Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
398
 

Siyaset karıştı/Cumhuriyete sahip çıkabiliyor musun?

İzlediklerim/ M.Demirel Babacanoğlu

Siyaset Karıştı / Cumhuriyete Sahip Çıkabiliyor musun?

Siyaset karıştı. Kim ne dediğini bilmiyor olabilir mi?

Biri çıkıyor “son padişah” diye sesleniyor.

Son padişahın devleti hasta devletti, unuttunuz mu?

Sonra da hayatı bitti bu devletin. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Devleti var.

“Atatürk üstünden siyaset yapmayın” diyorlar. Bu devleti kuran kim? Başta Atatürk. Atatürk’ü anmayın mı demeye getiriyorusunuz? Biz Atatürk anmayacağız da, kimi anacağız?

Mirasyediler gibi Atatürk’nün kazanımlarını tüketti bu anlayış. Önce ezanı arapçaya döndürdüler. Anayasa dilini osmanlıcaya çevirdiler. Halkevlerini kapattılar. Türk Dil Kurumu’nu resmileştirdiler. Atatürk’ün kurduğu bütün kurum kuruluşları (Etibank, Sümerbank, Nazilli Basma, Alpullu Şeker, Malatya Bez, Tekel fabriktalarını…) kapattılar. Ne varsa Atatürk’e dair yok ettiler. “Sümer’in Sümeri’ni bile satacağım” dediler.

Atatürk “gençlik gençlik” diyordu. 12 Eylül’le gençliği yok ettiler. Atatürkçü olarak yaşlılar kaldı, alanlarda yaşlıları görüyoruz. Dinazor diyorlar. Böyle dinazorlara can kurban.

“Ey Türk gençliği” neredesiniz? Şimdi yerel seçimler var. Kendilerine oy versinler diye sadaka dağıtıyorlar. Bütün bütüne halkı sadaka toplumu haline getirmek istiyorlar. Ama kendi çocuklarının gemicikleri bile var. Senin bir kıytırık işin bile yok. Devlet sektörüne ait bütün kapılar sana kapalı. Özel sektörse “ben iflas ettim” diyerek bütün iş yerlerini kapattı. Seni, kapı dışarı ettiler. Yurttaş şimdi “işsizim, acım” diyor, ağzını kapatıyorlar. Daha olmadı içeri atıyorlar. “Bize oy verin” diyorlar. “Vermezseniz işiniz bitmez!” Sanki şimdi bitiyor?

Anasını alıp giden adam bile göz altında tutuluyormuş. Sanki Mersin’i altüst edecek adam? Aman sesini çıkarmasın. Zaten senini çıkarabilen mi var? Siyasi kültür yozlaşması var diyor muhalefetten biri. Yeni mi görüyorsun, yeni mi biliyorsun bu olguyu? O yozlaşma 1950’de başladı. Önce karşı geliyorsun ikdidara, seçimden sonra ikdidarın yanında oluyorsun, sonra da ağlıyorsun!

Biri de çıkıp hangi televizyonda istiyorsan orada tartışalım diyor. Tartışıp da ne olacak? Atı alan Üsküdar’ı geçmiş. Sen hâlâ tartışalım diyorsun. İlk başta aklın neredeydi? Siirt seçimleri iptal edilirken düşünseydin ya bunları? Sana ne, el millet vekili olacak, olmayacak? Tasası sana mı düştü? Sen getirdin bunları bizim başımıza! Atatürk kazanımları elden gitmiş!

Şimdi de Atatürkk’ün Yunus Nadi’ye kurdurduğu Cumhurniyet gazetesine göz dikmişler. Atatürkçülüğün son kalesi Cumhuriyet değil mi? Bu kaleyi de düşürürlerse tadından yenmez olur! O zaman oynarsın iyi bir çiftetelli! Ne yapıyorsun muhalefet olarak. Sahip çıkıyor musun Cumhuriyete?

Ey muhalefet, halkın yanında olabiliyor musun, çocuklarına sahip çıkabiliyor musun? Açlığını, susuzluğunu sorabiliyor musun? Kahvelere, evlere gidebiliyor musun? Halını hatırını sorabiliyor musun? Hiç değilse bir günlüğüne karnını doyurabiliyor musun halkın?

Ey muhalefet tehlike var.

Tehlikeyi önlemek kimin görevi?…

Bana göre bir kişi muhalefet: O da Kamer Genç.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 704
Kayıt tarihi
: 04.01.09
 
 

1944'te Karaisalı'nın İncirgediği* Köyü'nde doğdu. 1965'te Düziçi İlköğretmen Okulu'nu, 1988'de Anad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster