Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Temmuz '17

 
Kategori
İlişkiler
 

Sizden Gelenler - Hoşlanıyorum ama devamını getiremiyorum

Merhaba Sibel hanım, 1980 doğumlu bekar bir erkeğim. Yakın arkadaş ve akrabalarımın çoğu evlendi, etrafımda 1-2 tane bekar arkadaşım kaldı, onların da flört ettiği kişiler var. Zaman zaman hoşlandığım kişiler oluyor ancak devamı gelmiyor. Bir noktada uzaklaşma oluyor, ilişkiye dönüşmüyor. Bu durum bana kendimi başarısız hissettiriyor. Benim neden herkes gibi kendiliğinden gelişen bir ilişkim olmuyor? Tecrübesiz miyim? Yeterince olgun mu değilim? Neyi değiştirmem gerekiyor? Tek çocuk olduğum için okul çağına kadar sosyal ilişkilerim olmadı, yalnız yetiştirildim. Devamında da liseden terk kendimi iş hayatında buldum. Ama çok kitap okuyan ve kendini geliştirmeye çalışan biriyim. Uzun boylu, sarışın, renkli gözlüyüm. Dışarıdan bakan birinin benimle ilgili ilk izleniminin aksine hala yalnızım.”

Öncelikle şunu belirtmek isterim, etrafınızda özel hayatına gıpta ile baktığınız tüm çiftler bu konuma gelene kadar mutlaka bolca zaman, para ve emek harcamışlardır. İşin sırrı istemek ve önceliklendirmek.

Dışarıdan size yansıtılan tablo böyle olmayabilir; "Her şey çok doğal akışında gelişti, birbirimizi tanıdık ve hemen uyum sağladık…" Oysa ki kadınlar ince ruhludur, aranmak, sorulmak, sahiplenilmek, arada bir şımartılmak ister. Belki idare edilmesi gereken, problemli bir ailesi vardır. Aile ilişkilerinde onu yargılamak yerine anlayış göstererek daha samimi bir diyalog kurmuştur. Belki arkadaşlık teklifine hayır cevabı almasına rağmen ısrarla iş yerine çiçek göndererek kalbini fethetmiştir. Belki arabası olmamasına rağmen her daim taksiyle kapısına kadar gidip onu evinden aldığı için gönlünü kazanmıştır. Belki de onu mutsuz gördüğü bir gün “Hayır senin gelmene gerek yok.” dediği halde yanında olarak ona destek olmuştur.

Durum her ne olursa olsun kendi konfor alanımızın dışına çıkmadan, ekstra adımları atmadan ciddi bir ilişki geliştirmemiz çok zor. Herkesle yaşanmayan özel paylaşımlar olmalı ki, birbirinize karşı krediniz biriksin, devamında da samimiyet gelişebilsin. Yoksa evde tv karşısında çay-pijama rahat rahat takılmak varken, kim neden gecenin bir yarısı şehrin öbür tarafındaki hastaneye gitmek istesin? Elinde iş olduğu halde telefonuna cevap versin ve kendisine önemsiz geldiği halde sırf o önem veriyor diye anlattığı hikayeyi dinlesin? Sevmediği ortamlara ona eşlik etmek adına katılsın? Bütçe ayırıp çiçek böcek alsın? Yemek ısmarlasın?

Yapılan hiçbir hareket boşa gitmez, atılan her adım yerini bulur. Merak etmeyin, sizin kadar o da ne yaptığınızın farkında. Yeter ki siz usul bilin, fedakarlıklarınız için alacaklı moduna girmeyin. Yaptığınız jestleri en nihayetinde kendi mutluluğunuz için yapıyorsunuz. Karşılık beklemeden düşünceli ve centilmen tavrınızı sürdürün, en ufak bir olumsuzlukta kabalaşıp saydıran, sahte adamcıklardan olmayın. Zaman içerisinde bu tavrınız onda alışkanlık yaratacaktır. Aradan 3-4 ay geçtiği halde çabalarınıza hiç dönüş olmadığını hissederseniz kendinizi geriye çekin ve izleyin. Bu süreçte belki o da farkında olmadan size ne kadar alıştığını anlayacak. İyi hissetmek alışkanlık yaratır, bu sefer onun sizinle daha sık iletişime geçmek için bahane ürettiğini gözlemleyeceksiniz.

Ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca! Çok yakışıklı, eğitimli, zengin olabilirsin. Ya da olmayabilirsin. Önemli olan senin ne olduğun değil karşı tarafa ne sunduğun. Bencilliğin olduğu yerde ilişki olmaz, karşılıklı özveri esastır. Öyle ben bugün uygunum sana da o gün uyarsa görüşelim olmaz. Ben seninle görüşmek istiyorum nasıl ortada buluşalım diye bakmak lazım. Koşullar ideal olmayabilir, ama sizin yönünüz belli olduktan sonra yavaş yavaş ideal hale getirilir. Siz yeter ki net olun, dik durun, tutarlı davranın. Karşı tarafın hiç aklında yokken kapısını tıklatıp yarım yamalak bir tavır sergilerseniz olmaz, siz kendinizden emin olun ki o da güzel bir gelecek kurabileceğinize inansın.

Diyelim ki aynen bu şekilde çabaladınız ama netice elde edemediniz. Olsun; flört etmek güzeldir, heyecandır, tecrübedir, hayatın ta kendisidir. Kısmet değilmiş deyin ve gönül kapılarınızı açık tutun. Bir sonraki kişide tecrübelerinizin sizi ne kadar olgunlaştırdığını fark edeceksiniz. Her şey çok daha kolay ve keyifli olacak. İstediğiniz ilişkiyi yaratmak sizin elinizde; iyi düşünce ve özveri döner dolaşır karşılığını bulur.

Paylaşmak güzeldir, asla yalnız değilsiniz.

Sibel ŞENGÜL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 136
Kayıt tarihi
: 04.01.17
 
 

Sibel Şengül  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster