Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
283
 

Siz Hangi Gruptansınız?

Siz Hangi Gruptansınız?
 

Araştırmacılar yine biz insanları gruplara ayırmış. Sanki kendileri insan değilmiş gibi. Aslında grup kelimesi eğer; ortaklaşa faydalı bir iş yapılmıyorsa, bana hep itici gelmiştir. İlkokulda bile gruplar kurulur ve birbiri ile yarıştırılırdı. Bizde ayrılan diğer grupları geçmek için canla başla çalışırdık. Amaç; öğrenmekten çok, yarış kazanmak fikrine dönüşürdü. Öğretmenlerin hatası yok! müfredat böyle, bir arada çalışıp kaynaşarak, paylaşarak öğretme amacındaydılar besbelli.

Her neyse grup deyince birden aklıma geldi işte. Konu insanların zekalarına yada duygularına göre sınıflandırılmış olması. Bakın nasıl ayırmışlar:

Zekiler; çalışkan, işini muntazam yapan insanlar. Aynı zamanda hem kendine, hem ülkesine yarar sağlayanlar. (Bence tam tersi de olabiliyor. Yani; zeki olup ta aklı hep kötü fikirlere çalışanlar, kim olduklarını umarım anlamışsınızdır )

Saflar; başkası için çalışan, yaptığı her harekette ve davranışta kendisi kaybederken, başkasını kazandıranlar. (Ah bu akıllı geçinen saflar başımıza ne geliyorsa onlardan değil mi zaten ?)

Haydutlar; hep kendisi kazanır, başkasının kazanmasına imkan ve ihtimal vermez. İki kuruş bile olsa kazanmak için, karşısındakini yada ülkesini milyarlarca zarara sokmaktan kaçınmaz.(Of bizde bundan da çok var. Tabi yarası olan gocunsun)

Aptallar; bu gruptakinin ne kendine, ne ülkesine hayrı yoktur. Konuşmaya değer bir davranışta bulunmazlar. Daima silik bir karakter olarak yaşama devam ederler.

İnsanları gruplara yada sınıflara ayırmak hiç hoş görünmese de, maalesef toplum zaten kendiliğinden ayrılmış durumda, yalnız gruplar o kadar karışık bir hal almış ki, nereye? Hangi gruba? Dahil olduğumuzu bulmak ne mümkün. (zira zeki insanlardan bile haydut çıkabiliyor. )

Bir yazar “kalkınmış ülkelerde haydut ve aptalların etkisi azdır, eğer ülkede haydut ve aptalların etkisi yoğunsa, ülkenin geleceği yoktur “ demiş. Bizim geleceğimiz var mıdır? Yani bu kadar haydutumuz varken; ve genelde”iyiyi takdir edip, kötüyü seçerken ”gelecek için durumumuz ne olabilir? Şimdi gelinde bir grup seçin bakalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Haydut olmadığım kesin. Hep zeki geçinirdim kendimce ama, insanlar öyle şeyler yapıyor ve öyle çok şaşırıyorum ki, bazen saf mıyım? neyim? diyorum açıkçası.Teşekkürler.

nelliyizbudak 
 12.06.2008 0:06
 

Hangi guruptansınız merak ettim:))

Ayrıntıda gezinmek 
 01.06.2008 12:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 911
Kayıt tarihi
: 18.05.07
 
 

1971 İstanbul doğumluyum. Evliyim, dört yaşında bir oğlum var. Her ne kadar şu an ev hanımı olarak g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster