Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '12

 
Kategori
Halkla İlişkiler
Okunma Sayısı
1012
 

Siyasal mesajlar

Siyasal mesajlar
 

Demokrat Parti'nin Seçim Afişi


Siyasal iletişim ile ilgili çalışmalar demokratik toplumlarda önem taşımaktadır. Siyasal tarihimizde “Yeter Artık Söz Milletin” sloganı ile başlayan bu çalışmalar günümüzde yerini bir çok mecrada yer alan mesajlara bırakmıştır. Adayın veya siyasi partinin tanıtılmasında, kendini anlatmasında, yaptığı ve yapacağı işleri belirten mesajların taşınmasında siyasal iletişimden yararlanılır.

Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ile siyasal iletişim çalışmaları daha çok artmış ve bu iş için çalışan profesyonellerin oluşmasını sağlamıştır. Siyasal iletişim kampanyalarında kullanılan ve siyasal mesajları taşıyan araçlara örnek olarak reklam, halkla ilişkiler faaliyetleri, propaganda çalışmaları, sinema ve mitingleri gösterebiliriz.  Demokratik ve katılımcı toplumlarda seçmenlerin karar verme süreçlerini etkileyen ve etkilemeye çalışan kampanyalarda mesaj biçimleri değişik şekillerde olmaktadır. Kimi zaman kamuoyunu bilgilendirici, ikna edici mesajlar aktarılırken, kimi zaman rakip partileri karalama çalışmaları ve negatif mesaj tasarımı kullanılmaktadır. Ülkemizin siyasi tarihinde birçok siyasal kampanya ve mesaj tasarımı kullanılmıştır. Siyasal mesajların uygulanmasında ve tasarlanmasında ülkenin içerisinde bulunduğu zaman dilimi, sosyal ortam, ekonomik durum ve sosyolojik yapı önemlidir. Bu mesajların hazırlanmasında ve uygulanmasında toplumsal yapı göz önünde bulundurulmalı ve birtakım araştırmalardan yararlanılmalıdır.

Siyasal kampanyalara baktığımız zaman araştırmalara önem veren ve uzman bir kuruluş ile çalışan siyasi partilerin başarılı oldukları görülmektedir. Siyasal mesajların hazırlanmasında seçmenin nasıl bir seçmen olduğu göz önünde bulundurularak kampanya mesajlarının hazırlanmasında seçmen odaklı çalışmak başarıyı arttırmaktadır. Yine mesajların verileceği mecra önemle seçilmelidir. Geçmişte yapılan siyasal iletişim kampanyalarında o dönemin gözde kitle iletişim araçları kullanılmış ve çoğunluğa ulaşması ile toplumları bilgilendirmiş karar ve tutumlarının değişmesinde, pekiştirilmesinde etkili olmuştur.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 831
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Halkla İlişkiler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster