Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
14745
 

Şivlilik günü

Şivlilik günü
 

"Şivlilik" kelimesini duyan çok az insan vardır. Çünkü Şivlilik sadece Konya'da kutlanan, yaşatılan bir etkinliktir.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Perşembe'sini Cuma gününe bağlayan gecesinde Regaib Kandili olarak kutlanır. Regaib Kandili'nin gündüzü ise Şivlilik günüdür. Bir gün öncesinde ki akşam "fener alayı" olarak kutlanır.

Şivlilik günü yaklaşırken bütün Konya halkı fener alayı ve şivlilik için hazırlığını yapar. Market, çarşı, pazar şivlilik için hazırlanır.

Fener alayı için aileler çocuklara fener alır. Şivlilik gününün bir gün öncesinde ki akşam kutlanan fener alayı'nda çocuklar dışarı çıkar. Fenerlerini yakarlar fener alayı ateşi yakılır ve çocuklar "fener alayı" diye bağırarak eğlenirler.

Şivlilik günü için ise yapılan alışverişler şeker, çikolata, kuruyemiş, gofret bütçeye göre uygun olan alınır. Şivlilik günü (Regaib Kandili'nin gündüzü) çocuklar erkenden uyanır. Ellerinde poşetlerle ulaşabildikleri bütün apartmanlarda ki dairelerin zili çalınır. Kapıyı açan ev sahibine "şivliliiiiik" diye seslenilir. Ev sahibi çocuklar için hazırladığını çocuklara dağıtır.

Aynı gün içerisinde ev hanımları "bişi" adında yağda kızartılan, mayalı hamurdan çörekler yaparlar ve komşularına dağıtırlar. Bişi, beyaz peynirle birlikte çay eşlik ederse çok lezzetli bir tada ulaşır.

Çocukluğum da okula giderken poşetlerimizi yanımızda götürürdük. Çünkü sabah okula giden "sabahçı" grubundaydık ve sabah erkenden dolaşamazdık. Okul çıkışı kapı kapı gezmeye başlar, özellikle çikolata dağıtan evleri diğer arkadaşlardan öğrenir oraya giderdik. Benim çocukluğumun zamanında yaşanılan şivliliklerde daha çok kuru üzüm, leblebi dağıtılırdı. Şimdi ki çocuklar her alanda şanslı olduğu gibi şivlilikte de şanslılar. Artık leblebi, üzüm dağıtan ev sayısı yok denecek kadar az. Şivlilik günü kapı komşularımızla karşılaştığım zaman "şivliliiiik" diyorum ve çocukluğumda ki heyecanı azda olsa yaşıyorum.

Fener alayında ve şivlilikte çocuklarda ki heyecanı görmek herşeye değer oluyor. İçimizde ki çocuğun hiç ölmemesi dileğiyle.

Not: 19 Temmuz Regaib Kandili (Şivlilik)
Resim:wowturkey.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

daha detaylı bilgi için bu linktekileri okuyabilirsiniz http://www.patronforum.com/forum/showthread.php?tid=18480

escapehere here 
 15.04.2013 11:18
 

İlk kez duydum ve öğrendiğime sevindim. Teşekkür ederim Şivlilik Günün(m)üz kutlu olsun diyelim.

Osman Ömer 
 11.07.2007 4:18
Cevap :
Herkesin şivlilik günü kutlu olsun o zaman. Teşekkürler, sevgiler...  11.07.2007 10:32
 

Sevgili KY bizim Kandil dediğimiz çocukluğumuzda mumla kapı kapı dolaşıp "yağ satarım, bal satarım ustam ölmüş ben satarım" dediğimiz. Galiba, galiba takım değiştirmişsin,yazında hep Fener,fener diyorsun, biz kısaca aramızda Fenerbahçeye "Fener derizde....))) şaka,şaka, kendine iyi bak en derin sevgi ve saygıalrım

Mehmet EREN 
 10.07.2007 21:18
Cevap :
Olur mu öyle şey. Benim kanım bile siyah beyaz akar :P Benim aldığım fener bile (hani içinde mum yakılan fener, fenerbahçe değil) siyah beyaz. Beşiktaş aşkıyla yaşarız biz. Beşiktaşlı olmak bambaşka bir duygudur. Yaşamayan bilemez. Şimdi gel Beşiktaşlı ol diyecem ama olmayacak. Neden? Çünkü Beşiktaşlı olunmaz Beşiktaşlı doğulur. :))) Sevgilerimle...  11.07.2007 8:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4341
Kayıt tarihi
: 16.11.06
 
 

Konya'da yaşıyorum, mühendisim. Ben fazla konuşmayan, daha çok dinlemeyi seven biriyim. Her zaman bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster