Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
575
 

Siz misiniz?

Siz misiniz?
 

Tiyatroyu hafife alanın aklına şaşayım” Macide Tanır


Tiyatroda her gece, anlayan bir kişi var diye oynadım. Yoksa da ben varım dedim. Bu kitabı da, okuyacak bir kişi var diye yazdım. Yoksa, gene ben varım.

Acaba o bir kişi  siz  misiniz? Diye  soruyor."Tiyatronun Cadısı" Macide Tanır kitabının arka kapağında,

"Kadınsam

Sana boçluyum Atam

Candan da öte

Bir vatan borçluyum

Hür yaşıyorsam

Bu vatanın üstünde

Güçlüysem

Sana borçluyum

Ben sen olmuşsam

Aklımda senin aklın

Gözlerimde bakışların

Yüreğimde yüreğin varsa

Yolundan yürüyorsam yarınıma

Tutuyorsam yavrumu elinden yarınına

Dik durabiliyorsa başım

İnsanca yaşıyorsam

Kadınsam

 Sana borçluyum"

 75.yılda  75  kadın etkinliği kapsamında en özel 23 kadına ödül gecesinde Macide Tanır’ın okuduğu  Ayla Aksu şiiri!..Bu şiiri okuduğunda salondaki alkışları anlatıyordu  gururla,  konuk olduğu bir  programda!..

Bu gün sonsuz  yolculuğuna çıktı  ve son durağındaki ebedi evine emanet edildi, Dilerim nurlar içinde yatar, ardından  övgü dolu sözler söyleniyor ve yazılar  yazılıyor. Usta oyuncu Ferhan şensoy "Macide Tanır'ın vefatıyla tiyatromuzun güneşi battı" diyordu. Oysa ki iki bin on bir yılına girerken, Tiyatro Eleştirmeni-Gazeteci, Oyun Yazarı, İletişim Danışmanı  Ragıp Ertuğrul ; Aramızda oluşuna seviniyordu, benim gibi Macide Hanımı   anlamaya çalışmak güzeldi!..

 “Dünya yeni bir yılı karşılamaya hazırlanırken biz de hayallerimizi, planlarımızı, hedeflerimizi yeni seneye taşıyoruz. En önemlisi umutlar besliyor, büyütmeye gayret ediyoruz. Hangi umutları mı?

* Sanatın iyileştirici, barışa ve güzelliğe
sevk edici gücüne inanç duyulması.

* Büyük tiyatro sanatçı Macide Tanır’ın “tiyatronun cadısı” olarak aramızda olması.
* AKM’nin yıkılmayıp
ya da kaderine terk edilmeyip sıkı bir restorasyondan geçirilerek yeniden eski görkemli günlerine dönmesi. (?)
* Performanslarla gündemde tutulmaya çalışılan kadına şiddet olaylarında erkek egemen toplumun insafa gelmesi.(?)
* Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2005-2010 arasında yüzde 142 artış gösteren tiyatro seyircisi sayısında bir bu kadar daha artış olması.
* 2011’de 10. yılını kutlayan Nesrin Kazankaya yönetimindeki Tiyatro Pera’nın nice başarılı işlerine tanıklık edilmesi.


Dilek Türker Kırmızı Halı’da,

Nazım şiirlerini sahneye taşıyan Genco Erkal Ustadan şiirsel serüvenin izleyiciyle buluşması,” (Sahne bulabilirse oynayabiliyor) gibi sanat etkinliklerini sıralıyordu. Bu gün sadece Macide Tanır'ın aramızdan ayrılışına üzülüyoruz.

Türkiye  radyo- tiyatro  camiası büyük çınarlarından   birini, Türk kadını örnek bir aydınını kaybetti. Bizler de  her kayıbımızın ardından daha iyi anlıyoruz ki; yaşam kısa yol uzun, yolu nasıl  katedeceğimize  sadece biz karar verebiliriz. Kendisine Rahmet diliyor sevenlerine başsağlığı diliyorum.

   

 

 

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun olan Tanır, 1943 yılında Devlet Tiyatroları'na katıldı.

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biliyorum kendisini çok büyük bir sanatçıydı...

Kerim Korkut 
 16.08.2017 11:57
Cevap :
Gerçekten öyleydi ben de hem çok saygı duyar hem de severdim Macide Tanır'ı Nur içinde yatsınlar kişisel, kültürel depomuzu boş bırakmayan, ruhlarımızı kanatlandıran edebiyat ve sanatın değerli ustaları, teşekkür ediyorum sem saygımla  19.08.2017 0:16
 

Sayın TORUN, Usta tiyatrocumuz Macide Tanır ile ilgili yazınızı ilgiyle okudum. Yeri aydınlık olsun! Seslendirdiği Ayla Aksu şiirini de özgün buldum. Geçtiğimiz günlerde "Kim milyoner olmak ister" adlı bilgi yarışmasının usta sunucusu Kenan Işık, Macide Tanır'ı soruları arasına aldı. Sonunda onunla ilgili anılarını ağlayarak aktardı. Yaşam, herkesin kendisini oynadığı bir tiyatro oyunu değil mi? Esenliklerimle.

Muhsin DURUCAN 
 16.02.2013 11:50
Cevap :
Kenan Işık yıllardır o pragramla da hem konuya hakimiyeti hemde konuklarına tavırlarıyla ustalığını yansıtıyor. Macide Tanır'ın sesini ben de izledim ve çok üzüldüm sonuçta, Nur içinde uyusun,çok haklısınız herkes kendi oyununu oynayıp iniyor sahneden günü geldiğinde sessizce, Size teşekkür ediyorum saygılarımla  16.02.2013 12:31
 

Yaprak dökümü devam ediyor.Çok üzgünüm nur içinde yatsın.UNUTMAYACAĞIZ.

Şennur Köseli 
 12.02.2013 20:43
Cevap :
Amin, Onlar bize dünyada güzellikler yaşattılar Allah'da onları cennetiyle ödüllendirsin. Bir usta oyuncu daha katıldı aralarına, Tekin Akmansoy'a saygıyla anıyor rahmet diliyorum. Teşekkürlerimle sevgiler   14.02.2013 11:26
 

alkışşlarla uyususn o "cadı"...her şeysiinse de sesi silinmez çocukluğumuzun kulaklarından...selamlar...

nedim üstün 
 11.02.2013 10:32
Cevap :
Değil mi? Benim de öyle inanın Nedim bey,iple çektiğim arkası yarınlarımın vazgeçilmezi, unutulmaz kadife sesi bakın Rüştü Asyalı geldi, Işık Yenersu geldi hemen aklıma, Suna Selen, Şerif Sezer ve niceleri iyi ki tanıdık, gidenler ışıklar içinde uyusun, kalanlara biraz daha saygı duyulsun dilerim. Size teşekkürlerimi ve saygılarımı gönderirken  11.02.2013 13:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 232
Toplam yorum
: 3006
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 337
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

 Neşe, hüzün, sevinç öfke, gurur, utanç insana dair ne varsa üleşilebilecek, kıyısından geçtiğimde ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster