Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '09

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
7197
 

Size barış deniliyor

Size barış deniliyor
 

Hiçbir yanlışlık susarak çözümlenmez.


Şair Şükrü Erbaş, 1953 yılında Yozgat’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini yine bu şehirde tamamlayarak Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü bitirdi. Şiir hayatına Varlık dergisiyle 1978 yılında ‘’merhaba’’ dedi. 1998 yılında 26 yıl boyunca çalıştığı TMO Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu.

Ankara’da uzun yıllar yaşadıktan sonra ‘’ Büyüyeceksiniz… Sevineceksiniz…’’ dediği kentte, Antalya’da yaşmaya başladı. Halen yaşamını sürdürdüğü bu kent, doğasıyla şaire ilham olmaya devam ediyor.

Şair, 1985-1998 yılları arasında Yarın dergisinin yazı kurulunda, 1993-1999 yılları arasında Edebiyatçılar Derneği’nin yönetiminde görev yaptı.

Ceyhun Atuf Kansu (1987), Orhon Murat Arıburnu (1996), Ahmed Arif (2002), Dil Derneği Ömer Asım Aksoy (2005) şiir ödüllerinin yanı sıra Homeros Emek Ödülü (2004)’nün de sahibi olan şairin eserleri şunlardır:

1. KÜÇÜK ACILAR 1984
2. AYKIRI YAŞAMAK 1985
3. YOLCULUK 1986
4. KİMLİKSİZ DEĞİŞİM 1992
5. BÜTÜN MEVSİMLER GÜZ 1994
6. DİCLE ÜSTÜ AY BULANIK 1995
7. İNSANIN ACISINI İNSAN ALIR 1995 (deneme)
8. KÜL UZUN SÜRER 1996
9. GÜLÜN SESİ GÜL KOKAR 1998 (yazılar)
10. BİR GÜN ÖLÜMDEN ÖNCE 1999 (deneme)
11. DERİN KESİK 1999
12. ÜÇ NOKTA BEŞ HARF 2001
13. SARKACIN KALBİ 2002 (şiir-deneme)
14. YALNIZLIK HECELERİ 2003
15. GÖLGE MASALI 2005
16. UNUTMA DEFTERİ 2007

SİZE BARIŞ DENİLİYOR

Ey ölüm terzileri, ev yıkıcılar, sürgün ustaları... Ey bir halkı dizlerinin üstünde görmekten gönenen sahte eşitlik! Ey korkuyu sevgi sanan aşağılık duygusu. Siyah ve beyaz dışında renk tanımayan alacakaranlık. İki yanında iki süngüyle şımarık cesaret. Konuşmak yerine bağıran özgürlük.

Ey gülerken ısıran iyilik, aşağılayan özveri, cezasız suç. Ey dağları düzlükle ölçmeye kalkan sığlık. Çokluğuna güvenen yanlışlık. Bir suçu, daha büyük bir suçla hafifleten tükeniş. Kendinden korkan öfke. Kan ter uykulara yastık olan taş. Ey başkasının bahçesindeki gergedan. Bir halkın türküsünü odalarda boğacağını sanan sağırlık.

Ey dağları evlerin üstüne yıkan cinnet. Ey narcissus. Kan ve gözyaşı. Yalnız gövdesiyle var olan sevgisizlik. Kendi ışığıyla yanan pervane. En yüce değeri zulüm olan ahlak! Ordularıyla soluk alan haksızlık. Bir halkın onuruna yağan kar.

Size, BARIŞ deniliyor. Artık ölülerimizin ışıksız gözlerinden değil, güneşle yunmuş pencerelerden bakmak istiyoruz dünyaya. Ciğerlerimiz soldu dağlardan kopalı. Evimiz gökyüzüydü sizden önce. Bahçelerimizi yeniden kurmak istiyoruz. Göçersek biz istediğimiz için göçelim. Öleceğimiz yeri biz seçelim.

Siz nasıl kendinizle göneniyorsanız, deniliyor, biz de kendimizle gönenelim. Bu rüzgar bizim türkülerimizi de taşısın. Sokaklarımızdan çekin soğuk gölgelerinizi. Avlularımızda asker görmekten bıktık artık. Bulutların sesini unutturdu uçaklarınız. Çocuklarımızın evlerdeki boşluğu mezar taşlarından büyük. Kadınlarımız külden yataklarda yatmaktan bembeyaz kesildi.

Ölerek değil, yaşayarak çoğalmak istiyoruz. Yoksulluğumuzu özlettiniz bize. Ömrümüz üzerine bizden başka herkes konuşuyor. Sizin kentlerinizin varoşları olmak istemiyoruz. Hapishanelerinizde bizim çocuklarımız var, ama onlar sizin boynunuzda asılı gerçekte.

Hiçbir sevgi tutsaklıkta yeşermez. Eşitlik özgür ilişki ister. Türkülerimize nefreti karıştırmak istemiyoruz. Biz de kendimizi sevelim, kimliğimize sahip çıkalım, deniliyor. Bizi değil, kendinizi yıkıyorsunuz. Görmüyor musunuz, her gün biraz daha yoksullaşıyorsunuz.

Size, BARIŞ deniliyor. Bizim de kahramanlarımız var. Biz de geleceğe onurla bakmak istiyoruz. Örselersiniz, ama gülü karanfile benzetemezsiniz. Bir halk, deniliyor, ancak başka bir halkla zenginlik ve güzellik kazanır. Kimse kimseyi kendine benzetecek kadar üstün değildir.

Çok değil, bizim size duyduğumuz saygı kadar saygı istiyoruz. Ölüm korkusuyla, yaşama sevincini unutan insan, dünyaya nasıl iyilikler katabilir. Birine korku verenin korkusu daha büyüktür. Hiçbir yanlışlık susarak çözümlenmez. Sizin özgürlüğünüz bizim BARIŞ'ımızdan geçiyor, tutsaklığınızı görmüyor musunuz?

Ey ölüm terzileri, ev yıkıcılar, sürgün ustaları... Ey kardeşliğin süreğen kışı. Bir halkın onuruna yağan kar. Ey bahçemizdeki gergedan. Ey narcissus. Aşağılayan özveri...

Eşitlik zayıflık değil bilgeliktir. İyi olmaktan bu kadar korkmayın. Bir kez olsun sevgiyle bakmayı deneyin dünyaya. Hiçbir halk sonsuza dek efendi, hiçbir halk tutsak olarak yaşayamaz. BARIŞ hepimizi onurlu ve özgür yapacak tek olanaktır. Çıkarın kulaklarınızdan körlüğün tıkaçlarını...

n. bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şükrü Erbaş sevdiğim bir şairdir. Onun bu güncelliğini kaybetmeyen yazısını paylaştığınız için teşekkürler. Elbette BARIŞ, her zaman ve daima.

Melek Koç 
 19.12.2009 17:39
 

''Bir gün elbet. bir gün elbet/ Örter üstünü bu ağır yanlışın/ Sevgiyle, yalnızca sevgiyle işlenen/ Bir dal incelik, bir simli gülüş/ Bir kardeş mavi....'' Sevgili Yapukay, iyi ki hatırlattın bu değerli şairi ve dediklerini. İnsan sevgisiyle dolu yüreğine sağlık. Saygılar, selamlar.

hazandagüzeldir 
 16.12.2009 17:52
Cevap :
Ülkemin değerleri hep es geçilir. Ve bunun bilinçli şekilde yapıldığına inanırım. Çok ilginç olanı duyarlı olan bizler bile bazen akıntıya kürek sallarken görürüz kendimizi. Kaptırırız onların belirlediği gündeme kendimizi. Hipnotizma oluruz bir anlamda. Saygılarımla.  16.12.2009 18:42
 

Barış, birlikte yaşamayı huzur ve refaha dönüştürme emeğidir. Bunun için de, kimsenin kimseye sahip olmaması ilk koşul oalrak karşımıza çıkıyor.

Muharrem Soyek 
 15.12.2009 18:59
Cevap :
Birileri birilerine sahip olması halinde birileri olmuyor ortada. Yalnızca sahibinin malı oluyor. Yerinde ve anlamlı katkınız için teşekküler.  15.12.2009 19:38
 

gökkuşağını ne kadar güzel sarmış ışıklarıyla.SINIRSIZ SEVGİLERİMLE.

Şerife Mutlu 
 15.12.2009 18:47
Cevap :
Hiç bir renk diğerini yok etmeye, önüne geçmeye, üstünlük sağlamaya çalışmadan. Yüreği barış gülümseyen Öğretmenine Sınırsız Sevgilerimle...  15.12.2009 19:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1865
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster