Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1849
 

Şivan Perver ve millitan türküler / Şemsettin Murat

Şivan Perver ve millitan türküler / Şemsettin Murat
 

Şivan Perver millitan türküler yerine artık romantik parçalar okuyacak


Müzik alanında yerli yabancı yüzbinlerce hayranı bulunan Kürt sanatçı Şivan Perver, millitan türküler yerine daha evrensel ve romantik parçalar okuyacak. Avusturya'da vereceği konsere Cumhurbaşkanı ( aynı ülkenin cumhurbaşkanı) da onu izlemeye gidecek. Menejerin verdiği bilgiye göre, Şivan Perver'in Türkiye'ye gelme ihtimalı da var.

Şivan Perver, artık Kürtlerin geleneksel milli kıyafetiyle değil, herkesin normal giyim kuşamıyla ve yeni yüz imajıyla sahneye çıkıyor.

Şivan Perver, 1976 yılında Kürtçe türkü okuduğu için polisin takibatına uğramıştı o da Suriye sınırından yurtdışına gitti ve bir daha Türkiye'ye dönmedi. Yaşadığımız bu demokratikleşme sürecinde ise Başbakan Tayyip Erdoğan onun türkülerinden övgüyle sözetmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Ahmed-ı Hanı 'ye ve kürt dengbejlerine olan hayranlığını açıklayınca, Şivan Perver'in demokratik sürece olan inancı biraz daha arttı.

Daha önce TRT Şeş'in açılışı için Türkiye'ye davet edilen bu sanatçı , ortamın henüz olgunlaşmadığını açıklayarak daveti kabul etmemişti. Şimdi ise, menejerin verdği bilgiye göre Şivan Perver Türkiye'ye gelebilir, ancak şu sıralarda Viyana'da vereceği büyük bir konserin hazırlığı içinde . Yukarıda da işaret ettiğimiz gibi Viyana'da vereceği konsere Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer de katılacak. Konser, 30 Ocak 2010 tarihinde gerçekleşecek.

Şivan Perver'n Kürt Açılımı Konusundaki Düşüncesi Kürt Açılımı için şunu söylüyor : " Elbette süreçte çok şey değişiyor. Dünya değişiyor.
Türkiye'de değişimler için bu açılımların oluşması gerekiyor. Bence Türkiye bu açılımları genişletmelidir. "

Şivan Perver bu arada içini de döküyor : " Kürdüm ama Türk toplumun bir parçasıyım. Yoksa, 33 yılımı dışarda geçirmenin nedeni ne olabilir, türist miyim ? Kendimi para pul için satacak bir insan da asla değilim. "

Bu ünlü sanatçımızın sanat anlayışını da bizzat kendisinden dinleyelim. Şöyle diyor : " Bütün damarlarım müzikle yoğrulmuştur. Ben müziksiz yaşayamam. Miziği ; insan hakları, özgürlük-ler, düşünceler için kullanmazsam rahat edemem. Başkalarına karşı hatalarım varsa özür dilemeye her zaman hazırım.

ŞEMSETTİN MURAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1472
Kayıt tarihi
: 20.09.08
 
 

Diyarbakır doğumluyum. Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü mezunuyum. Hazro TÖB-DER Şubesi başkanlığını y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster