Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '13

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
355
 

Sivas'ta Moitvasyon dolu bir Gün

Sivas'ta Moitvasyon dolu bir Gün
 

işaret dili öğrenen cumhuriyet Üniversitesi Öğrencileri


SİVAS’TA  GENÇLERLE BİR GÜN

Sivas Belediyesi Sosyal işler Müdürlüğü, bir süre önce Toplumun işitme engellilerle daha iyi anlaşması için işitme engellilerin anlaşmak için aralarında kullandıkları “Türk İşaret Dili”  kursları düzenliyordu. Bu kursları  Sivas’ta “Türk İşaret Dili”ni en iyi bilen işitme engelli arkadaşımız Mustafa Epik veriyordu. Cumhuriyet Üniversitesinden Sivas Belediye Bünyesine geçen Mustafa Epik, geçen sene de Sivas Belediyesi personeli, Eczacılar Odası, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri başta olmak üzere yüzlerce kişiye kurs vermiş ve bizleri de bu kurslarda konuşma yapmaya davet etmişti. Biz de gidip konuşup gençlere işitme engelliler konusunda tecrübemizi paylaşarak dergiler, kitaplar, kalemler armağan etmiştik.

Bu yıl Kasım ayı başında başlayan kurslarda ise ağırlık Cumhuriyet Üniversitesi  “Sosyal Hizmet Uzmanlığı” öğrencilerinde. Nerede ise bu bölümde okuyan gece ve gündüz bölümü öğrencilerinin  tamamı kursa geliyor ve severek İşaret Dili Öğreniyorlar. Sonrasında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri. Daha sonra Ekonometri Öğrencileri geliyor kursa katılıyorlar. Çok Öğrenci de “ Haberim olsa bende katılırdım” diye  hayıflanıyorlar.

Mustafa bu sene de davet edince kalkıp gittik. Yalnız bu sefer vize sınavlarına denk geldiğinden öğrencilerin bir kısmı yoktu. İlerde gene gelmemizi istedi öğrenciler. Buna rağmen bazı öğrenciler gene severek, sınavları olmasına rağmen, işaret dili öğrenmeye koşarak gelmişlerdi.

Sabah erkenden Tokat Gazetesi'nde şiirleri yayınlanan Pazar ilçemizin şair, yazar ve  30 yıllık imamı Halil Konyalı Hoca ile yola çıktık. Sıcak Çermik’te mola verdik. 2009 yılında “ Engelliler Şenliği” ne davet etmişti Mustafa. Sivas Belediyesi tarafından düzenlenen ve orada 3 gün konaklamıştık. Bu sefer 4 yılda Belediye yeni havuzlar, banyolar, piknik yerleri, tanzim satış mağazaları falan epey büyümüş Sıcak Çermik. Belediye gerçekten de bu çermiği geliştirmek için çaba harcamış. Yol üstünde olunca da sıcaktan hoşlananlar özel arabası ile  gidiyorsa burada mola vererek güzel dinleniyorlar.

Biz Sivas’a ulaştığımız zaman ilk grup eğitimlerini tamamlamışlardı. Biz Mustafa’nın  kahvaltı ikramını yaparken yeni grup geldi. İki grup da Sosyal Hizmet uzmanlığı okuyan grup.  İkinci grup gençlere işitme engelli olmak, kitap okumanın önemi, işitme engellinin kitap okuması sayesinde gelişebileceği, toplumun işitme engellileri anlamak ve sevmek görevlerini anlattım. Öğrenciler dikkatle dinlediler. İşitme engellinin kişisel gelişiminin öneminden bahsettim. Daha sonra güzel soru soranlara kalem, gelişmeleri için Genç Gelişim, Süper Beyin, Beyin Gücü dergilerinden armağan ettim. Gençler şaşırarak, sevinerek dergi ve kalemlere teşekkür ettiler.  Halil Konyalı Hocamızda orada birkaç işaret dili ile kelime öğrenmenin sevincini yaşadı 55 yaşında.

Bu arada Sivas’ta Maliye okuyan yeğenim Fevzi de bizlere refakat etmek için geldi. Öğle  Mustafa, Kursun  verildiği engelliler eğitim merkezinde(Sivas Huzurevi yanında)  ikramda bulundu. İçilen çaylarda  sohbet koyulaştı. Mustafa Kardeşimiz  işaret dilini tam bilmediğimiz için bize bolca sitem ederek en iyi şekilde öğrenmem gerektiğini de  anlattı.

Marka Alışveriş Merkezine girip  gezdik. Kasada “Bizim Sivas” Gazetesini marketten alışveriş yapanlara hediye ediyorlardı. Bir tane de biz aldık. Tokat’taki Marka Mağazalarında da yerel gazetelerin hediye edilmesini temenni ettik.

Öğleden sonra, iki grup kurs olmasına rağmen  vize sınavlarının başlayacak olması sebebi ile  tek gruba düşen kursa gelen öğrencilere dersten sonra kısa bir konuşma yaparak onlara da  kişisel gelişim, kitap okumanın önemi, işitme engellilere  gösterilmesi gereken gerçek sevgi gibi konularda konuşmalar yaptık. Kalemler, dergiler armağan ettik. Sorularını cevapladık. Bu arada yanımda olan “ Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik sırları” kitabımızı, liderliğe en çok merak eden, okumayı en çok seven  ve Tokat’ta sitemizin bakkalı olup kızı Sivas’ta Ekonometri okuyan Abdulaziz Özbolat’ın   kızının arkadaşı olan Şeyma   hanıma hediye ettik. Şeyma’nın heyecanı teşekkür etmesinden de  o an  çekindiğimiz hatıra resmimizden  anlaşılıyordu. Bu arada Kursa  kayıtlı olan Şeyma Özbolat  Kardeşimiz de sınavı olduğundan gelememişti. Sınavdan sonra  buluşarak Şeyma’nın da aktif yönetiminde olduğu “Genç Akademi Kulübü”  başkanı Mustafa bey ile buluşarak kulüplerinin gelişimi için sohbet edecektik. Kurs bitince Mustafa beye veda ederek ayrıldık. Halil Hoca da Tokat’a döndü.

Fevzi ve ben daha çok Üniversite Öğrencilerinin buluştuğu “Beyoğlu Cafe” de oturduk.

Fevzi uzun zamandır tanıştırmak istediği Pazar doğumlu ve Sivas’ta ikamet eden Eyüp Aktuğ hemşerimizi tanıştırdı bizimle. Eyüp, Güler yüzlü, kendine güvenen ve sevgi dolu bir genç. Edebiyat ve şiire aşık insan. Gerçek manada da  büyüklerine saygılı. Memleketinden  bir şair ve yazar abisi ile  tanışmak ona mutluluk verdi. “Nun Edebiyat ”dergisini arkadaşları ile  çıkararak ücretsiz şiir severlere ulaştırıyorlar. Değişik ebatlarda çıkarılan sayılardan bana 3 sayı verdi. Koyu bir sohbete daldık. Dergiler 16 sayfa ama içerisi bilgi ve sevgiye akan şiir ve yazılarla dolu. Gerçekten de şaşırdım ve sevindim  öğrencilerin bu kadar  şiir ve edebiyat sevgisine . Eyüp Karanfil’i çok seviyor. Galiba lakabı da Karanfil. Nun Edebiyat Dergisi  künyesine bakınca “Karanfil: Eyüp Aktuğ” yazısını okuyoruz. Bu dergiyi çıkaran herkesle tanışmak istedim. Öğrenciler bizde misafir kal diye ısrar ettiler ama sınav haftasında   olduklarından ben kimseyi rahatsız etmek istemedim. “Araklık ayına yeniden geleyim” dedim.  O zaman daha geniş katılımla ve insanla tanıştırın dedim. Çok sevindi Eyüp ve arkadaşları. Tokat’lı olup orada Okul Öncesi okuyan Ubeydullah’a rastladık meğer arkadaşlarmış.  Tokatlı Öğrencilerin Sivas’ta  dayanışmasını da hayranlıkla tebrik ettim. Karanfil’i çok seven Eyüp  yakında Karanfil adlı bir şiir kitabı da çıkaracak. Zevkle okuyacağız inşallah.

Bu arada Nun  Edebiyat Dergisi’nin 8. sayı 12. sayfasında  “Tabut Şehir” adlı Eyüp Aktuğ şiirini  sizinle paylaşayım dedim

Tabut Şehir
 ı
 kalbinin istasyonunda bekliyor şair
 keskin vedalar hazırlıyor tabut şehre
 ağrısız bir veremle haşlıyor
 zehir yutan dumanlı ciğerini
 emekleyen trenler gelip geçiyor
 dizleri kanayan rayların içinden
 ağma örümcekler karşılıyor onu
 kalbinin istasyonunda bekliyor şair

 ıı
 iplik gibi rüzgarlar devşiriyor şair
 soğuk yangınlar sunuyor tabut şehre
 sağlam bir ilahi tutuyor zamanı
 her gece kulağını kemiriyor
 frenk kızlarının ekşimiş kahkahası
 hiçlik denizinde sığınabileceği
 ceset vurmamış mezarlar arıyor
 iplik gibi rüzgarlar devşiriyor şair

 ııı
 saatinde zamansızlığı yokluyor şair
 acısız intiharlar yamıyor tabut şehre
 diline musallat olan lanetli şiirlerle
 tan yerini ıslıklıyor batan geceye karşı
 kabuslar istila etmeden uykusunu
 kalbini çürüten aşkı avuçlarına alıp
 gözlerindeki cehennemle yıkıyor geceyi
 saatinde zamansızlığı yokluyor şair
 Eyüp Aktuğ

Eyüp ile sohbetimizde  sık sık muhatap olduğum şu soru  geliyor Eyüp’ten “ Bu kadar yoğunluk sizi yormuyor mu? Bu soruya her zaman Hayır diyorum. Keşke insanlar daha çok  özgüven sahibi olsa, daha çok davet etseler, daha çok insanla tanışsak da   faydalı olsak diye cevaplıyorum  bu soruyu.

Sonra Şeyma ile Mustafa kulüp çalışmaları konusunda konuşmak üzere Beyoğlu Cafe ye geliyorlar. Onlar da genç akademi kulübü olarak dergi çıkarıyor ama yanlarında yoktu. Çalışmalarından bahsettiler. Adem Özbay’ı davet etmelerini  tavsiye ettim. Ben de o gelirse geleceğimi söyledim. Bu davet için çaba harcayacaklar 2. dönem için 

Daha sonra işitme engelliler spor kulübüne gittik Fevzi ile  ertesi gün Sivas ve Trabzon işitme engelliler maçı olduğundan kulüpte herkesin kafası karışıktı çıktık.

Akşam “Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer Kürkçü dükkanı” misali Tokat’a döndük. Bu gezide  bizlere ilgi gösteren herkese de teşekkür ederek. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1101
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1539
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster