Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '06

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
1433
 

Sivil Savunma (2)

Sivil Savunma (2)
 

Gerçekleşen deprem tatbikatı ile ilgili haberlere manşet olan konuları kısa yazacağım ve yetkililerin açıklamalarını dile getirip, bir istanbullu olarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

* Medya : Tatbikat buysa, gerçeğinde yanarız. Allah gerçeğinden saklasın. İlgi senaryoda ilk verilere göre 1000'i aşkın kişi enkaz altında kaldı, 147 kişi hayatını kaybetti ve 600 kişi de yaralandı.

* İstanbul Valisi Muammer Güler, tatbikat öncesi "yapı stoğu depreme hazırdır, denemez. Yapı stoğunuz hazır değilse, deprem için geç kalmışsınız demektir" itirafında bulundu.

Vali Güler, tatbikatın TSK ile koordineli olarak 7, 8 ve 9 kasımda 5 bin 644 personelin katılımıyla gerçekleştirileceğini belirtti.

Tatbikatta test edilip güçlendirilmesi amaçlanan noktalar şöyle:

* Afete müdahaledeki kriz yönetimi
* Lojistik destek
* Bilgi sistemi
* Haberleşme
* Kamuoyunun bilgilendirilmesi
* Kriz merkezindeki emir-komuta işbirliği
* Müdahale teknikleri
* Muhabere sistemi
* Sivil-asker işbirliği eğitimi

''400 milyon dolarlık Dünya Bankası kredisi dışında, yine Bakanlar Kurulu'nun şu an imzasında bulunan Avrupa Yatırım Bankası'ndan bir 400 milyon dolarlık daha kredi söz konusu. Ayrıca 250 milyon dolarlık bir kredi için de görüşmeler devam ediyor. Yani 2007 yılında yaklaşık elimizde 1 milyar dolarlık kaynakla, depremle ilgili bütün çalışmaları daha süratle yapacağımızı düşünüyorum" dedi.

İBB başkanımızın açıklamaları : "Vatandaşlarımızın deprem anında arabalarını bir kenara park edip araçtan inmeleri ve araçlarımıza yol vermeleri gerekmektedir". "Koca yusuf diye adlandırdığımız 3 Adet 1'er milyon dolarlık araç alındı, 7 adet daha alınacak" şeklindedir.

Gördüğünüz gibi, Sivil savunma, İBB ve Valimiz elbirliği ile İstanbul'da bir güvenlik çalışması gerçekleştirmektedirler, bunu da takdir etmek lazım.

Ancak yaptıkları tatbikat gerçek ortamda hiç bir işe yaramaz, zira bu tatbikat'ta bir kaç önemli, daha doğrusu ölümcül ayrıntı gözden kaçmış ki bunlardan bir kaç tanesini özetlemek istiyorum :

1. İstanbul'un 17,000,000'a yaklaşan nüfusu.

2. Trafik sorunu.

3. Afet bölgelerine malzeme tedariki (İlk yardım malzemesi, Çadır, battaniye hatta yağmurluk)

Depremede ilk olacakları şöyle özetlemek istiyorum :

Bu nüfusun % 30'unun sokağa çıktığı varsayımla tek merkezden, kime, nerede, nasıl yardım edilecek.

Depremin hissedildiği her bölgede insanlar sokağa fırlayıp, araçlarına binip ters istikamete yönelecekler. Yani "Koca yusuf denilen araçların hiç bir faydası olmayacak" zira içerisinde vatandaşların bulunduğu arabaları ezmeyecekleri gibi, insanların o anki ruhsal durumları da göze alınırsa, yol dahi alamayacakları kesin, yani o araçların tek bir merkezden cıkması halinde, kriz anında hiç bir yararı olmayacaktır. Ayrıca halk her zamanki gibi daha araçlar yola çıkmadan, o araçların yollarını kesip, buraya gelsin, oraya gitmesin ve ardından bir sürü problem.

Afet bölgelerine bu kriz esnasında, yoğunluktan, belki de yolların da depremden dolayı kırılma ve çökme gibi hasar göreceğinden zamanında malzeme ve personel tedariki dahi yapılamıyacaktır.

Tatbikatların yanısıra, Fay hattının ilk vuracağı semtlere her şeyden önce, uzmanlar tarafından güvenli bölge tesbit edilerek birer kapalı bina /açık çadır alanlı, içerisinde afet malzemelerini(ilk yardım, çadır, battaniye v.s), "Koca yusuf'ları", deprem müdahale ekipmanları ve de yeterli sayıda personeli (sağlık ekibi dahil), ayrıca uydu bağlantı cihazları v.s bulunduracak deprem merkezlerinin kurulması.

Söz konusu merkezlere bağlı bölgelerdeki insanlara o bölge hakkında bilgi verilmesi, deprem anında insanların oraya yöneltilmesinin sağlanması gerekmektedir. Böylece trafik ve kargaşa sorun olmaktan bir nebze çıkar, ilgi bölgelere daha planlı ve acil müdaheleler yapma şansı doğar.

Bu merkezlerin kurulması ve geliştilimeleri ile her tür felakete anında müdahale etme şansı yakalıyabiliriz. Ayrıca bu merkezleri normal zamanlarda dahi ve ihtiyaç halinde,halka açık kullanım durumu da düşünülebilir.

Bunun için ayrılmış 1 milyar dolarımız olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 226
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4627
Kayıt tarihi
: 21.10.06
 
 

Sosyal adaletin varlığından şüphe eden, dünyanın birçok yerini gezmiş, varolmanın bizim seçimimiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster