Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '17

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
142
 

Sivas'ın Yolları

Sivas'ın Yolları
 

gürün


6 yıl Sivas’ta kalmış biri olarak Sivas’ta yaşadığım anılarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben Sivas’a 2003 yılında gittim 2009 yılında döndüm lisans ve yüksek lisansını orada yaptım Cumhuriyet Üniversitesi’nde.

Benim gittiğim yıllarda o kadar da gelişmiş bir şehir değildi ama şimdi o kadar gelişmiş bir şehir ki, tam öğrencinin yaşaması gereken bir şehir oldu. Sivas’ı çok seviyorum ve çok da özlüyorum ilk fırsatta tekrar gitmeyi planlıyorum.

Birçok kulübe üye olmuştum orada vakit geçirmek yeni arkadaşlar edinmek ders çalışmak için ideal ortamlar var. Her yerde olduğu gibi üniversitelerde de saçma sapan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle insanlarla karşılaşmamak için spor aktivitelerine yönlenmenizi tavsiye ederim.

Ben okulun voleybol takımındaydım birçok maça çıktım. Voleybol takımının adı Cumhuriyet Üniversitesi bayan voleybol takımı. Üniversite takımı ile beraber birçok şehire de gittim. Erzurum Diyarbakır Adana İstanbul gibi birçok şehirde maç yaptık. Aynı zamanda bağlı bulunduğum fakültenin, fakülte kaptanlığını yaptım. Vaktimin birçoğu derste, geri kalanı da antrenmanlarda geçiyordu.

Sivas’ın birçok yemeğinde çok seviyorum Özellikle madımak yemeği en sevdiğim yemekler arasında geliyor. Bununla birlikte meşhur Sivas köftesinin tadına bakmadan dönmeyen yoktur sanırım. Aynı zamanda etli ekmek balım katmeri çöreği en sevdiğim yiyecekler arasında geliyor. Bir de tabii ki vazgeçilmezimiz kavurma. Sivas’tan memlekete dönerken yanımda mutlaka katmer ve çörek de getirirdim. Hatta hala Sivas’tan gelen olduğunda ilk istediğim şey katmer ve çörek getirmelerini istemek oluyor.

Ben yurtta kalıyordum ama çok gezdim; özellikle Sivas merkezinde çok gezdim. Çifte Minare Ulu Cami Kayseri caddesi Sivas Caddesi Sivas Kongresi Sivas’ta görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Sivas’ın ilçelerini de gezdim. Oralarda da görülecek yerler var. Özellikle Divriği’nde Unesco’nun koruma altına aldığı Divriği Cami görülmeye değer muhteşem bir camidir. Güneşin hareketleri ile beraber Divriği caminin kapısına namaz kılan insan silüeti belirmektedir. Bu caminin Sırrı hala çözülememiş ve hala Unesco’nun miras listesinde yer almaktadır. 

Balıklıgöl’e hiç gitmedim ama efsanesini çok duydum. Özellikle sedef hastalığını iyileştiren balıklar olduğu söyleniyor.  Bu balıkların lakabı doktor balıktır. 

Sivas’ta bir de harika bir göl var ki bu böyle gidip de hayran kalmamak elde değil.

Size Sivas hakkında anlatacaklarımın hepsi bu. Mutlaka gidin Atatürk kokan kongreyi gezin Sivas kongresini. Köfte yiyin etli ekmek yiyin. Çifte minarede gidin çay için.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1878
Kayıt tarihi
: 24.07.12
 
 

@hataycocuk  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster