Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
212
 

Siyaset mi cumhuriyet mi?

Siyaset mi cumhuriyet mi?
 

Ercan Akyol - 30.10.2012


Siyasi parti tutmayı sevmiyorum, sevmem de. İsterlerse ömrümün sonuna kadar harcayacağım parayı elime verip beni tatile göndersinler, fikrim ve zikrim yine de değişmez.

10 yıldır iktidarı yöneten AKP, Atatürk’ün bütün ilkelerini alt üst ettikten sonra bir de bayramlara el uzattı.

23 Nisan kutlamalarına yabancı konuk çağırma kaldırıldı.

19 Mayıs’ın bütün Türkiye’de stadyumlarda kutlanması “garabet” olarak tanımlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramları’nda tanklarla kutlama yapılması yasaklandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ise siyasette gereklilik, halkta suç oldu.

Bu yazdıklarımı başka dillere çevirip de başka milletlere göstersem şaşırarak ayıplarlar. Bizim milletimiz bu kararları nasıl ayıplamasın?

En acısı ise insanlar artık mantıklarıyla değil önyargılarıyla konuşur oldular. Cumhuriyetin kuruluşundaki savaşlarda verilen yüz binlerce şehidin anısına sahip çıkmak için Ankara’ya giden halk iktidarın gözünde bir anda suçlu konumuna düştü.

Terörü destekleyenlere sahip çıkanlar kendi halkına terörist gözüyle bakmaktan ne hikmetse çekinmedi.

Bayramı kutlamak isteyenlere sahip çıkan CHP illegal ve marjinal grupların peşine takılmakla suçlandı. Peki, ne marjinalliği vardı bu grubun? Oraya insanları güldürmek için mi çıkmışlardı!

Eğer AKP’nin yeni oluşturacağı anayasaya göre Türkiye’de bayramlar böyle kutlanacaksa ben bu anayasaya muhalifim. Ve inanıyorum ki vatanını seven, evine ve işyerine bayrak asan, kutlamalara seve seve giden herkes böyle bir anayasaya muhalif olmayı vatani görev bilir.

Halide Edip Adıvar işgale karşı düzenlenen mitinglerde “Devletler ve hükümetler düşmanımız ama milletler dostumuzdur,” diyor. 90 küsur yıl sonra geldiğimiz noktada dış ülkelerde hoşgörü ve gururla kutlanan Cumhuriyet Bayramı Türkiye’de, kendi vatanında, uğruna verilen şehitlerin kanlarıyla sulanan topraklarda rezalet ve kargaşayla kutlanıyor. Bu ayıp değil de nedir?

Ama merak etmeyin. Gün gelir evlere bile bayrak asmak yasaklanırsa bu millet yasak koyanlara inat en büyük bayrağını evinin ya da işyerinin en gösterişli penceresine ya da balkonuna seve seve asar, asmamayı da eksiklik sayar.

Yılmaz Özdil’in ifadesiyle ne kadar tazyikli su sıkılsa da bu milletin ateşi sönmez. Çünkü bu ülkenin kurucusu Atatürk’ün de dediği gibi egemenlik siyasetin değil milletindir.

Ve Atatürk’ten bir söz daha:

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacak. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar (ölümsüz) kalacaktır.

Asi Güvercin

asiguvercin60@hotmail.com

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tarihine ve vatanına sahip çıkmak siyaset değildir.Elinize sağlık...

Şirazee 
 06.11.2012 17:16
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kal...  06.11.2012 21:13
 

"En acısı insanlar artık mantıklarıyla değil önyargılarıyla konuşur oldular." Bütün sorun burada aslında bir arınabilsek önyargılarımızdan, uzak kaldırımlardan değil yanyana yürüyebilmeyi işte o zaman başaracağız. Selamlar

Cemile Torun 
 31.10.2012 23:48
Cevap :
Haklısın Cemile abla. O önyargılar ki kimimizin önünü kapatıyor kimimizin çevresini. Bu yüzden kırıcı değil yapıcı olmakta her zaman fayda var. Sağlıcakla...  01.11.2012 15:10
 

İktidarı temsil eden odaklar Cumhuriyet'i kuran öncü sınıfların (ordu, bürokrasi, parti) elinden onu alarak kendi(leri)ne -ve köy kökenli, dinci ağırlıklı seçmene- mal etme gayretinde! Uluslararası konjonktür ve başat güçler de bu sefer arkalarında.'Kurucu sınıflar' kökenleri itibariyle çağdaş,laik, bilime ve eğitime önem veren, aydınlanmacı sınıflardır. Fazla mülk sahibi ve rant değiller. Ticareti, rantı pek bilmez, eğitimli emek güçlerini ulus devletin emrine vererek refahını oluşturan ve koruyan bir geçmişten gelmekteler. Şimdi bu konumlarının -çocuklarının da geleceğini düşünerek- iyice tehlikeye düşüp ellerinden kaydığını görmekte ve doğal tepkilerini göstermekteler. Ben durumu özetle böyle görüyor ve geleceğe dair umutsuzluk taşıyorum. Paylaşımınıza teşekkür ve selamlarla...

Ersin Kabaoglu 
 30.10.2012 21:54
Cevap :
Yorumunuza hak veriyorum. Ülkemizde siyaseti yönetenler maalesef kendilerine körü körüne itaat edecek insanlar arıyorlar. Bu yüzden de Ankara'da kendi bayramını kutlayan insanlara suçlu gözüyle bakıyorlar. Geçmiş bayramlarınız kutlu olsun. Sağlıcakla...  31.10.2012 0:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 389
Toplam yorum
: 851
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 514
Kayıt tarihi
: 07.03.11
 
 

1984 yılında Tokat'ta doğdum. Şu anda İzmir'de yaşıyorum. İki yıldır yazdığım bir ortamda yepyeni..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster