Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1267
 

Siyaset limanına demir atmak için nehri geçmek gerek

Siyaset limanına demir atmak için nehri geçmek gerek
 

Görsel alıntı


Güncelin önemli konularından biri, siyaset limanına demir atmak için görücüye çıkmak, bütün iyi vasıflarını sergilemek ve kabul görmektir.

İnsanların arzusu mutlu olmaktır, siyasetin görevi insanları mutlu kılmaktır. Siyasetçilerin de sığındığı bir sığınak var. Buna siyaset limanı denir. Siyaset limanı şahsi idealler ve toplumsal çıkarlar için vardır.  

Siyaset limanı, daha önceleri buraya demir atmış siyasiler tarafından sevk ve idare edilir. Siyaset limanına demir atmak öyle kolay değil. Limana demir atan siyasetçiler kolay, kolay bu limandan ayrılmazlar.

Sözde bu limana, davaları, iddiaları, davranışları, düşünceleri sağlam, haksızlığa tahammülü olmayan, vicdanı, insafı, acıma hissi  ve mantığı yerinde olanlar, adalete aykırı düşünmeyen ve adaletli davrananlar tercih edilir.

Günümüzde en gözde meslek siyaset limanına demir atmaktır. Çünkü siyaset limanı güvenli bir limandır. Bu liman rüzgârdan, yağmurdan azgın sulardan ve dalgalardan etkilenmez.

Bu limana demir atanların yaşamları öyle çabuk değişir ki dünyanın kol ve kanatları altında saklı birçok nimetlere rahatlıkla ulaşırlar. Onların evveliyatını hatırlamak, onları tanımak mümkün olmaz, onlar artık birer unjust ve yabancı gibi olurlar.

Zaten dünya, tüm imkânlarıyla insanlara güzelliklerini kabul ettirmek için insanların benliklerini ve nefislerini şahlandırır.

Şahlanan nefisler siyaset limanına demir atmak için öncelikle dalgalı nehirden karşıya geçmek mecburiyetindeler.

Nehri geçip karşıya geçtikleri anda dünyanın kol ve kanatları altındaki o arzu edilen ikbale erişirler. Nehri geçmeyenler ise nehirde yorulur ve sonuçta boğulur.

Her seçimde olduğu gibi, yine hayalden öteye geçmeyen sözler veriliyor, vaatler sıralanıyor, gözler boyalanıyor, gerçek olmayan tablolar çiziliyor. Kurumuş, çürümüş, derde deva olmayan geçici umutlar dağıtılıyor.

Öte yandan henüz kendilerini ifade edemeyenler bile, Milletin Vekili olmak ve siyasetin limanına demir atmak için, siyaset aşkıyla tutuşmuş yanıyorlar.   

Bütün imkânlarıyla, eş, dost yardımlarıyla kendilerini limanın kaptanına nasıl kabul ettirecekleri hususunda çareler arıyorlar. Yalanlar ve hileler matbaalarda renkleniyor.

Siyasetin aşkıyla tutuşan âşıklar ( adaylar ) bilmezler ki siyasetin plan ve projeleri sadece liman kaptanı odasında çizilmiyor. Siyasetin plan ve projelerinde kimlerin ve hangi adayların yer alacağı sarayın geniş masasında çiziliyor

Siyaset aşıkları ( aday, adayları ) istedikleri kadar terzilere takım elbiseler diktirsinler, son model arabalarla gezsinler, matbaalarda renklendirilmiş simalara bürünüp caddelerdeki, Billboardlara poz versinler. 

Saray limanına demir atmak için siyaset gemisini hiç terk etmeyenler, daima emirlere amade olanlar, uydur ellezine minel beceri iyi becerenler, kendilerini her şartta yalnız bırakmayanlar, dostlar, arkadaşlar ve yoldaşlar aday edilirler.

Hele bir de aday adayların kumaşları kalitesi, rengi ve deseni siyaset limanındaki kaptanların kumaşına uymuyor ise sair vasıflara haiz olsalar bile siyaset limanına giremezler. 

Siyaset aşıkları bu yolda  köz, kömür ve kül olmadan, nehrin azgın sularında boğulmadan öncelikle gözleri ve umutları liman kaptanında değil, saray kapısında olmalı.

Ne acıdır ki her kes haksız güçlüden yana olmak istiyor. Kimse haklı güçsüzden yana olmak istemiyor.   

Böyle siyaset limanı, mutlu olmak isteyen insanları mutlu  kılmaktan uzak, şahsi ideallere, dünyanın kol kanatları altındaki nimetlere ve ikbale daha yakın bir liman görüntüsü veriyor. 

Bu görüntü ülke ve ülkenin toplumu için iyiye delalet değildir.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milletvekili olabilmek için ne büyük paralar harcanıyor, geri dönüşü olacaktır elbette! Çok dürüst siyasetçiler de gördü bu ülke. Adnan Kahveci'yi kim unutabilir! Turgut Özal'la 2 ay arayla ölmeleri ne enteresandır! Siyaset böyle değildi ve böyle de kalmayacak tabii ki. Biz görebilir miyiz bilmem. Önümüzdeki seçimde de oylar biraz oynar; ama -Kılıçdaroğlu ve Bahçeli gitmediği sürece- sonuç değişmez! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 25.02.2015 16:08
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin ; Aslında bunu Mersinde yakından tanıdığım bir kaç kişinin son günlerdeki heyecanlı halleri, kullandıkları son model pahallı arabaları, bir iki Matbaanın harıl, harıl çalıştıkları üzerine yazıldı.Büyük paraların ötesinde henüz adaylık başvurularının kabul olmadığı günlerde arsalar,bahçeler tapuda el değiştirdi.Siyaset Limanı uzakta, henüz nehri geçmeyenler böyle büyük paralar harcadıklarına göre demek ki getirisi çok daha büyük olacak.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   25.02.2015 17:10
 

Kim var ki ülkeme yakışan,göksel ülkeler taşıyarak yüreğinde,kötü yazgıları erdeme çeviririp acı ve hüzünler yerine şifa dağıtacak?..Elinize sağlık Burakgazi bey dostum.Yine de bizler inatla toplumsal çıkarların peşinden gitmeye devam edilim.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 11.02.2015 20:41
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abbas Oğuz: Aslında siyaseti hiç sevmiyorum.Bazı tanıdıklar harıl,harıl çalışıyorlar.Kimden yana güçlüden yana,Yani siyaset limanına bir demir atsalar mesele hal oluyor mutlu ve mesut oluyorlar.Bildiğiniz gibi siyaset limanı aynı zamanda bir sığınaktır.Yüreğim dayanmıyor,vicdanım rahatsız oluyor o nedenle yazıyorum.Saygılar sunuyorum.Zahmet, zaman ve güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   11.02.2015 22:39
 

Bazı yazılarınız gerçekten güzel...

Kerim Korkut 
 11.02.2015 19:24
Cevap :
Kıymetli Kerim Korkut: Sizin gibi duayen yazarlarımızdan böyle bir beyan almak gerçekten sevindirici.Sakın bu bir yağ ve tuz olmasın, misliyle ödeme yaparsınız.Korkusuz gerçekten siyaset limanı sığınak olmuş buraya demir atan siyasetçi her yönüyle huzurlu ve mutlu oluyor.Toplumu mutlu etmek şöyle dursun kendilerini mutlu ediyorlar.Ben yüzme bilmiyorum siyaseti hiç sevmiyorum.Vicdanım rahatsız olduğu için böyle yazılar yazıyorum. Yarım satırlık yorumunuz için yarım teşekkür, tam sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.   11.02.2015 22:36
 

Merhaba Mehmet Gazi Bey kardeşim. seçim mevsimine girerken gerçek ve kalıcı, ders verici bir yazı yazmışsınız. Ben şahsen siyasetle pek ilgilenmiyorum. Çünkü siyasette yalan makinesi vardır. Dün kara diyenler, bu gün insanların yüzüne hiç utanmadan, sıkılmadan beyaz diyorlar. Veya dün Beyaz diyenler, bugün kara diyorlar... Deyneyin ucu kendilerine dokunduğu zaman 180 derecelik bir dönüş yapıyorlar. Hele dini siyasete alet edenlerden çok kızıyorum. Yahu bunlar bu milleti ahmak mı biliyorlar???...Ne yazık ski "çamur at, tutmazsa'da izi kalır" diye düşünüyorlar.. Ama unutmayalım ki bir gün foyaları ortaya çıkar , perişan olurlar. Tarihte bunun örnekleri pek çoktur...Dilinize sağlık...Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 11.02.2015 13:54
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın Abdülkadir Güler; Siyaset artık en güvenli liman oldu.Ne rüzgâr, ne dalgalar limana zarar vermez. Şimdilerde bu limana demir atmak için öncelikle nehri geçmek gerekiyor.Nehri geçen adaylar hemen, hemen limana demir atıyorlar ve orada ömür boyu kalıyorlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  11.02.2015 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2115
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster