Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
598
 

Siyah beyaz ilişkiler

Siyah beyaz ilişkiler
 

Birbirilerine yakın insanlar aralarında zaman zaman farklı dönemler oluşur, kırgınlıklar ve mutluluklar gibi.

Kırgınlığın olduğu zamanlara, siyah ve sevgilerin hâkim olduğu zamanlara da beyaz dönemler diyoruz. Biz bunlara kısacası ” Siyah-Beyaz “ ilişkiler diyoruz.

İlişkiler çoğunlukla beyaz dönemle başlar. Çok nadiren siyah dönemle başlayan ilişkiler de vardır.

Mutlu bir dönemin ardında şu veya bu şekilde bir dargınlık oluşunca o beyaz dönemin üstüne siyah bir örtü düşmüş olur. Bu siyah dönemin başlangıcına sebep olan her kimse hatasını kabul eder, özür dilenir ve bir barış olur.

Olması gereken de budur. Kırgınlıklar uzun sürmemeli. Aslında hiç olmamalı ama olduysa da uzun sürmemelidir. Gerçi, kırgınlıklar aslında mutluluğun değerini artırır.

Barış olunca yeniden bir beyaz dönem başlar. Yani o siyah dönem bir beyaz örtüyle kapatılmış olur.

Artık beyaz örtünün altında siyah bir dönem vardır. Ama geçmişte kalmıştır artık. Eğer beyaz dönem hiç kesintiye uğramadan uzun sürerse o siyah dönem unutulur fakat yok olmaz. Çünkü o dönem yaşanmıştır artık.

Dilenen özür, olayın silinmesine değil sadece barışın sağlanmasınadır. Hatta özür; hatanın tekrarlanmaması için bir belge niteliğini taşır.

Eğer beyaz dönem kısa sürerse, henüz etkisini kaybetmemiş siyah dönemin etkisi daha ağır olur.

Elinize, açık renkli bir cam alın ve karşıdan karşıya bakın ne kadar görüyorsunuz karşıki tarafı. Daha sonra ikinci ve daha sonra üçüncü bir cam daha alın o zaman karşı tarafa bakın, ne değişmiştir? Karşı tarafı görmek zorlaşmıştır. İşte ilişkiler de böyledir. İnsanlar arasında doğan kırgın dönemler birikince, insanlar arasında böyle uzaklaşmalar oluşur.

Her kırgınlığın üstüne bir beyaz perde çekersiniz, yeni bir dönem başlar. Bir beyaz örtü ve ardında siyah bir dönem, derken yığılır. Bu yığılma zamanla insanları bir birinden uzaklaştırır ve hatta kopartabilir.

Bazen, insanlar arasında öyle dönemler oluşur ki, bunları bir örtüyle örtmek de mümkün olmaz. Bu dönmeler kocaman duvarlardır. Bu tür dönemler toplum açısından felakettir. Hiç mi hiç temenni edilmezler.

İşte insanlar bir birileriyle olan ilişkilerinde bu olaylara çok dikkat etmelidirler. Hatta kişiliklerine dikkat etme yerine kişiliklerini iyi eğitmelidirler. İyi eğitilmiş bir kişiliğin hata yapma olasılığı oldukça azdır. Bu sebeple daha sağlıklı bir ilişki oluşur. Devamlı “aman hata yapar mıyım” diye tedirgin olma yerine, yetişkin ve eğitilmiş bir kişilik, içinden geldiği gibi rahat ve de doğal davranır. İlişkiler daha sağlıklı ve seviyeli olur.

İlişkilerde, siyah dönem ne kadar az ve beyaz dönem ne kadar çok uzun olursa insanlar bir birlerine o denli yakın olurlar. Dostlukları o denli sağlıklı olur.

Hep birlikte, siyahı az ve beyazı çok olan nice siyah-beyaz dönemlere.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1008
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster