Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
993
 

Siz bu hataları yapıyor musunuz?

Siz bu hataları yapıyor musunuz?
 

Eğer bir şirkette yönetici olarak çalışıyorsanız yeni pazarlara girmek, iyi elemanları elde tutmak, yeni fikirleri hayata geçirmek gibi konularda zorlanıyor olabilirsiniz. Ve her şeyin ötesinde tüm bunlarla uğraşırken kendinizi yönetici olarak değil de sadece günlük problemleri çözerken bulursunuz.

Bir çok yönetici zamanının %80’nin gerçekleşen olaylara verdiği reaksiyonlarla geçirirken çoğu problemin tekrarlamamasını çoğu zaman sağlayamaz. Eğer bu söylediklerin size yabancı gelmiyorsa bazı hatalar yapıyorsunuz demektir;

    Şirketinizin geleceğine ilişkin planlarınızı ve vizyonunuzu çalışanlarınızın çok azı biliyor ya da sorulduğunda yanıtlayamıyorlarsa Her ne kadar müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre bir misyonunuz olsa da bu amacınıza doğru ilerlediğinizi gösteren bir ölçüm yoksa Her ne kadar elinizdekiler değer kaybediyor, nakit akışınız kötüleşiyorsa da ısrarla kar ve karlılığınızı artırmaya çalışıyorsanız Çalışanlarınızla sektördeki iş değiştirme veya performans bilgilerine sahip olmadan ileri geri konuşuyorsanız Stratejinizi, performans ölçütlerinizi ve gerçek kaynak ihtiyaçlarınızı tanımlamak yerine çeşitli taktikler üreterek sıyrılma stratejileri geliştiriyorsanız Çalışanlarınızla mevcut durumunuzu irdelediğiniz düzenli, toplantılar yapmıyorsanız Eğitime bütçe ayırmanıza rağmen eğitimin başarısını ölçümleme zahmetine girmiyorsanız Firmanızın performansını rakiplerinizle ya da sektör dinamikleri ile değerlendirip artırmak yerine kafanızdan uydurduğunuz hedeflere odaklarsınız Çalışanlarınızın, tedarikçilerinizin ve müşterilerinizin sizi sevip sevmediklerini ve sizden memnun olup olmadıklarını ölçmüyorsanız Geleceğinize ilişkin anlamlı ve akıllı hedefler koyup onlara doğru aksiyon almıyorsanız hata yapıyorsunuz demektir.

Günlük operasyonel işler birçok yöneticinin ciddi anlamda zamanını yer. İyi bir yöneticinin bu durumu başarılı bir şekilde yöneterek bu durumdan kendini çıkarması ve gelir ve karlılığı artıracak anlamlı konulara odaklanması önemlidir.

Bu işten kendinizi kurtarmanın başlangıcı otomatize ve delege edebileceğiniz veya dış kaynak kullanabileceğiniz işleri belirlemektir. Operasyonel işlemlerin bir kısmını hemen delege etmeniz gerekir. Eğer delege edemiyorsanız çalışanlarınızı eğiterek işlerliniz devredebilir hale getirmelisiniz.

Şirketleri kuranlar ya da üst yönetimindekiler çoğu zaman kendilerini çalışanlarından ya da diğerlerinden daha akıllı görürler. Halbuki onları var eden çalışanlardır yani diğerleridir.

Yönetimin işi stratejiktir. Onlar organizasyonun vizyon, misyon ve hedeflerine odaklanmalıdırlar. Ve bunlara göre kaynakların dağılımını organize etmelidirler.

Unutmayın yönetim stratejik işler yapar taktik işler değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şirketlerimiz kendini PATRON sanan profesyonel yöneticiler ile kendini yönetici sanan AMATÖR patronlar tarafından sevk ve idare edildiği sürece yazdığınız eylemler tekrarlanmaya devam edeceklerdir. hadi bu şirket yöneticileri en fazla kendi şirketini veya çalıştığı şirketi batırır ki yılda ortalama 25 000 şirketin kapanmasının nedenleridir bu yazdılarınız. ya bu yöneticiler KAMU idarecileri ise bu belediye, kamu kurumları nın aynı sevk ve idare hataları nedeniyle sonu ne olacak... iyi ki varsın savaş....saygı ve sevgi cahit günaydın kurumsal yönetişim danışmanı

Cahit Günaydın 
 18.11.2007 14:34
 

Ekip işidir. Yönetici orkestra şefi gibi ekibi idare eder. En büyük benim, kompleksine girer ve işi yaymazsa enerjisini yanlış alanlara yöneltmiş olur. Saygılarımla.

narçiçeği 
 14.11.2007 23:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5354
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster