Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '16

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
168
 

Size Kıbrıs’ı biraz anlatayım

Size Kıbrıs’ı biraz anlatayım
 

KIBRIS


5 yıl Kıbrıs’ta yaşadım. Oraya gitmeden önce bir çok ön yargım, yanlış bilgim mevcut idi. Ortalama Türk vatandaşının kafasında hala uydurma Kıbrıs yargıları mevcuttur.

Kuzey Kıbrıs’ta 300 bin Türk yaşıyor. Bunların 120 bin kadarı 450 - 500 yıl önce Ada’ya yerleştirilmiş olan insanlardan oluşuyor. Eski göçmenlerin dili, gelenekleri, mutfağı, iletişimi Ankara, Konya, Karaman, Kırşehir, Nevşehir, Mersin gibi illerimizin insanlarına çok benziyor. Kırgız, Tatar, Yörük, Türkmen geleneklerini aynen bulmak mümkün.

450 yıl önce Ada’ya 40 bin kadar insanımız götürülmüş. Bunlar orada çoğunluğu teşkil eden Ortodoks Rum (Yunan) kimliğinin etkisi altında kalmışlar. Dilleri, dinleri, bakış açıları bu yönde biraz değişmiş. Anadolu’dan giden gariban insanlar zengin Rumların hizmetçisi, ırgatı durumuna düşmüşler.

Osmanlı Devleti 1700’lü yıllardan sonra gerilemeye, zayıflamaya, küçülmeye başladığı için Ada’daki vatandaşlarını da kaderine terk etmiş. Onlara bilim, sanat, kültür, eğitim, din konularında destek sunamaz olmuş…

 

1878 yılından sonra ise Ada’da İngiliz hakimiyeti başlamış. İngilizler girdikleri her ülkede kendi dillerini, dinlerini, yasalarını, geleneklerini yayma konusunda sinsi taktikleri olan bir millettir. Kıbrıs’ta 70 yıl kadar yönetimde söz sahibi olan İngilizler Türkleri de epey yabancılaştırmayı başarmışlar.

1950’den 74’e kadar 24 yıl yine Rum etkisinde, baskısında kalan Türkler fakir, sahipsiz, dağınık bir yapıda yaşamışlar.

1974’ten sonra Ada’nın kuzeyinde küçük bir Türk devleti ortaya çıkmış. Fakat tecrübesizlik, aç gözlülük, plansızlık, örgütsüzlük, ilkesizlik, barış anlaşmasının imzalanamaması, yeni ülkenin tanınmamış olması bir türlü huzuru getirmemiştir.

Sürekli olarak belirsizlik içinde kalan toplumun bir çok bireyi İngiltere, Türkiye, Amerika, Avustralya gibi ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır.

KKTC’de iki büyük siyasal parti vardır. CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi) ve UBP (Ulusal Birlik Partisi). CTP, adından da anlaşılabileceği gibi Rumlarla yeniden “Cumhuriyet” kurmayı hedeflemektedir. Yani birleşik bir Kıbrıs istemektedir. Lakin Rumların birleşme için öne sürdüğü şartlar kabul edilebilir / adil / eşitlikçi değildir. Rumlar Türklerin tüm haklarını gasp etmek istemektedirler.

1983’te ilan edilen KKTC devleti maalesef sadece Türkiye tarafından tanınmıştır. Başka hiçbir ülke resmi olarak tanımadığı için Ada’ya yatırımlar gitmemekte, turist gelmemekte, ekonomide iş sahaları açılamamaktadır.

Pasaportu hiçbir yerde geçmeyen KKTC’nin vatandaşlarının tek geçim kaynağı devlet kurumları olmuştur. Devlete aşırı memur alımı bütçeyi alt üst ettiği için Türkiye’den her yıl 1 milyar TL dolayında bir katkı yapılmaktadır.

Ada’da Türk parası geçerlidir. Yani KKTC’nin parası henüz yoktur. Türk vatandaşları nüfus kağıdıyla ya da pasaport ile KKTC’ye turist olarak gidebilirler.

Ada’daki 7 üniversitede 70 bin kadar öğrenci okumaktadır. Bazı üniversitelerin okuma ücreti yüksektir, giriş puanı yüksektir, eğitim kalitesi pek makbul değildir. Diplomaların iş dünyasındaki değeri biraz düşüktür. Ada’da okumak isteyen bir öğrencinin aylık gideri 1000-3000 TL arasında değişir.

KKTC’ye gemi ya da uçak ile gidilebilir. Bilet fiyatları gayet makul seviyelerdedir.

Girne, Gazi Magosa, Lefkoşa gibi ilçelerde bulunan pansiyon, otel ve öğretmen evi gibi tesislerde 50-300 TL fiyatlarla konaklamak mümkündür.       

Kıbrıslılar Türkiyelileri sevmez tezi çok doğru değildir. Çok az bir kitlede bu tür düşünce vardır. Toplumun çoğunluğu böyle değildir.  

Ekonomik olarak Türkiye’ye bağımlı olan KKTC’nin siyasal istikrarı da yoktur. Sürekli olarak hükümet değişiklikleri olur. Koalisyonlar hep gerginlikler içinde geçer.   

Ada’da Rumlarla barışma, birleşme, anlaşma yönünde görüşmeler yıllardır sürüyor. Ama inatçı Rumların şartları çok ağır olduğu için sonuca gitmek mümkün olamıyor.

Türkiye’den Ada’ya su götürüldü. Ancak bunun işletilmesi noktasında sorunlar ortaya çıktı.

Türkiye’den Kıbrıs’ı takip etmek isteyenler için en kapsamlı ve güvenilir haber kaynağı www.kibrispostasi.com adresidir.  

Not: Kıbrıs hakkındaki kitabım hazırlanmaktadır. 

Ali Özdemir

Eğitimci - Yazar - Yayıncı

BOLU

E-posta: erdemyayinevi@yandex.com

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1791
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster