Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1494
 

Şirket Raporlamalarında yeni Trendler

Şirket Raporlamalarında yeni Trendler
 

surdurulebilirlik raporlamasi


Şirketler, faaliyetleri gereği belirli paydaş grupları ile etkileşim halindedirler. İç ve dış paydaşlar olarak adlandırılan bu kişi, grup ve organiasyonlar, şirketlerin uzun dönemli karlılığını olumlu yönde etkileyebileceği gibi şirketlerin iş süreçlerinin sona ermesine dahi neden olabilirler. Kamu kuruluşlarından çalışanlara kadar geniş bir paydaş yelpazesi ile karşılıklı etki-bağımlılık ilişkisi içerisinde olan şirketler, finansal ve finansal olmayan raporlar aracılığı ile paydaşlarını performansları kapsamında bilgilendirirler.

1970'li yıllarda çevreci grupların boykotları ile başlayan iklim değişikliği odaklı sürdürülebilirlik politikaları, günümüzde şirketlerin küresel standartları baz alarak ekonomik, sosyal ve çevresel performanslarını paylaştığı raporlama sistemlerine dönüşmüştür. Bu raporlar finansal raporlamanın haricinde ayrı bir rapor olarak sürdürülebilirlik raporlaması, finansal olmayan raporlama, kurumsal sosyal sorumluluk raporlaması ve üçlü raporlama(triple bottom line) olarak isimlendirilmektedir.

Şirketler tarafından paydaşlarını bilgilendirme amaçlı yayınlanan bu raporlar gönüllü küresel standartlar -Global Reporting Initative, AA1000 ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (COP)- baz alınarak hazırlanmaktadır. Küresel alanda 20.000’den fazla şirket tarafından yayınlanan finansal olmayan raporlar, şirketlerin sürdürülebilirliğe yönelik yönetim yaklaşmlarını ve ekonomik, sosyal ve çevresel performanslarını içermektedir. Özel sektördeki yeni eğilimler ile şirketler, yayınladıkları finansal ve finansal olmayan raporları birleştirerek tek bir rapor halinde paydaşlarına sunmaya hazırlanıyor. Entegre Rapor olarak isimlendirilen bu raporlama çerçevesinde şirketlerin finansal performanslarını içeren veriler ile birlikte operasyonel süreçleri dahilindeki çevresel, sosyal ve yönetsel (ESG) performansları yer alıyor.

Entegre Rapor hazırlama sürecinde, Uluslararası Finansal Raporlama Standardı(IFRS) ve Global Reporting Initiative(GRI) Sürdürülebilirlik Raporlaması Standardı şirketlere uygulanabilir bir yol haritası sunmaktadır. Entegre Raporlama Sisteminin henüz çok yeni olmasına rağmen KPMG’nin araştırmasına göre Fotune 250’deki şirketlerin yaklaşık olarak %3’ü Entegre Raporlama çerçevesini baz alarak raporlarını hazırlamaktadır.

Geleceğin sürdürülebilir şirketlerinin raporlama sistemi olarak lanse edilen Entegre Raporlama çerçevesinin mimarı ise Uluslararası Entegre Raporlama Komitesidir(IIRC). Özel sektör, Sivil Toplum Kuruluşları ve sürdürülebilirlik uzmanlarından oluşan paydaş grupları ile işbirliğinde her geçen gün Entegre Raporlama sistemi yaklaşımı ve performans göstergeleri geliştirilmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 522
Kayıt tarihi
: 30.03.12
 
 

Göksel Topçu, Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Şuan Çandarlı Belediyesi'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster