Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
634
 

Siyah başkana evet eşcinsel evliliğe hayır

Siyah başkana evet eşcinsel evliliğe hayır
 

google.


Bunu böyle yapan, 8 milyona yakın seçmen varmış ABD’de...

Bunun nedenini birkaç kişiye sordum, doyurucu bir yanıt alamadım.

Şimdi de, oturup durumu irdeleyeceğim.

Öncelikle, ABD’li seçmenlerin % 75’inin kayıtlı ve bu % 75’in ana bütün üzerinden yalnızca % 50-60’ının oyveren olduğu gerçeğini kaydedelim. Yani, 300 milyon kişide 75 milyon kişi hiçbir seçimle ilgilenmiyor. Daha da önemlisi, 2004 başkanlık seçimlerinde, % 20 oranında katılımlı eyalet varmış.

Sonrasında, ABD’de Cumhuriyetçi Parti de, Demokrat Parti de birer sağ parti. ABD’de sol partiler var, sollukları tartışılır ama adları sol ve oy oranları toplamda % 1’in altında. Başkanlık seçimlerinde bağımsız adaylar % 10’un üzerinde oy toplayabiliyor.

Seçmen de sağda: Fransızlar’ın deyimiyle ‘vicdanı solda olsa da, cüzdanı sağda olanlar’ın ülkesi ABD.

Obama’ya oy verenler, doğu ve batı kıyısı eyaletleri. Asıl ABD’li olup, 5.000 kişilik kasabasından 5 kuşaktır dışarı çıkmayan orta eyaletlerde yaşayanlar aşırı tutucu.

Eşcinsel evliliği, 2000’de oylanıp hayır oyu aldıktan sonra, 2007’de Anaya Mahkemesi tarafından iptal edilmesine karşın, 2008’de yeniden referandum yapıldı ve yine eşcinsel evliliği reddedildi.

Yani ABD’de, kimsenin anayasa, hukuk, adalet taktığı filan yok.

Gelelim Kaliforniya’ya:

En özgürlükçü eyalet burası. Hane halklarının % 1’i eşcinsellerden oluşan bir eyalet. Eşcinsel evlilikleri ilk burada serbest bırakıldı. Şimdi de tutucu eyaletlere boykot uygulamak niyetindeler.

Gelelim ana konumuza:

O kadar kişi neden böyle yaptı?

Öncelikle bizde de böyledir:

İnsan hakları derneklerinde, Kürtler’e karşı hoşgörüden yana olanlar, eşcinsellere karşı soğuk davranır. Dahası, kendini solcu sendikacı sayan ama kızının bir erkekle birlikte olması için, illa evlenmesi için dayatan anneler biliyorum.

Bunun nedenleri neler olabilir?

ABD’dekilere benzer:

Çifte değer yargılılık.

Bizde ‘şeriatçı demokrat’ olabildiğini iddia edip yanılanlar gibi, onlarda ‘siyah güzeldir’ci ama ‘eşcinsel evlilik çirkindir’ci olunamayacağını kimse görmüyor.

Kavramları kimse sorgulamıyor. Obama’nın seçildiği akşam, televizyonda bir sunucu ABD’de ırkçılığın bittiğini mi sorunca, herkes ona tepki duymuş. Obama, bir siyah zenci değil, bir beyaz zenci. Siyah zenciler, çöpe atılan on milyarlarca dolarlık bağışı, yaşamlarında hayal bile demezler ve çöplükten beslenirler.

Ayrıca, Obama’yı bir kadına karşı bir erkek olarak da seçtiler. Siyah kadınlar ise, Cumhuriyetçiler’e dışişleri bakanı oluyor.

ABD’lilere asıl şunu sormak gerekir: Komünist bir başkana ne derlerdi?

Ya da:

Demokrasi oyunlarını kimse yutmuyor.

Dikkat edin:

Obama, başa geçer geçmez, Mossad başkanına eşdeğer birini, danışman seçti. Türkiye’deki aymazlar, görecekler Obama’nın kerrakesini...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 499
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster