Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
12930
 

Sırt ağrısı ve fibromiyalji illeti...

Sırt ağrısı ve fibromiyalji illeti...
 

Görsel alıntıdır.


Nedeni tam olarak bilinemeyen ağrıların, tam tanı koyulamayan hastalıkların günah keçisi, fibromiyalji...

Bundan yaklaşık 4 yıl kadar önceydi, sabahları uykumdan önceleri hafifçe kendini belli eden  sırt ağrılarıyla gözümü açmaya başladım.

Üşüttüm, cereyanda kaldım, yamuk yattım herhalde ya da yatarken sırtım açık kaldı herhalde…Falan, falan derken sabahları iki büklüm uyanmaya başladım. Öyle ki sabah yataktan kalkmam için bana yardım ve destek  gerektiği gibi, günlük işlerimi yapmak, saçımı tarayıp, dişlerimi fırçalamak da dahil canımı fazlasıyla yakıyordu. Ta ki öğlen saatlerine kadar bu durum böyle devam ediyor, öğleden sonra gözüm açılıyordu. Gece rahattım, fakat ertesi sabah film kaldığı yerden tekrar gösterime giriyordu. Gün geçtikçe ağrılar dozunu daha da arttırıyor, ağrıyı hissettiğim bölge daha da genişliyordu. Sırt ağrısıyla başlayan ağrı, komple göğüs kafesimi kapsar hale dönüşmüştü.

“Neren ağrırsa canın ordadır” derler ya, işte aynen bende de o durum oldu, canım sırtımda yaşamaya başladım.

Tanı fibromiyaljiydi.

Tıp biliminin benim o anki durumumla ilişkili gördüğüm her dalından yardım almaya çalıştım. Her uzman kendi penceresinden bakıp, haklı olarak kendince tedavi uygulamak istedi.

Ama benim bir takıntım vardı. Bunu da doktorlarımız bilmiyordu tabi ki.

İlaç kullanamamak.

Defalarca aynı şeyi yaptım, doktora gidip, eczaneden geri döndüm. Hal böyle olunca da içilmeyen hapların, kullanılmayan ilaçlar reçetede kalınca tedaviye faydası olmadı tabi.

Geriye kalan ilaç kullanmadan yapılabilecek olan fizik tedavi ve  kuru iğne tedavisi yanında  akupunktur ve kaplıca gibi alternatif tedavilerdi.

Kuru iğne tedavisi, kas romatizması da denilen miyofasyal ağrı sendromlarında da uygulanan bir tedavi şekli. Tanı koyulduktan sonra, doktorun belirleyeceği seanslar halinde planlanarak yapılıyor. Tedavi bir ilaç içermediğinden zararsız ve yan etkisi yok. İskelet ve kas sistemi hastalıkları yanında endokrin ve damar hastalıklarında da kuru iğne tedavisi uygulanabileceğini biliyorum, fakat benim derdim kaslarla olduğu için kaslarla olanı yaşadım onu biliyorum.

Başlangıçta bana önerilen ilaçları kullansaydım çok daha kısa yoldan ağrıyı kesmiş olabilirdim, ancak ilaçların yen etkileri o kadar fazlaydı ki sırt ağrısını yeğledim.

Bütün bu alternatif tedavileri uygulayıp, peşinden de kaplıca tatillerini sıklaştırınca, beni canımdan bezdiren sırt ağrısından ve fibromiyalji illetinden kurtulmuş oldum, gözüm açıldı. Şimdi sıklıkla tekrarlıyorum kaplıca tatillerini.

Bunu neden mi anlattım sizlere?

Sanırım tatil zamanımız geldi yine:)

Sağlıcakla kalınız, sevgilerimle…

N.D.ÖRS

2013 Bilecik

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmiş olsun, umarım tekrarlamaz. Bu hastalığa kaplıcaların iyi geldiğini ben de duymuştum. Ülkemiz de bir kaplıca cenneti. Aslında gitmek gerekir. Oysa benim de hiç alışkanlığım yok kaplıcaya gitmek için. Düşünmeye başlayayım...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 02.04.2013 23:16
Cevap :
Ben ise yılın yarısını kaplıcalarda geçirebilriim :)Sen de dene derhal derim arkadaşım. Sevgi ve muhabbetle...  03.04.2013 21:14
 

Sevgili kardeşim canınıza sağlık güzel yararlı bir paylaşım.Ben de sırtımdaki ağrı ile karışık bir sızıdan muzdaribim gitmediğm doktor kalmadı.En iyisi kaplıca galiba .Kaplıcayı çok seviyorum, devre mülkümüzü sattık keşke satılmasaydık.Neyse değişik yerlere gideriz.Selam, sevgi ve sağlık mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 30.03.2013 14:08
Cevap :
Kaplıca tedavileri kesinlikle birebir bence de.Hem bedenimi hem ruhumu dinlendiriyor.Teşekkür ediyorum, sevgi ve muhabbetle...  31.03.2013 0:42
 

Ben biraz geç farkına vardım, geçmiş olsun, umarım kaplıcalar iyi gelmiştir. SEVGİLER, SAĞLIKLAR KIBRIS'TAN.

Göksel47 
 09.02.2013 15:06
Cevap :
Çokk teşekkürlerr, sevgiyle kalın...  08.03.2013 17:08
 

Merhaba Sayın Yazarım. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Fibromyalji; dediğiniz gibi, sebebi pek anlaşılamamış bir hastalık. Tarif ettiğiniz özellikler, tipik bir romatolojik hastalık bulgularıdır. Genel olarak, kadınlarda daha fazla görülen bu durumun öncü faktörünün stres olduğu düşünülüyor. Kaplıcalar faydalı olabilir(hatta size olmuş). Rahatlama egzersizlerinin ve spor yapmanın faydalı olduğunu söylüyor bilimadamlarımız. Romatolojik ağrılar, hareketle birlikte azalırlar. Ve stresten uzak durun muhakkak(yapabilirseniz) ;) Sevgiler, saygılar.

Ferhat Yıldız 
 23.01.2013 8:23
Cevap :
Aynen söylediğiniz gibi, bütün hekimlerimiz stresle ilişkilendirdiler benim durumumu da. Şimdi iyiyim fakat 4-5 yıl kadar çok sıkıntı çektim.Teşekkür ediyorum ilginize, sevgilerimle.  23.01.2013 10:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 896
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1533
Kayıt tarihi
: 18.12.08
 
 

Yaşamayı seven, yaşamı dürüst ve içten yaşayan, evi, eşi ve iki yavrusunun annesi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster