim tarihi de yazacaklar. Ama ne yazacaklar? Neyimizi ön plana çıkaracaklar? Peki o kıt imkanlarla ortaçağ karanlıklarından gelen insanoğlu, böylesi bir takvimi nasıl yapmış. İşin içinde dışarıdan yardım almışlık vardır diye düşünüyorum. Mesela uzaylılardan. Tabiatın böğrüne muntazam geometrik şekiller, de onların. Neyse. Burada keselim. Fıttıırır insan. Kalın sağlıcakla. Teşekkür ederim. Saygı ile.NOT: Bu yazıyı, istemeye istemeye yazdım. 3304 kere pokunmuş. Hayret ki hayret! E, peki, bu kadar ki içinde bir tek siz mi duyarlıydınız da yorum yazdınız? Ya diğerleri nerede? Bu işler neden böyle? Değil mi?  20.12.2012 21:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster