Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '06

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
5127
 

Şirketlerde motivasyon ve ödüllendirme

Şirketlerde motivasyon ve ödüllendirme
 

Kurumlarda en önemli problemlerden biri insanları motive etme, yüksek performansa odaklama ve ödüllendirme. Başarılı kurumlar ile başarısız kurumları birbirinden ayıran en önemli faktörlerden biri bu.


Makalede şu soruların yanıtları veriliyor:

Sevgi, güç veya başarı odaklı çalışanlar için şirketin ödüllendirme ve motive etme prensipleri nelerdir? Motivasyon Gücü Skoru nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl arttırılır?

Şirketlerde ödüllendirme, çalışanların motivasyonu arttırmada ve organizasyonun stratejik hedeflerine ulaşmasında en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu makalede, çalışanları uygun olarak ödüllendirme stratejilerinin uygulanabilmesi için gerekli olan iki kuram verilmiştir:

• McClelland’ın Başarı Güdüsü Kuramı: Sevgi, güç veya başarı odaklı çalışanlar için şirketin ödüllendirme ve motive etme prensipleri nelerdir?

•Vroom’un Beklenti Kuramı: Motivasyon Gücü Skoru nedir, nasıl hesaplanır ve nasıl arttırılır?

McClelland’ın Başarı Güdüsü Kuramı:

Çalışanları tanıma, yöneticinin onları motive edebilmek için ilk yapması gereken iştir. McClelland’a göre çalışanları motivasyon kaynaklarına göre üç grupta değerlendirebiliriz: Başar-Odak, Sev-Odak ve Güç-Odak.

· Başarı Odaklılar, en çok performanslarının iyi olmasına önem verirler. Onlar için zorlayıcı hedefleri yakalama en önemli ödüldür. Bu yüzden onlar için hedef belirlerken realist ama zorlayıcı hedefler seçmek gerekir. Anlamlı bir hedefe ulaşmak için gösterilen çaba ve problem çözme süreci onlar için kendi içinde zevklidir. Bir ödül töreninde başarılarının takdir edilmesi onları onore eder ve yeni başarılar için kamçılar. Şirketin onlara rekabetçi bir ortam ve adil bir performans değerlendirme sistemi sunması şarttır.

· Sevgi Odaklılar, şirketlerine bir aile ortamına bağlı oldukları gibi bağlanırlar. Onlar için takdir edici bir söz, bir doğum günü hediyesi, sıcak bir gülümseme en motive edici ödüllerdir. İş arkadaşlarıyla iş çıkışında yapılan kutlamalar, beraber yenen yemekler onlar için unutulmazdır. Şirketin onlara hoş ve sıcak bir çalışma atmosferi sunması ve gerekli moral desteği sağlaması şarttır.

· Güç Odaklılar, etki alanlarının geniş olmasına ve pozisyondan gelen statüye odaklanmışlardır. Onlar için bir makam otomobili, iş kartındaki başlık, odalarındaki koltuk, onlara rapor eden insan sayısı büyük anlam ifade eder. Omuzlarındaki yıldızlar her terfide arttıkça, güç ihtiyaçları daha fazla tatmin edilmiş olur. Şirketin onlara hedef verirken otorite ve yetki de vermesini beklerler. Liderlik özellikleri çoğu zaman ön plana çıkar. Ancak, kendi egoları ile şirketin çıkarları birbirine çeliştiği zaman şirket için tehlikeli olabilirler.

McClelland’ın kuramı pekiştirme prensibine uygun olarak uygulanabilir. Burada ödüllendirme, operant koşullanmadaki pekiştirme prensibine dayanan bir güdüleme yolu olmaktadır. Pekiştirme, istenen performansın görülme sıklığını arttırmak için pozitif ödüller kullanılmasıdır. Pekiştirme iki temel varsayıma dayanır:

· İnsanlar kendileri için en büyük ödülü sağlayacak şekilde davranırlar.

· Uygun ödülleri sağlayarak performansı geliştirmek mümkündür.

Pekiştirme prensibini kullanan bir şirket çalışanlarının başarıya götüren spesifik iş davranışlarını ödüllendirir. Böylece davranış ile olumlu sonuç arasında kurulan bağ sonucu davranış yerleşmiş olur. Ancak bu ödüllendirmeyi yaparken de insanların kişisel ihtiyaçları ve bireysel farklılıklar mutlaka değerlendirilmelidir.

DEVAM EDECEK..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"İnsan"dan en yüksek seviyede verimi elde ederek, karını ve başarısını arttırmayı hedefleyen işletmeler, psikoloji biliminden de sonuna kadar yararlanıyorlar. Motivasyon tekniklerinin aslında "insan"ın psikolojik şifrelerinin çözülmesi sonucu ortaya çıktığı çok açık. Psikoloji bilimine ilgi duyan ve yıllardır çalışma hayatında, sözünü ettiğiniz motivasyon tekniklerinin bir kısmına maruz kalan bir "insan" olarak kendimi hep aldatılmış ve savunmasız hissettim. Farkındalığı arttırmak amacıyla bu konuda bir blog hazırlıyordum. Yazınızla eş zamanlı olması benim için çok yararlı oldu. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Jülide Tükel Öztürk 
 18.11.2006 13:05
Cevap :
Merhaba Asude Hanım, Maalesef kapitalist sistemde insanı sermaye ve kaynak olarak gören zihniyet "manipulasyon" ve "motive etme" arasındaki ince sınırı aşabiliyor. İkna psikolojisi, insan kişiliği ve motivasyon konusunda yapılmış yüzlerce araştırma var ve bunların bir kısmı dediğiniz gibi bizleri istemediklerimize maruz bırakıyor. Bu noktada etik değerler, insana insan olduğu için değer verme, samimiyet ve vicdanın önemli olduğuna inanıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.  19.11.2006 3:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 279
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 2452
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

Dr. Fahri Karakaş, Londra’da University of East Anglia’da görev yapmaktadır (Norwich Business Sch..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster