Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
504
 

Siz de öğrenci oldunuz

Siz de öğrenci oldunuz
 

Okulların açılmasıyla birlikte, çok dalgalı eğitim sorunu okyanusunda hepimiz doğrudan ya da dolaylı kulaç atmaya başladık bile.

Hele günler öncesinden söylenegeldiği şekilde, okulların açılacağı ilk gün olan bugün, İstanbul’da trafiğin nasıl mefluç bir hâl alacağına ilişkin tansiyon hiç düşmedi.

İlkokul birinci sınıf öğrencilerimizden, üniversite son sınıf öğrencilerimize kadar, onların kendi bünyelerinde yaşadıkları bir tansiyon var ki, o öyle bir iki gün de düşecek gibi değil.

Öğrencilerimizin omuzlarında tüm ağırlığıyla hissettikleri başarı baskısından bahsediyoruz.

Bu baskı bazen ‘öğrencinin de kendisini mesul hissetmesiyle’ ya da ‘öğrencinin mizacının kaygıya meyilli olup olmamasına göre’ katlanarak birkaç katına da çıkabilmektedir.

Normal koşullarda çevreden ya da aileden yüksek dozda gelebilecek 'başarılı bir öğrenci olmalısın, sınavlarını başarıyla vermelisin' baskısı, öğrencilerin kişisel çabalarıyla belki tolere edilebilmektedir.

Ancak bu baskının artması, yukarıda da işaret ettiğimiz gibi hele bir de öğrenci kaygıya meyilli ise başarı yerine başarısızlık getirecektir.

Kilit nokta; stres hormonlarının fazlalığının öğrenme yeteneğini düşürmesinde gizlidir.

Her zaman söylendiği gibi, başarı için ne aşırı gevşeklik ama ne de aşırı bir baskı.

Her ikisi de öğrenmeyi, nihai olarak başarıyı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu ise öğrencide sürekli başarısız olacağı şeklinde yanlış bir kanaat uyandırabilecektir.

Çoğu kez, çocuğunun başarılı olması için ona ortalamanın çok üzerinde baskı yapan anne ya da babalar, öğrenciyi nasıl bir strese soktuklarının farkında olmazlar.

Ya da farkında olsalar bile bu şekilde çocuklarının daha da başarılı olacağını zannederler.

Ancak unutulmamalı ve hiç akıldan çıkarılmamalıdır ki, haddinden fazla şiddet, gayedeki hikmeti yok edermiş.

Bugün okula başlayan tüm öğrencilerimize, ailelerinin de yardımıyla başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyoruz.

Sabrın sonu ile

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seni çok ihmal ettim bu aralar ama durumu biliyorsun:)) Evet, okullar başladı, bizim sorunlarda başladı. Benim bu ufaklık çok çektiriyor bana, ne yapcam bilmem. Yok, yok. Derslerde bir sorun yok da, arkadaşlarıyla dalaşıyor kerata. Bu gün ilk şikayet telefonumu aldım hayırlısıyla. Bir de gelip eve name yapıyor, beş yıldır başkan adayı oluyormuş da, seçilemiyormuş da. Arkasından duygu sömürüsü yapmayı da ihmal etmiyor kerata, gördüğün gibi. Geçen yıl eve telefon açıp, disipline gideceğim diyen annesi olmasa iş kolayda. Nelerle uğraşıyoruz daha bu yaşta. O sende olan şeyden, çok lazım olacak bana çooookkkk. Sabırdan yani. Sabrın selameti ile diyem bari ben de. Haydi bize kolay gelsin. Hayırlı işler. Size de tabii. Sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 27.09.2007 0:43
Cevap :
Aynurcuğum teşekkürler. Ne güzel şeyler söylemişsin öyle. Bilmukabele. Aaah, bu minikler büyüdüğünde neden sorunları da büyür değil mi? Ama herşeye rağmen entelektüel bir annenin muhafaza ve muhasarasında onun neler yapabileceğini tahmin edebiliyorum.Yalnız dikkat, maaaşalah oğlumuz biraz yakışıklı,doğumugünü fotoğraflarında görmüştüm çünkü. Hâni kızlar mızlar pek rahatsız edecekler haberin olsun. Hem, nereden mi biliyorum bunları? bilmem:)**Bu arada benim arkadaşlarım iyi bilir, çevremdeki tüm arkadaşlarımın çocuklarının liseden sonra matematik eğitiminden üniversiteye kadar ve hatta üniversitedeki matematik derslerinden bile sorumluyum. Hiç bir karşılık olmadan. Dur bakalım biraz büyüsün hele:)**Şimdi sana bir web sayfası mail adresi gönderiyorum ama mesajlar kısmına (senin). Oradan bakarsın. Ama yayınlama sakın haaa..:)  27.09.2007 20:34
 

itiraf ediyorum kızımda hiç zorlanmadım eğitim süresi boyunca, zaten hep sorumluluğunun farkındaydı ve hiç başarı anlamında üstüne gitmedim. Hatta bazen tam tersi biraz nefes  alması için teşvik ettim, sınıf arkadaşları şaşardı böyle bi annen var diye. (Bu konuda hikayem çok)

Ama oğlumda zorlanıyorum. Okulu çok sevemedi ki bunda öğretmenimizin de etkisi çok büyük.Emekli olma yaşı çoktan gelip geçmiş, kendini bırakmış, sadece gelirim giderim, maaaşımı alırım mantığı var ne yazık ki.(ki bu konuda da çok doluyum)

Özünde şunu söylemek istiyorum, başarı tek şeyle olmuyor sanırım.Olduğu zamanlar var ama onlar istisna. Aile, okul, öğretmen, çevre ve çocuğun yapısı...

Susmayacağım şimdi başladım eyvah...

** geçen blogdaki soruna cevap, kızım daha lise 3. sınıf yani sınavlara daha girmedi ama azimli ve çalışıyor... Kazanıcak sanırım...

Zeyno 
 20.09.2007 19:45
Cevap :
Zeyno biliyorsun sen hem bizim kuşaktansın hem de eğitimlisin. Daha doğrusu, yaşının genç olması ve bilinçli olmanın bunda etkisi var gibi geliyor. Ayrıca Ogün bu yaşta keşke çok daha genç bir öğretmenle karşılaşsaydı diye düşünüyorum. Umarım sağlıklı bir yol alır eğitim konusunda..*Kızımıza sınavda başarılar**Gerçekten doluymuşsun:)  20.09.2007 22:47
 

Çocuğuyla ilgilenmeyip onun "etini, kemiğini" her şeyini sokağa, öğretmene, dış etmenlere havale edip kendini kenara çeken veliler oldukça, yeni nesiller hep gergin ve özgüveni eksik olacak... Duyarlılığınıza katılıyorum. Selamlar..

murat ertaş 
 20.09.2007 16:38
Cevap :
Sn.M.Ertaş, kimilerine göre öğretmenler, kimilerine göre veliler. Sorun bir yerde ama nerede? Ben diyorum ki, gelir dağılımındaki adaletsizliğin eğitime yansımasını hiç ama hiç gözardı etmemeliyiz. Fikir dünyamıza katıldığınız için teşekkürler:)  20.09.2007 22:48
 

Yapmamam gerekiyor dedikçe, kendimi bazı anlarda o kadar bilinçsizce tavırlarda buluyorum ki. Onların gelecek korkusu üzerimize bu yoğunlukta çöktükçe, az hata yaparak tamamlamak en büyük gayem. Elinize sağlık...

ROSEMOON 
 17.09.2007 15:46
Cevap :
Bir anne de herhalde ancak bu kadar samimi bir itirafda bulunur ve çocuklarının geleceği hakkında en az hatayı yapmaya çalıştığını bildirebilir. Ne mutlu evlatlarınıza, teşekkürler ziyaretiniz için.  17.09.2007 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1369
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1857
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster