Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

24 Aralık '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
35
 

Sis Akdeniz'i Esir Aldı

Sis Akdeniz'i Esir Aldı
 

Yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı.


 
Dün akşamdan bu yana Akdeniz bölgesine çöken sis kalkmaz oldu. Gündüz saatlerinde bile göz gözü görmez halde. Trafikte seyir zorlaştı. Isparta kent merkezi ve çevresinde bu sabahtan itibaren daha etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı. Özellikle Isparta Antalya, Isparta Afyonkarahisar yolu üzerinde yoğun sis hakim. Sürücüler her zamankinden daha tedbirli olmalılar. 
Kar yağışının habercisi sanılan sisten ayrı bir de havanın kirliliği dikkat çekici.
 
Her kış mevsiminde görünen hava kirliliği bu yıl daha belirgin şekilde genizlerimize giriyor. Özellikle akşam saatlerinde, bizim ilin üzerini adeta  karbonmonoksit tabakasının kaplandığı açık şekilde görünüyor. Adeta şehri esir almış olan bu doğal olmayan durum, doğayı da tehdit ediyor. 
 
İnsanlar akşamın belli saatinden sonra, tüm bacaların tüttüğü zamanlarda sokağa çıkamaz, hatta camdan dışarıya başlarını uzatamaz hale geldiler. 
 
Tam 15 yıldır bizim yörede kış mevsiminde kirli hava sorunu yaşıyor. Onca zamandır defalarca konu basın yoluyla irdelendiği halde; yetkililer olayı, karşıt beyanlarla geçiştirmeye çalıştılar. Önleme yönelik hiçbir çaba sar etmeyen ilgililer. Şimdi çözülmez düğüm haline dönen bu vahim durum karşısında sadece olayı kabullenmiş olarak, sessiz kalmakla yetiniyorlar.
 
Oysa bunca yıldır neler yapılabilirdi?
Başta Isparta’ya giren karbonmonoksit oranı yüksek kaçak kömürlerin kullanımı caydırıcı cezalarla önlenebilirdi. İnsanlar kirli havayı oluşturmayacak şekilde soba yakışına yöneltilebilinirdi. 
Sobalar, kalorifer kazanları ve kombilerin bakımı onarımı, bacaların temizlenmesi yazdan sağlanabilirdi. Daha pek çok tedbirler, çevre koruma ilgililerinin ilgisi olsaydı gerçekleştirilebilirdi.
 
“Bundan sonra artık böyle, alışmak lazım pis hava solumaya, sis altında yaşamaya”  tavrının sergilendiği bir tutum, geleceğimizi resmen tehditten başka bir şey değildir.
 
Ayfer AYTAÇ 
ayferaytac.com
    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 246
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster