Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
634
 

Siyasetçilerden sonra fotoğraflar da konuşuyor

Siyasetçilerden sonra fotoğraflar da konuşuyor
 

resimler internethaber sitesinden alınmıştır.


İstanbul'da yaşayan insanların, hayatlarında gördükleri en büyük sel felâketini yaşadık. Metre kareye düşen yağmur miktarı bakımından, önceki yıllarla mukayese edilmeyecek bir farklılık var. İşin en acı tarafı da, 30'a yakın insanımızın bu felâkette hayatını kaybetmiş olması... Hepsine rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ölüm konusunda söylenecek hiçbir söz, ne kaybettiğimizi geri getirmeye, ne ailelerini teselli etmeye yarar. Sözün bittiği noktalardan birisi, belki de en önemlisi budur.

Aslında er-geç hepimizin bir gün ölecek olması, en büyük tesellidir. Halbuki normal şartlarda ölüm olmasaydı da, sadece kazalarda ölenler aramızdan ayrılıp gitseydi, nasıl bir psikoloji içinde olurduk. Herhalde dayanılmaz bir acı yaşardık.

Oysa en sevdiğimizin cenazesinde bile insan zaman zaman espri yapıp gülebiliyor. Bu da yaratacımızın bize verdiği müthiş bir dayanma gücü.

*****

Ölümcül vakalarda ve kazalarda, sebep sonuç ilişkisi üzerinde durularak, varsa ihmallerin ve yanlışların ortaya çıkarılması, benzer olayları bir kere daha yaşamamak için çok çnemli ve çok gereklidir. Haklı olarak İstanbul'u ve Türkiye'yi ayağa kaldıran bu benzersiz olayın meydana geliş biçimi de elbette uzmanlar tarafından araştırılmalı, yapılması gerekenler acilen yapılmalıdır.

Ülkemizde insana yeterince değer verilmediğini biliyoruz. Bunun mücadelesini de yapmaya çalışıyoruz. "Değersiz" insanların oluşturduğu kurumlar da elbette arzuladığımız kadar verimli işler yapamıyorlar. Bu bağlamda hangi partiye bağlı olursa olsun belediyelerimizin dünya standartlarında kusursuz işler yaptığını söyleyemeyiz.

Ancak bu son olayda öyle bir durum yaşandı ki, henüz ne olduğu ve nasıl olduğu ile ilgili tespitler bile yapılmadan doğrudan siyasi bir rant peşine düşüldü. Bir felâket karşısında yapılacak ilk iş, yaraların sarılması konusunda elbirliği ile hareket etmek değil midir?

"Tam zamanıdır, işte şimdi söylersem, rakibimin paçavrasını çıkarırım" anlayışına dayalı bir siyaseti, doğrusu 21. yüzyıla yakışan bir şıklıkta bulamıyorum.

*****

Bir an siz İstanbul belediye başkanı olsanız, meteorolijiden de bir uyarı alsanız, yapacağınız öncelikli iş, kurtarma çalışmaları ile ilgili birimleri harekete geçirmek olacaktır. O satten sonra tedbir almak imkânı zaten yoktur. Farzediniz ki, böyle bir olasılık da var. Hatta emrinizde bir tabur asker de var.

Ne yapardınız? TIR parkına nöbetçi mi dikerdiniz?<ımg height="300" src="http://www.internethaber.com/images/other/3.20090911145143..jpg" width="450">

<ımg height="300" src="http://www.internethaber.com/images/other/7.20090911145217..jpg" width="450">

15 milyon İstanbullunun ne kadar yağmur yağarsa yağsın, fotoğraflardaki gibi bir manzara yaşanacağını düşünmesi mümkün değildir. Belli ki burada olağanüstü bir durum var. Ben TIR garajındaki fotoğrafları gördüğüm zaman, doğrusu bunun nasıl olabileceğine bir türlü akıl erdiremedim.

Ancak sonradan bilgi sahibi olduğumuz gölet patlaması, olayın nasıl olduğunu bize biraz daha iyi anlatabiliyor değil mi? Yağmurun etkisiyle oluşan sel, göleti tutan toprak seddi yıkmış ve sele ilaveten orada birikmiş tonlarca su da tır parkına doğru akmış.

<ımg height="370" src="http://www.internethaber.com/images/other/1.20090912093155..jpg" width="465">

<ımg height="370" src="http://www.internethaber.com/images/other/4.20090912093218..jpg" width="465">


Şimdi TIR garajı fotoğrafları kadar, gölet fotoğrafları da konuşuyor. Hem de siyasetçilerden daha inandırıcı...

Artık felâket üzerinden, ölüm üzerinden, şehit üzerinden, din üzerinden, Atatürk üzerinden, yoksulluk-fakirlik üzerinden siyaset yapmayı bıraksak da, hep beraber insanlığımızı ön plana çıkararak, gerçekleri anlayarak ve anlatarak, hizmet etmeyi ön plana çıkararak politika yapmayı denesek olmaz mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunun sadece gölet setinin yarılmasıyla olduğu da düşünülemez. Yağış çok fazlaydı. Tüm Trakya bataklığa döndü. Medeniyetin kusurlarını doğa affetmiyor, çünkü doğanın bize medeniyetimizi takacak bir gebeliği yok.

Muharrem Soyek 
 13.09.2009 17:18
Cevap :
"Sadece" gölet değil zaten. Selle birleşince böyle bir durum ortaya çıkmış. Medeniyetin kusuru olmaz, o soyut bir kavram. Kusuru işleyen insanlar... KAtkınız için teşekkür ederim, selam ve saygılarımla...  13.09.2009 23:48
 

Sayın yazarımız, ülkemizde ne yazık ki herşey ranta endekslenmiş olarak siyasi malzeme yapılıyor. Benim partim, onun partisi anlayışı çok yanlış, bu bir anlamda bölücülük gibi oluyor. Ben, sen, öteki yok "BİZ" diyebilseler, bu bir bütün olmanın ne güzel ifadesi olacak, hep birlikte elele...Selamlarımla

Yurdagül Alkan 
 12.09.2009 14:02
Cevap :
Teorik olarak çözümün bu olduğunda sanırım herkes hemfikir. Ama bir türlü BİZ olamıyoruz. Çözümün birleşmekte ve birlik olmakta olduğunu bildiğimize göre, hepimiz bunu gerçekleştirmenin yolunu arayacağız, başka çaremiz yok. Katkılarınız için teşekkür eder, selam ve saygılar sunarım.  13.09.2009 0:18
 

Önerim: Melih Gökçek adına; Üst katlara çıkın!

Hilmi Polat 
 12.09.2009 13:07
Cevap :
Çare buysa çıkalım bari... :-) Üst katı olmayanlar ne yapacaklar? Katkınız için teşekkürler.. Selam ve saygılarımla...  13.09.2009 0:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 957
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster