Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
576
 

Siyasi öykü

Siyasi öykü
 

Bu günlerde, SOL, SOSYAL DEMOKRAT, sözlerini sıkça duyar olduk. Kimileri diyor ki: Sol geri döndü. Ne zaman gelmişti, ne zaman gitti, şimdi de geri dönüyor? Sol geri dönmüyor. Biz geri dönüyoruz. Yeniden başlamak için.

Bir zamanlar, dünyada, komünizm can çekişmeye başladığın da, biz de solculuk alevlenmeye başladı. Kapitalizm, acımasızlığını iyice hissettirmeye başlarken oldu bu. Her şeyde olduğu gibi, solculuğa da ters köşeden başladık. Solu, sosyal demokrasiyi, komünizmi, anlatamadık. Daha doğrusu anlattık da, kendi ağzımızla değil, Marks'ın, Lenin'in ağzı ile, anlaşılmaz terimler, süslü cümleler ile anlattık. Bu yüzden kimse anlamadı. Sonra, sağ taraftakiler çıktılar, halkın anlayacağı dilden dediler ki: GOMONİSTLER, dinsizdir. Dinleri ve imanları yoktur. Gelirler, kasketi kapınıza asarlar, evdeki karıyı da kaptırırsınız. İşte gomonistlerin, paylaşma dedikleri bu. Garıyı da paylaşacaksınız. Bu tanımlama, daha çok tuttu. O zamanlar, bizde, işçi sınıfı da azınlıktaydı. Köylüler, kırsaldakiler çoğunluktaydı. İşçiler olmadan, sosyal demokrasiyi, geliştirebilir misiniz? Geliştiremezsiniz. Köylü sınıfı, toprağa bağlıdır. Kadercidir. Hak aramasını bilmez. Yağmur yağdı, böyle oldu, der. Sağ iktidarlar, köylünün oyu ile iktidara geldiler ve ne yazık ki, uyguladıkları yanlış politikalar ile, köylüyü bitirdiler, kırsalı da boşalttılar. Köyden, kente akın başladı. Büyük şehirlerin varoşları doldu taştı. İstanbul, köylü işgalinin ortasında ufacık bir kasaba gibi kaldı. Ülke kültürünün beşiği, arabeske teslim oldu.

70 li yıllarda, Sağ- Sol savaşları baladı. Sol azıcık kıpırdadı. Karaoğlan efsanesi, dağlara, taşlara yazıldı. Ama olmadı, Kapitalizme yenik düştük. 80 darbesinin tek hedefi, solu iyice tasfiye etmek oldu. Sözde Atatürkçü olan, darbenin Paşaları, Solu da, Atatürk ü de, sildiler. Halk siyaset ten uzaklaştırıldı. Demokrasi rafa kalktı. Bir gecede, nereden çıktıkları belli olmayan siyasi liderler, sahne aldılar. Seçimlerin galibi, Köşe dönmece nin mucidi, Turgut Özal oldu. Ülke trafiğinden, sola dönülür, işaret levhaları kaldırıldı. Yerlerine, köşe dönülür levhaları asıldı. Artık, para ile, para kazanma devri başladı. Papatyalar açtı. Solu olmayan, siyasetimizin, sağı da zayıflatıldı. Ortacılar, yalakalar ve dinciler güç kazandılar. Ortam buna müsait idi. Özal dan sonra, üvertürler sahne aldılar.

Sağı da, solu da olmaya ülke, 2002 de, ne olduğu hala bilinmeyen AKP ye teslim edildi. AKP, durup dururken çıkmadı ortaya. Bir yerlerden finanse edildi. Siyasete, hangi kapıdan gireceklerini iyi biliyorlardı. Bildiklerini de gösterdiler. Ya Allah, Ya Bismillah dediler, varoşlardan girdiler. Yırtık pabuç söylemlerini, din iman ile süsleyip sundular. Evlere, makarna bulgur servisleri yapıldı, ufak çapta cep harçlıkları dağıtıldı. İnsanların yoksulluğu, onlar için, bulunmaz nimet oldu. Peki ne oldu? Yoksulluk bitti mi? Bitmedi. Yoksulluğa, işsizlik de eklendi. Dilencilik, siyasi literatürümüze girdi. Aç avucunu, bir şey veren bulunur. Bu sistem, Osmanlı zamanından kalma bir sistemdi. Padişahın dağıttığı, ULUFE gibi. Çalışmadan, üretmeden, istihdam yaratmadan, sekiz yıl geçti. Ne demişler: Hazıra, dağ dayanmaz, demişler. Öyle de oldu. AKP dağları tüketti. Şimdi diyorlar ki, Sol geri döndü. Kılıçdaroğlu geliyor. Kılıçdaroğlu, nasıl çıktı ortaya. Bu kadar kısa sürede, neler oldu, nasıl oldu, bunları anlatmayacağım. Burada, bir şeye dikkat çekmek istiyorum. CHP oyları, ne zaman tırmanışa geçse, umulmadık bir şeyler oluyor. Dilerim bu kez olmaz. Dilerim bu kez, ucundan, kıyısından da olsa, sosyal demokrasi ile tanışırız. Benim bu anlattıklarım, siyasetimizin, reel hikayesi dir. Su katılmamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 325
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster