Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

03 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
361137
 

SİYONİST ve SİYONİZM Nedir? (What is a Zionist?) İSRAİL ve Yahudilik Üzerine!

SİYONİST ve SİYONİZM Nedir? (What is a Zionist?) İSRAİL ve Yahudilik Üzerine!
 

Musa Peygamber'in Kurtuluşunun Resmedilişi - İnternet


- Önce şunu bilelim ki; Siyonist, (Siyonizm) - (Siyon) İbranice bir kelime.

- Kudüs'ün yakınlarında bulunan bir ''Siyon Dağı'' varmış... Varmış diyorum çünkü ben daha görmedim. Birde ''Siyon Kalesi'' varmış.. İşte bu iki önemli yeri ayırmak (belirtmek) için kullanılmaktaymış Siyonizm (ismi) kelimesi..

- Tevrat'taki birçok ayette, İsrailoğullarından ''Siyon halkı'' ya da ''Siyon'un oğulları ve Siyon'un kızları'' olarak bahsediliyor... (Bizzat gözlerimle okudum doğrudur.)

- "Siyon" tüm ''Kudüs'' şehrine ve İsrail Diyarı'na diye, atıfta bulunulan (''Kral Davud'' döneminde) bir düşünce haline gelmiş ve böylece de ''Siyonizm'' Yahudi milliyetçiliğini tanımlamak için kullanılan bir terim olmuş..

İşçi Siyonizmi;

Batı Şeria ve Gazze'de bir Filistin Devleti'nin kurulması yolundaki savunuculuğunu üstlenmiş..

Liberal Siyonizm;

İsrail siyasetinde serbest piyasa ilkelerini, demokrasiyi ve ''insan haklarına bağlılığı'' (!) savunanlardan oluşuyormuş! Muş diyorum çünkü anlatılanlardan ve okuduklarımdan öğreniyorum..

Milliyetçi Siyonizm;

Jabotinski'nin önderliğindeki Revizyonist Siyonistlerin içinden çıkmışlar.. Revizyonistler, bir ''Yahudi Devleti'' kurulmasının Siyonizmin amaçlarından biri olduğunu beyan etmeyi reddetmişler ve 1935 yılında ''Dünya Siyonist Örgütü'nden'' ayrılmışlar.. Bu ayrılıştan sonra, Arap nüfusunu Yahudilerin toplu göçünü kabul etmeye zorlamak, bölgedeki ''İngiliz çıkarlarını'' savunmak ve sonrasında Filistin'de bir Yahudi Ordusu kurulmasına karar vermişler.. Zaman içinde değişerek, İsrail'de 1977 yılından bu yana birçok hükümetin ana ortağı olan ''Likud Partisi'ne'' dönüşmüşler... Kurulan bu parti, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki kontrolünü sağlarken, Arap - İsrail anlaşmazlığında da sert bir çizgi izlemekteymiş.. 2005 yılında, Likud Partisi işgal altındaki topraklar üzerinde bir Filistin Devleti kurulması konusunda bölünmüş ve (DİKKAT!) ''barış'' (!) görüşmelerinden yana tavır koyan bu parti üyeleri daha sonra ''Kadima Partisi'ni'' kurmuşlar..

Dini Siyonizm:

İlk Filistin Hahambaşısı olan (Haham Abraham Izak Kookve) ve oğlu (1920'li ve 1930'lu yıllarda), Siyonizmin bazı din karşıtı olan görüşlerini reddettiklerinden ama birçok fikirlerinide beğendikleri için, bunu gelenekselleştirmeyi ve muazzam bir dine dönüştürmeyi değer görmüşler.. Onlara göre Siyonizim, pozitif ideallerini kucaklamaya yarayacak, Ortodoks ve laik Yahudiler arasında bir köprü vazifesi yapacaktır.. Sırf buyüzden bir Ortodoks Yahudilik kolu kurmayı amaçlamışlar..

Siyonist - Siyonizm Nedir?

- Filistin'de Yahudiler için yeniden bir vatan kurulmasına destek veren uluslararası bir ''Siyasi Yahudi Hareketidir.''

- Siyonizm bir nevi Yahudi idealidir.

Açıkçası toparlamak gerekirse, Yahudiler, kendi devletlerini kurabilmek ve Siyonizmi öyle yada böyle, dünyaya zorla da olsa kabul ettirmek için, kendi içlerinde; İşçi Siyonizmi, Liberal Siyonizm, Milliyetçi Siyonizm ve Dini Siyonizm diye, ayrı-ayrı, örgütlenmişler...

Necip Fazıl; ''Siyonist mi? Onlar yumurtalarını pişirmek için dünyaya ateşe veren lanetlilerdir.'' demiş.

Ben mi?

Araştırmalarım sonrası; okuyup - öğrendiklerimden ve de dinlediklerimden sonra son günlerde yaşanılanları da toparlayıp şöyle bir düşündüm ve inanan bir insan olarak dedim ki; Allah sonlarını hayır etsin. (!)

Kaynak mı?

Azıcık da Yahudilik Yahudilik Portalı:

Ben Sabiha Rana; melekler iyi ve merhametli insanların yüreğinden öpsün...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

facebook'ta sandım "beğen" tuşu aradım :)) O zaman şöyle yapalım "Murat bunu beğendi" :=)) Sevgi ve muhabbetle

Murat HACIOĞLU 
 06.06.2010 19:47
Cevap :
Beğeninize beğenimle efendim.. Sağlık ve sevgiyle.. (Geciken cevap için özür dilerim.)  11.06.2010 17:26
 

Amin, Allah hepimizin sonunu hayır etsin diyorum Sabiha Rana Hanım. Yaşadığımız son olaylar çok derin düşünmeme sebep oldu.. ve itiraf etmem gerekirse ırkçılığa kayan bir eğilim içinde budum kendimi ve bu beni çok üzdü. Spritüel konularda çalışmalar yapan büyüklerimle yaptığım konuşmalar neticesinde hemen frene basmam gerektiğine karar verdim... Hepimiz bir bütünün parçalarıyız, birimiz değişmezse diğerimiz de değişmeyecek.. Konuyla ilgili yazımı okumak isterseniz. blog.milliyet.com.tr/Israil_i_anlamak_veya_anlamamak_/Blog/?BlogNo=246458 Saygılar, sevgiler

A.Nilgün Aktaş 
 03.06.2010 15:19
Cevap :
Sayın Aktaş, Değerbilir yorumunuzla ve yazdığınız yazınızla kendi düşüncelerinizi bir şekilde ifade etmişsiniz. Ne mutlu bizlere ki ifade özgürlüğümüz var. Ve yazabiliyoruz.. Gelecekte bütün insanların birbirini anlıyabilmesi temenisiyle diyorum. Ayrıca elimde olmadan geciken cevabım içinde özür dilerim.. Sevgilerimle..  11.06.2010 17:25
 

Rahmetli Üstad ne kadar güzel söylemiş değil mi efendim... Yüreğinize sağlık... Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkânı 
 03.06.2010 13:35
Cevap :
Ne söylemişlerse eski ustalar söylemiş.. Yeter ki ne dediklerini iyi kavrıyabilelim. Teşekkür ederim efendim. Sevgilerimle..  04.06.2010 1:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1986
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4799
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster