Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
271
 

Sivil Anayasa mı, siyasi Anayasa mı?

Sivil Anayasa mı, siyasi Anayasa mı?
 

Merhaba sevgili okurlar;

Öncelikle tüm inananların Ramazanını kutlar, sağlıkla bu süreci, aileleri ve sevdikleriyle birlikte tamamlamalarını dilerim.

Değerli okurlar, biliyorsunuz ki şu anda Ülkemizin en önemli gündem maddelerinden birisi, AKP'nin başlatmış olduğu ve adı da " Sivil Anayasa " olarak kamuoyuna yansıtılmış olan çalışmadır.

Anayasa, bilindiği üzere kısaca, devletin yükümlülüklerini ve yapısını belirleyen, yurttaşların, hak ve özgürlüklerini güvenceye bağlayan TEMEL HUKUK BELGESİdir.

Bu Temel Hukuk Belgesi taslağı, AKP tarafından Prof. Dr. Ergun ÖZBUDUN Başkanlığında ki, Prof.Dr. Zühtü ARSLAN, Prof. Dr. Yavuz ATAR, Fazıl Hüsnü ERDEM, Prof Dr. Levent KÖKER ve Doçent Dr. Serap YAZICI adlarındaki akademisyenlere hazırlattırılmıştır.

Yeni düzenlemenin içeriğine geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki AKP, sanırım yine kendi usulü ile oluşturmuş olduğu bir gruba bu çalışmaları başlatarak söz konusu taslağı hazırlattırmış ve şimdi de bir takım çevrelerden yorum bekleyip sonrasında da halkın onayına sunmaya hazırlanmaktadır.

Bu meyanda Sayın Başbakan'ın bugün yaptığı bir açıklamada, Anayasanın bilim adamlarınca hazırlanacağını, ancak nihai yani son kararın ise siyasilerce verileceğini belirtmiştir.

Şimdi akıllara takılan sorulara geçmek istiyorum;

1- Nihai kararı madem ki siyasiler verecek, bırakın Anayasa Mahkemesini, Yargıtayı, Danıştayı ve Baro'yu en azından neden sizin dışınızdaki siyasi partilerin de göstereceği kişileri toplantıya davet etmediniz? Çok seslilik sizi veya çalışma grubunu rahatsız eder diye mi düşündünüz? Eğer ki katılımcılar arasında onlardan da var diyebiliyorsanız, taslağı niye, söz konusu siyasi partilere, kurum ya da kuruluşlara gönderdiniz ya da göndereceksiniz?

2-Kararı verecek olan siyasilerden kastettiğiniz sadece AKP'li siyasiler midir?

3-Diğer siyasi partiler, hazırlanmış olan taslağa karşı ortaya koymaları olası düşünceleri, sizce rağbet görecek midir? Ya da önerilerin % kaçına onay vereceksiniz? Mutabakat sağlanamayan konular ne olacaktır? Bizim dediğimiz olur dediğinizde, bu davranış sizin hep şikayetçi olduğunuz dayatmacı bir tutum olmayacak mıdır? Yani, size göre çoğunluğun azınlığa tahakkümü olmayacak mıdır?

4-Bir şekilde bu aşamalar geçildikten sonra, halka gittiğinizde sonuç ne olacaktır? Sonuç bellidir Sayın Başbakanım. Halk, Anayasanın şu maddesini beğendim ama bu maddesini beğenmedim bunu düzeltin deme hakkına sahip olamadıktan sonra, seçmenler muhtemelen Anayasa'ya değil de siyasi partilerine oyunu vereceklerdir. O da muhtemelen %47 evet, %53 red olacaktır.

Sayın Başbakanım, Ülkemizdeki fakirin, fukaranın, bugün karnımı nasıl doyurabilirim diye günlük düşünen insanların, evet, verecekleri oyların sonuçlarını düşünemeyecek durumdaki bu insanların oylarını kendi emellerinize alet etmeyin. Bu insanlar, ne anayasayı ne de babayasayı düşünecek haldedir.

Madem ki nihai kararı, siz siyasiler vereceksiniz, o halde ne hazırlanışında ve ne de sonrasında hiçbir yaptırım gücü olmayacak olan halka bu konuda niye sandık eziyeti çektireceksiniz ki?

Sırf, işte "BU ANAYASAYI HALK ONAYLADI", "BU ANAYASA SİVİL ANAYASADIR" demek adına, ülkem insanına sandık eziyeti çektirmeyin.

Bu seçimler için harcanacak parayı da kocasının göstermiş olduğu şiddetten ya da sorumsuzluktan kaçarak çoluk çocuğuyla sokakta kalan kadınlarımıza, barınacak kadın evleri yapımı için harcayın. Çünkü TV'lerde her gün bu durumda birilerini görmek bir yurttaş olarak içimizi acıtıyor. Sizin tabii ki onları izleme şansınız yok. Keşke birileri o insanların durumunu sze anlatabilse... TV'ler yardım adına reyting yapma yarışında, o garibanlar da acaba bana bir yardım eli uzanacak mı düşüncesinde...

Sayın Başbakanımız,

Sizce sivil, bence siyasi olarak değerlendirilecek olan bu Anayasa'yı da tıpkı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, siyasi partilerle uzlaşma sağlayacağız deyip de bu uzlaşmayı yapmadığınız gibi, partiniz içerisinde görüşün, karara bağlayın ve TBMM'den bir şekilde çıkartınız, evet böyle çıkartınız ki sonraki uygulamalarda ortaya çıkması olası olumsuz sonuçlarda, siyasiler olarak, Anayasamız böyle emrediyor, bu anayasayı da halk istedi deyip kendinizi kenara çekerek topu halka atmayınız lütfen...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

  Değerli arkadaşım, düşüncelerinize tamamen katılıyorum.Bence bu Anayasa AKP ANAYASASI diyorum.Çevremi izliyorum da AKP'ye oy verdiğini saklamayanların davranışlarının ne kadar değiştiğini görüyorum.Evet "Azınlığın çoğunluğa tahakkümü"...
 Keriman Tevhit Ertuğrul
 Emekli Öğretmen

68'li 
 16.09.2007 14:16
Cevap :
DEĞERLİ YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM KERİMAN HANIM, SÖZ KONUSU ANAYASA TASLAĞI, HALKI DEĞİL AKP'Yİ RAHATSIZ EDEN, ONLARIN HAREKET ALANLARINI DARALTAN MADDELERİN GENİŞLETİLMESİNE OLANAK SAĞLAYAN HÜKÜMLERİN DEĞİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK. ÖZGÜRLÜKÇÜ, DEMOKRASİYİ DERİNLEŞTİRİCİ FALAN GİBİ SÖZLERLE, HALKI KULLANIYORLAR. KISA BİR SÜRE SONRA GÖRECEĞİZ, DAĞIN NE DOĞURDUNU.... SAYGILAR, ATİLA KARAKULLUKÇU  16.09.2007 19:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 844
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster