Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
199
 

Siyasal İletişim ve Toplum Üzerine

Siyasal İletişim ve Toplum Üzerine
 

Her geçen gün gelişen ve değişen iletişim sistemleri, her alanda olduğu gibi siyasal alanda da önemini arttırmaya başlamış toplum üzerinde bir nüfuz yaratmaya çalışmıştır. Toplumun değişen dinamikleri ile birlikte bazen etkilenmiş bazen de fazlasıyla etkilemiştir. Ülkemizde ise iletişim siyasi bağlamda toplum üzerinde fazlasıyla etkili olmuş ve toplumun değişen dinamiklerinde önemli roller üstlenmiştir.

Ülkemizde yaşanan politik, kültür değişimlerin yanında darbeler ve uluslararası etmenlerin de belirmesiyle birlikte toplum olarak siyasi etmenlerden her geçen gün daha da etkilenme gerçekleşmektedir. Ülkemizde iyiden iyiye önem kazanan medya özellikle siyasi 1990’dan sonra özel radyo ve televizyonların ortaya çıkmasıyla daha da önemli bir hale gelmiştir. Özellikle toplumun etkilenmesi adına daha da önemli olan medya siyasiler için de önemli bir hale gelmiş ve kendilerini ifade etme biçimlerini düzelterek toplum üzerinde daha etkin bir rol oynamaya çalışmışlardır. Özellikle kitle iletişim araçlarının çoğalması ve bir kültür endüstrisi kavramının toplum üzerinde etkin olması da kitle iletişime merakı daha da çoğaltmıştır. Bu kitle iletişim araçlarıyla birlikte politik söylemler ışığında siyasal iletişimin önemi de giderek artan bir hal almıştır.

Siyasal iletişim kavramı çok basite indirilerek, belli ideolojik amaçlarını, toplumda belli gruplara, kitlelere, ülkelere ya da bloklara kabul ettirmek ve gerektiğinde eyleme dönüştürmek, uygulamaya koymak üzere siyasal aktörler tarafından çeşitli iletişim tür ve tekniklerinin kullanılması ile yapılan iletişim olarak düşünülebilir. Siyasal iletişim etkisi ile birlikte özellikle siyaset açısından toplum nezdinde toplumun siyaseti nasıl algıladığı ve siyasetin de topluma ne şekilde baktığı gerçeği de siyasal iletişim ile birlikte ortaya çıkmıştır. Yaşanan propaganda sürecinde toplumun gösterdiği ilgi ve algılama şekli sosyolojik bir boyut kazanmış, burada hedef toplum ve toplumun neyi nasıl ele aldığı olagelmiştir. 

Siyasal iletişim, çoğunlukla siyasetçilerin seçim dönemlerinde yaptığı iletişim çalışmaları olarak algılanmaktadır. Aslında siyasal iletişimi günlük hayatımızın hemen hemen her yönünde olduğunu bilmek bizler için önemli bir adımdır. Sonuçta seçim dönemine uzun bir süre varken bile siyasi liderlerin her yaptığı hareket ve süreç bir etki alanıdır. Özellikle toplumu her an etkileyecek bir süreç içerisinde olunması ve etki tepki ile çarpışması bu durumu bizlere göstermektedir. Siyasal iletişim konusunu ele almaya çalıştığımızda kitle iletişim araçlarını da göz ardı etmememiz gerektiği gerçeğini de bilmeliyiz. Günümüz teknolojilerinin en etkin bir şekilde kullanıldığı süreçte bu durumu rahatlıkla görmek mümkündür.

Medya,siyasal aktörlerin geniş kitlelere yani topluma ulaşmak için kullandıkları en önemli araçtır. Siyasal iletişim çalışmalarının büyük bir kısmı da medya üzerinden yürütülmekte ve buradaki süreç ile birlikte toplumu anlamak ve anlamlandırmak önemli bir etkendir. Şu zamanda bile her birimiz siyasi liderlerin gerçekleştirdiği konuşmalarından, hareketlerinden, afişlerinden ve daha birçok söylemlerinden etkilenmekte ve hayatın içinde onların aldığı kararlar neticesinde birtakım görüşler bildirmekteyiz. Özellikle 2019’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken siyasi liderlerin hareketleri daha bir etkili olmaktadır. Elbette seçime yakınlaştıkça bu daha da önem kazanacak ve değerlendirmeler de üst düzeye çıkacaktır. Şunun farkında olmalıyız, seçim dönemlerinde olsun veya olmasın medyada yer alan siyasi haberlerin konusu veya türü hangi amaçla olursa olsun bir söylem içermektedir. Bu farklı söylemlerin kitle iletişim araçlarında yer almasından sonra toplum üzerinde nasıl bir etki yarattığı seçim döneminde daha da etkili bir şekilde anlaşılmaktadır. 

Seçim yaklaştıkça partilerin, siyasi liderlerin davranışları tüm halkı alakadar etmektedir. Burada medya yani kitle iletişim araçları önemli rol oynamaktadır. Bizler de seçim dönemi yaklaşmasına yakın önemli analizlerde bulunacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 855
Kayıt tarihi
: 06.08.13
 
 

1988 İstanbul'un küçük bir semtinde doğdum. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster