Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
214
 

Siz kimin yanındasınız?

Siz kimin yanındasınız?
 

“Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem/ Gelenin keyfi için, geçmişe kalkıp sövemem.” /M. Akif Ersoy


Ey yurdumun insanı!

Ey mazlumun yanındayım deyip de bu düşüncelerinde samimi olmayanlar!

Mazlumun vatanı, dini olmaz. Mazlum Filistin'de de, Irak'ta da, Suriye'de de aynıdır. Irak ve Suriye'de canlarını yitiren, vahşice katledilen çoğu çocuk binlerce masum insanı görmezden gelip sadece Filistin'deki vahşeti görenler acaba ne kadar samimiler? Aylardır gözlerini kapayan yurdumun sözde müslümanları acep bugünlerde gerçek müslüman olma yolunda bir adım mı atıyorlar?

Ey insanlık hırkasını giyinmekten korkanlar!

Çekinmeyin insanlığı giyinmekten! En fazla dar gelirse yine çıkartırsınız!!..

Çevremizde olup bitenlere bir bakın. IŞİD hemen yanı başımızda almış başını gidiyor. 6000-7000’den fazla Iraklı Müslüman “Allah-ü Ekber” nidaları eşliğinde vahşice öldürüldü. Bugünlerde de 500 Ezidi öldürüldü. 500’ü aşkın Ezidi kadının da ırzına geçildi ve savaş ganimeti diye esir alındı.. Irak’ta sadece 500 Ezidi kadın değil binlerce kadın mağdur edildi. Milyonlarca insan yerini yurdunu terk edip kaçtı. Yüzlerce çocuk ve yaşlı da bu göç sırasında açlıktan ve hastalıktan öldü.

Dram büyük. Ancak insanlık dramı daha da büyük. Bu vahşete tepkiler sınırlı. Şimdi bu insanların yardımına sadece Kürtler koşmakta. Peşmergeler IŞİD’e karşı hem Türkmenleri, hem Ezidileri hem de Kürt ve Şiileri korumakta.  

Genel olarak ülkemize bakıldığında yurdumun insanı sadece Filistinlilere yapılan zulme sessiz kalmayıp tepkilerini bir şekilde meydanlarda gösterdiler. Kimileri bu tepkilerini basın açıklaması yaparak ya da alanlarda toplanıp sloganlar atarak  gösterdi, kimi de İsrail ürünlerini boykot ederek… Ancak IŞİD konusunda nedense artık bu Müslüman kardeşlerimiz ta başından beri hep sessiz kaldılar ve halen de sessizliğini korumaktalar.

Eğer bir yerde zulüm varsa zalim de vardır. Sizin “zalim” anlayışınız nasıl acaba? Birilerinin zalim olması için hangi kriterlere sahip olması gerekiyor? Muhtemelen farklı olacak ki, zalimin zulmü maalesef size göre sadece İsrail ve Filistin meselesine odaklı… Irak’ta ve Suriye’de öldürülenler sayıca daha fazla olmasına rağmen sizin üzerinizdeki etkisi tam bir etkisiz eleman şu an.

Irak ve Suriye’de hemen hemen her gün onlarca insanın boğazı kesilerek öldürülüyor ve bu görüntüler sosyal medyada paylaşılıyor. Bu görüntüleri eminim sizler de görüyorsunuzdur. Tam anlamıyla bir vahşet yaşanmakta. İnsanlar kurbanlık koyun gibi kesilip biçiliyor. Şimdi siz bu görüntülere sessiz kalıyorsunuz ancak Gazze konusunda güya duyarlılık gösteriyorsunuz. Kimi kandırıyorsunuz? Samimi olmadığınızı kendiniz de bal gibi biliyorsunuz.

Peki, ne yapmak gerek?

Öncelikle yitirdiğimiz insanlığımızı kurtarmalıyız. Batık bir gemide duran o insanlığımızı kurtarmalıyız. Daha sonra da “zalim”, “zulüm” ve” mazlum” kavramlarını hem din açısından hem de edebi açıdan doğru tanımlamaya çalışmalıyız. Sonra da son aşamaya gelindiğinde artık safımızı belirlemeliyiz. Zalimin mi yoksa mazlumun mu yanındayız onu bir netleştirmeliyiz. Öncelikle mazlumun coğrafyasının olmadığını bilelim. Mazlum her yerde mazlumdur. Irkı, dini, mezhebi, cinsiyeti, yaşı önemli değildir. Öldürülen çocuklar her coğrafyada çocuktur. Irzına geçilen kadın her yerde kadındır. Unutulmamalıdır ki, bir anne çocuğuna aynı duygularla bağlıdır ve gözyaşlarının rengi her zaman aynıdır.

Mezhep, din  ve ırk ayrımı gözetmeksizin meydanlarda sesimizi yükseltmeliyiz. Sadece Gazze için avuçlar açılmamalı, eller havaya kaldırılmamalı; zulüm nerede ve kime karşı yapılıyorsa oradaki mazlumlar için de dua edilmelidir. Gerçek anlamda Müslümanlığı yaşayan bir insanın duruşu bu olmalıdır. Sadece birilerinin isteği doğrultusunda hareket ederek tepki gösterirseniz yarın aynı duruma düştüğünüzde sizin için sadece birileri tepki gösterecektir. Oysa tüm insanlığın sizi desteklemesini ve sizin için dua etmesini istemez misiniz?

O halde öncelikle hangi mezhepten olursak olalım ayrım gözetmeksizin yaşanan vahşete seyirci kalmayıp tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu IŞİD ve İsrail katliamına dur diyelim ve bu katliamlara destek veren ya da göz yuman her kimse de bunları bilip verdiğimiz desteği geri çekelim…

Eminim ki böyle yaparak en azından mazlumun da yanında olduğumuzu mertçe göstermiş oluruz.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 07.05.13
 
 

1977 doğumlu. Atatürk Üniversitesini bitirdi.Öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.2007'de Ankara Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster