Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '10

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
614
 

Siz hangi ana haberi izliyorsunuz?

Siz hangi ana haberi izliyorsunuz?
 

Ana Haber ve Haber Kanalları Gündemi 2

Ana haberler ülkemizde halkımız tarafından mutlaka dikkatle izlenen haberlerdir ve gündemi takip eden her vatandaş ana haberleri kaçırmaz. Konuyla ilgili basın bülteni değerlendirildiğinde;
-Kanalların haber gündemi ile ilgili basın açıklamasının devamı incelendiğinde genelde ilk üç ana haber konuları, yaşam, siyaset ve Terör. Bu ana konuları, 4. ve 5. sırada eğitim, sağlık, çevre, ekonomi, spor ve dizi tanıtım haberleri izliyor. Ne zamanki ülkemizde gündem maddelerinde ilk sıralarda; eğitim, bilim, kültür-sanat, dünya, futbol haricindeki diğer spor faaliyet haberleri alır ve siyaset, yaşam (özellikle üçüncü sayfa haberleri), terör haberleri son sırada kısa haber olarak verilir o zaman biz ülke olarak gelişmişlikte ve ilerlemede o kadar yol almış oluruz.

Bazı kanallar (S TV ve Kanal 7) siyaset haberlerini ön planda ve yüksek yoğunlukta sunuyor her iktidar döneminde bazı kanalların ön plana çıkması kadar doğal bir süreç yok maalesef ülkemizde.Fox’da önce çıkan haber konuları yaşam, magazin ve spor. En azından diğerlerinden farklı bir sunum olarak göze çarpıyor. Ekonomi haberleri en çok TRT 1’de veriliyor ve kültür-sanat haberi de TRT 1’de ilk sıralarda yer alıyor.

-Kültür-sanat haberinde Kanal D, Çevre-Doğa haberleri Show TV ve program/dizi tanıtımlarında ATV ilk sırada yer alıyor. Bu kanallardan başka haber kanallarına bir göz atılsa sanırım kültür-sanat, spor ve çevre haberlerinde NTV ilk sıralarda yer alan kanal olacaktır.

-Haber sunanlarda ilk iki sıra genelde Ali Kırca ve Uğur Dündar görülmüş. Dolayısıyla da haber öncesi, sonrası ve ortasında da en fazla reklamı Show TV ve Star TV almış.

-Ana haber bültenlerinde cep telefonu reklamları görmekten gına geldiğini de söylemeden geçmek olmaz.

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırma sonuçları son derece çarpıcı ve değerli. Bu tip bir bilgilendirme haber kanalları (NTV, CNNTÜRK, KANALTÜRK, HABERTÜRK vb) için de yapılırsa son derece bilgilendirici bir çalışma olur.

Raporla ilgili ayrıntılar ektedir;

HANGİ ANA HABER BÜLTENİNDE EN ÇOK HANGİ KONULARA YER VERİLİYOR?

Medya Takip Merkezi’nin, genel içerikli yayın yapan 8 TV kanalının ana haber bültenini inceleyerek oluşturduğu raporda, hangi kanalın hangi konulara yoğunluklu yer verdiği de, araştırma kriterleri arasındaydı. Buna göre;

· ATV, Show ve Star TV’de en çok yer verilen beş konu, aynı sırayla listelendi. Sıralama şöyle gerçekleşti: Yaşam, Siyaset, Terör, Eğitim ve Sağlık.

· Kanal D Ana Haber’de ilk dört başlık aynı kalırken, beşinci başlık ise Sağlık değil, Kültür-Sanat oldu.

· Fox Ana Haber’de, bültenin yaklaşık yarısı (yüzde 46’sı) yaşam ve magazin haberlerinden oluştu.

· Spor haberlerine en fazla yer veren ana haber bülteninin, Fox TV’ninki olduğu gözlendi.

· TRT 1’in Ana Haber bülteninde, en çok işlenen beş konu arasına terör haberlerinin girmemesi dikkat çekerken, yaşam haberleri ise bolca yer aldı. Haberlerin yüzde 20’si gasp, hırsızlık, cinayet, kaza gibi haberlerden oluştu. İçerik anlamında en çok farklılık gösteren ana haber bülteni olan TRT 1 Ana Haber’in en çok yer verdiği ilk beş konu arasında, Ekonomi ve Kültür-Sanat başlıkları da vardı.

· Siyaset haberlerine en çok yer veren TV kanalı, bülteninde yüzde 63’ünü bu konuya ayıran Kanal 7 oldu.

Araştırmanın dikkat çeken diğer başlıkları;

· Ekonomi haberlerine gösterilen ilgide önemli bir düşüş tespit edildi. Ekonomi haberlerine en çok yer veren kanal, TRT 1 oldu. TRT 1’i, Star TV ve STV izledi.

· Kültür/sanat haberleri en çok Kanal D’de yer aldı.

· Çevre ve doğa haberleri, en fazla Show Ana Haber’de izleyicilerle buluştu.

· Program/dizi tanıtımlarına ana haber bülteninde en çok yer veren kanal, ATV oldu.
REYTİNG VE REKLAM YARIŞINDA İPİ KİM GÖĞÜSLEDİ?

AGB’nin reyting ölçüm raporlarına göre; 20-26 Eylül tarihleri arasında en çok izlenen ana haber bülteni, Uğur Dündar’ın sunduğu Star TV Ana Haber bülteni olurken, ikinci sırayı ise Ali Kırca’nın sunduğu Show Ana Haber takip etti.

MTM, bu 8 TV kanalının ana haber bülteninde yayınlanan reklamları da inceleyerek, reklam verenin tercih ettiği ana haber bültenlerini tespit etti. Reklam ölçüm sonuçlarına göre, bir haftalık süreçte en fazla reklamın yayınlandığı ana haber bülteni, Ali Kırca yönetimindeki Show TV’ninki oldu. Reyting listesinde zirvede yer alan Uğur Dündar’lı Star Ana Haber ise reklam verenin ikinci tercihiydi.

ANA HABER BÜLTENLERİNDE EN ÇOK BOY GÖSTEREN MARKALAR: TURKCELL, VODAFONE, Fİ YAPI

Analiz edilen 8 TV kanalının ana haber bültenine en çok ilgi gösteren markaları da inceleyen MTM’nin raporuna göre, bir haftalık süreçte en çok reklam veren markalar, sırasıyla Turkcell, Vodafone, Fi Yapı İnşaat, Kalde Boru, Avea ve Renault oldular.

Basın Bülteni, 19.10.2010

http://www.medyatakip.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1794
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster