Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
60
 

Siyaset Üzerine

Siyaset Üzerine
 

Küçüklüğümden beri siyasete ilgiliyim. Bu ilgi ortaokul yıllarında okuduğum tarih kitaplarıyla bir hüviyete kavuştu.

O yıllarda Türk ve İslam tarihini çok sık ve severek okurdum. Atalarımızın ulaştığı medeniyet seviyesi beni çok etkilerdi. Keşke günümüzde de o seviyede olsak diye düşünürken birden ‘’neden olmasın?’’ dedim. Sonuçta tarihteki başarılara ulaşanlar da bizim gibi etten kemikten insanlar olduğuna göre biz de başarabilirdik. Bu düşünceyle liseye başlarken hedefimi gelecekte bir devlet/siyaset adamı olup ülkemize hizmet etmek olarak belirledim.

Lisede işler hayli ters gitti. 4 yıllık lise hayatımda çok büyük sorunlar yaşadım, çok defa okul değiştirmek durumunda kaldım. Yeni hiçbir şey öğrenemedim. Ortaokuldan kalma bilgilerimle zor zoruna üniversite kazandım. Şimdiki adı Altınbaş Üniversitesi olan okulda uluslararası ilişkiler okumaya başladım. O dönem zihnimi okuldan çok okul dışı faaliyetlere ayırmaktaydım. Okuduğum bölümle alakalı derneklere gider gelirdim. Bu kısma neden mi değindim ? Çünkü siyasi anlamda bu dönemde hayli olgunlaştığımı hissettim.

Devletin değil insanların değerleri vardır. Dünya bütün insanların ortak yurdudur. Hangi meşrepten olursak olalım kaçınılmaz olan ortak noktamız aynı toprağa, aynı yeryüzüne basmamızdır. Vesaire vesaire…

Siyaset önemlidir. Büyük değişimler siyaset ile olur. Siyasete karşı bir önyargı var. Buna göre siyaset yalancı ve kirli insanların işidir. Hatta yalan söylemeden siyaset yapılmaz. Bu önyargının haklı tarafları olsa da böyle peşin hükümlerin var olması bu durumun değişmesini daha da zorlaştırıyor.

Öte yandan ben siyaset tartışmanın faydasız olduğuna inanıyorum. Birbirimizi çoğu zaman etkileyemeyeceğimiz gibi bazen kırıp dökeriz. Siyasetçilerin bundan haberi bile olmaz. Siyaset genellikle medya ve benzeri kitlesel yollarla şekil alır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 66
Kayıt tarihi
: 04.10.18
 
 

Medeniyet Üniversitesi - Felsefe /  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster