Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
158
 

Siz, kendinizi ne sanıyorsunuz?

Siz, kendinizi ne sanıyorsunuz?
 

İnsanlar kendisine ne kadar da çok güveniyor.

Sanki bütün dağları kendisi yaratmış gibi! (Haşa)

Bu kadar gururlanmak ve böbürlenmek de neyin nesi!

Bu kadar tepeden insanlara bakmakta neyin nesi!

Allah aşkına siz kendinizi ne zannediyorsunuz?

Yüce yaratanınıza karşı bu asiliğiniz, şükür’ süz tavırlarınız, ölümden bihaber olan halleriniz de neyin nesi?

Siz kimsiniz, kim oluyorsunuz da başınız bu kadar dik, yere göğe sığmıyor.

Hem unutmayın! Başı yükseklerde olanların, bir gün muhakkak burunları sürtülecek, çirkef bataklığında sürüneceklerdir.

Burnundan kıl aldırmayan zavallı zevatlar, “bir eli yağda, bir eli balda,” yedikleri önünde yemedikleri arkasında,” konuştuklarında mangalda kül bırakmayan, dengesiz, tutarsız, duyarsız, ilgisiz, alakasız, yağlı, kıllı göbeklerini kaşırlarken, etrafında olan-bitenden bihaberler, kayıtsız kalıyorlar.

Olur-olmaz şeylerle gününü gün eden, kuş tüyü yataklarında, inançsızlığın vermiş olduğu huzursuzluklarından bir sağa bir sola dönerek atmaya çalışırlar.

Olmadı, sıcacık mekânlarında kahvelerini höpürdetirlerken, dışarıda olanlardan bihaber, en ufak bir sıkıntıda kaçacak delik arayan kendini bilmez envai çeşit fırıldaklıklarla, laylaylom türünden bir yaşam tarzı ve hayat felsefesiyle, nereye kadar dayanabileceklerini sanıyorlar acaba?

İnsanların sırtlarına basarak ilerleyen ve başkalarına söylettirdikleri sözlerle hindi gibi kabaran; ama aslında devekuşu gibi başlarını kuma sokarak, kıç,ları dışarıda kalan kan emiciler, daha ne kadar görmezden gelerek, rezil ve çirkef yaşantılarına devam edecekler?  

Tanınmak, reklam yapmak için, kendi menfaatlerinden başka bir şey düşünmeyen, para kazanma uğruna, hırslarının kurbanı olup, her türlü pisliği makul ve mantıklı görerek, başkalarını kaale almayarak, “annesini boyayarak, babasına satan” bir mantık ve felsefeyle, bu yiğitlik ve mertlik meydanında, daha ne kadar şiar’sız ve şuursuz at koşturacaklarını sanıyorlar?

Basiretsiz ve apaçık bir sapıklıkla, robot misali belli şeyleri yapmaktan öteye gitmeyen lâçkalaşmış, insanî ilişkilerinde, şeytanı bile kıskandıracak bir şekilde yaşam süren, sürünesice yaratık ve mahlûklar, yanlarındaki insanlara bir merhaba edecek kapasiteden noksan, katil suratlı insancıklar, daha ne kadar bu tavır ve davranışlarına devam edecekler?

Hani padişahın yaptığı zulümlere dayanmayanların, “gururlanma padişahım, senden büyük Allah(cc) var” dediği gibi; elbette burunları sürtülecektir. Mahzun olmaya hiç gerek yoktur.

Yapılan tutum ve davranışlarla kimleri kandıracaklarını sanıyorlar. Olsa olsa ancak kendilerini kandırırlar.

İnsancıl davranışlar sergilemekten aciz olan insanlar, nasıl olur da kendilerine bu kadar güvenebilirler? “Bunlar apaçık, bir sapkınlık içerisinde değiller mi?”

Tatlı dil, güler yüzlülük, hak, hukuk adalet, ahlâk ve toplumsal değerler mevcutken, kendisini bu kadar insanlardan soyutlayan yaklaşımlar sergileyenler, ne kadar kendilerini bu topluma kabul ettirebilirler? Ancak,  “kendileri çalıp, kendileri oynarlar” ya da şakşakçılarıyla beraber kendilerine ait bir dünyada solucan misali yaşarlar.

Adama demezler mi; “siz, kendinizi ne sanıyorsunuz, siz, farklı bir gezegende mi yaşıyorsunuz acaba?”

Yakılmak, denize, hayvanlara atılmak gibi farklı bir inanca sahip değilseniz; sonunuz toprak değil mi?

Sonunuz, kurtçuklara, böceklere, yılanlara, çıyanlara yem olan bir bedene sahip olmak değil midir?

Sahi, siz kendinizi ne sanıyorsunuz?

Kerim BAYDAK

kbaydak61-artan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayıın Mustafa İlhan bey. Elbbte fikirler ve eleştirlere saygılıyız. Allah insanları eşit yaratmıştır; ancak sonradan ailesi, çevresi onu çeşitli fikirlerin sahibi yapar. Sanırım yazımı tam okumamışsınız.Yazımda Allah'tan dah akıllı oduğumşla ilgili bir iddia yok.Kaldı ki çevrenize bakacak olursanız, insnaları gözlemleyecek olursanız ne demek isteiğimi daha iyianlayacaksınız.Bu tepeden bakma değil bilakis gerçeklerin ta kendisidir.Bunun tersini iddia etmeyecğini düşünüyorum. Selamlar ve sevgiler.

Kerim Baydak 
 21.01.2013 14:54
 

Yaradanın yarattıkları hakkında böyle ileri geri konuşursanız yaradanı incitmiş olmaz mısınız? Madem yaradan insanları böyle yaratmış o zaman onun bir bildiği muhakkak ki vardır. Yoksa siz ondan daha yüksek bir akla mı sahipsiniz? Fikirlerinize saygı duymakla beraber insanlara tepeden bakan duruşunuzu tasvip etmiyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 20.01.2013 13:08
Cevap :
öyle bir hamkalığın içerisine girmem, giremem de ama siz öyle anlamışsanız en diyebilirim ki... Yaradana karşı bir saygısızlık biz aciz kullar nasıl yapabilir? ki saygılar selamlar  12.02.2013 8:05
 

O kadar çok yazdım ki buna benzer yazı ben bıktım yazmaktan, öyleleri bıkmadı bu hallerini sergilemekten. Huy ve karakter de tabii bir yerde, ne söylerseniz ne yazarsanız yazın 7 sinde neyse, mayasında neyse 70 inde de o, değişmiyor, düzelmiyor, gelişmiyor öyleleri hiç hem de. Bu minvalde bir yazı "daha" yazmamak için kendimi zor tutuyordum, sizin yazınızı okuyunca inanın yazmış kadar oldum. Düşüncenize, ruhunuza sağlık. Saygılar...

Filiz Alev 
 19.01.2013 15:10
Cevap :
eyvallah aynı bakış açısında olmak sevindirdi beni. Kişinin fikri neyse zikri de odur.Yaş ve cinsiyet, mensubiyet önemli değildir. selamlar sevgiler  12.02.2013 8:07
 

Sizi baya kızdırmışlar anlaşılan. Gerçekten de böyleleri çok.. Her dönemde de vardı bunlar..olmaya da devam edecek. Ne de olsa insan zalim ve cahil (33/72) değil mi? Güzelliklerin, dostluğun, letafetin, zerafetin hakim olması dileğiyle. Sevgi ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU 
 19.01.2013 10:33
Cevap :
evet maalesef çok. ne yapalım? Kişiyi her haliyle kabul etmek gerekiyor.Sevgiler ve selamlar  12.02.2013 8:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 985
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 212
Kayıt tarihi
: 06.11.12
 
 

Kerim BAYDAK 01.01.1961  ADIYAMAN  doğumlu.. 2003 yılında Anadolu Üniversitesi  İşletme Fakultesi İ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster