Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '21

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
31
 

SİYASİ PARTİLERE EŞİT YARDIM

VARSAYALIMKİ

 Ya da sanalımki;  parlamentosuna girebilecek oranda oy alabilen siyasi partilere, son Genel Seçimlerde aldıkları oy oranında nakdi yardım yapmayı yasalaştırmış bir ülke olsun. Parlamentoya girebilecek oranda oyu A, B ve C partileri alsın. En çok nakdi yardımı A; daha azını B ve en azını C partisi edinecektir.Parlamentoya girebilecek kadar oy toplayamayan siyasi partiler nakit yardım alamayacaklardır. Parlamento dışında kalan partilere verilen oylar, yok sayılacaktır.

ŞİKELİ YARIŞ

Siyasi partiler, rakipleriyle yarışan yarışçılardır. Sözkonusu devletlerde; koşu çizgisinde önde A partisi, oy sayısı kadar geriden B ve C partileri seçim kampanyası startında koşmaya başlayacaklardır... Hakkaniyet midir bu?

Üstelik İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 19. Maddesinin; "Herkesin görüş ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak; karışmasz görüş edinme ve herhangi bir yoldan  ve hangi ülkede olursa olsun bigi ve düşünceleri arama, alma ve yayma özgürlüğünü içerir" hükmünü gözardı etmekle yetinmeyip,  eşitlik ilkesini de yok sayarak parlamentoya giremeyen partileri ve oy verenlerini mağdur ederek!...

ADİL  YARIŞ

Devlet siyasi partilere nakdi değil ayni yardım yapsa, Seçim kampanyası sırasında; daha önceden parlamentoya girmeye hak kazanmış A, B ve C partilerine ilaveten parlamentoya giremeyen parrtiler koalisyonuna; A, B ve C partilerininkine eşit sayılı ve süreli propaganda yapabilme olanağını, devletin radyo ve televizyonlarında tanısa;  adil ve ekonomik olmaz mı?

Ne dersiniz?

 

 

Hüseyin Başdoğan, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 28
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster