Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
154
 

Şirince

Osmanlı döneminde Rumlarla meskûnmuş, köy halkı İzmir’in Yunanlılarca işgalini coşku ve sevinçle karşılamış, Büyük taarruzla Yunan'ı denize dökmüşüz, ancak Rum ilgisi köye devam etmiş, Bugünki ilgi de, Batıdaki Rumların kampanyaya dönüşmüş şeklidir.

Ege ve Akdeniz bölgesinde, Batılıların ilgisine mazhar olmuş birçok yerimiz daha var, Alanya, Finike Kaş, Kalkan, Bodrum, Fethiye, Dalaman, Efes, Kuşadası gibi yerler, yabancıların çok rağbet ettiği ve gayrimenkul aldığı yerler olup adeta Anadolu kültüründen çıkmış Hıristiyan batı kültürünün kurtarılmış bölgeleri haline gelmişlerdir.

Aslında yabancılara emlak satışı, özellikle toprak satışı doğru bir karar değildir.

Şirince’yi de Batılılar yeniden, tamamen Hıristiyanlardan oluşan bir köy haline getirmek isteyebilirler. 1974 Kıbrıs harekâtından sonra Maraş bölgesi Adadaki Türkler tarafından yerleşime açılamamıştır. Fethiye’de Kayaköy diye bir yer vardır, buraya da büyük bir ilgi var. Burası da yerleşime açılmıyor. Kayaköy, Türk-Yunan Dostluk köyü ilan edilmiştir. Son alınan kararlar doğrultusunda Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Eski Rum yapılarının olduğu bölge Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiş, Diğer bölgelerde % 3 olan inşaat izni % 15’e çıkarılmıştır.

Mübadelede, Yunanistan ve Balkanlar da Yüz binlerce dekar vatan toprağını terke zorlandık, bu bölgelerde yaşayan Müslüman ahali Anadolu’ya doğru göçe başlayınca, hazırlıksız göçe zorlanan Müslüman halk, Anadolu’ya ulaşamadan kıtlık hastalık eşkıya baskınları sonucu şehitlik mertebesine ulaşmıştır.

Ege yöresi, Yunan işgalinde, Rumlar tarafından kıyım ve katliama uğramıştır, yaptıkları kötülüklerin karşılıksız kalmayacağını anlayınca, zulümden sonra bu nedenle gitmeye hazırdılar. Gemileri hazır bekletiliyordu, Batılı devletlerde her türlü lojistik desteği sağlayarak çekip gittiler.

Türkiye’nin eski Rum yerleşimlerine yönelik turizm ekseninde korumacılık tedbirleri uygularken, Yunanistan devlet politikasında bu tezin karşılığı yoktur. Üzücü olan yönü de burasıdır. 300-500 sene vatanlaşmış, Ege adalarında ve Yunanistan’da Müslüman Türk yerleşimlerinde Türk izleri tamamen silinmiştir. Türk İzlerini yok etme ameliyesi hala devam etmektedir.

Şirince’de ise, azade olduğuna inandıkları kıyamet, Türk Milletinin engin hoşgörüsünden başka bir şey değildir.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BİLGİLENDİRİCİ DEĞERLİ PAYLAŞIMINIZA TEŞEKKÜR EDERİM.ŞİRİNCE'MİZE SAHİP ÇIKALIM, YOK OLUP BŞKALARININ ELİNE GEÇMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYELİM. SELAMLAR.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.12.2012 23:44
Cevap :
Yorumunuza teşekkürler selam ve sevgiler  24.12.2012 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 1294
Kayıt tarihi
: 29.09.07
 
 

Ali Emir KARAALİ, 1961 Rize Doğumlu, 1978 Rize Lisesi Mezunu, (1988)T.C. Anodolu Üniversitesi   '..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster