Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
774
 

Sizi babanız mı doğurdu?

Sizi babanız mı doğurdu?
 

"Sizi babanız mı doğurdu?"

Uzun uzun bir sessizlik.....

Beşinci bebeğine hamile bir anne. Kız çoçuk olduğunu öğrenince sinirli sinirli anneye bakan bir baba. Baba kelimesi o adama yakışıyor mu bilmiyorum ama bebeğin cinsiyetinin kız olduğunu öğrenince sağlığını bile soramayan, korkudan tir tir titreyen zavallı bir kadın vardı karşımda. Ben sana eve gidince biliyorum bakışlarıyla bakan kaba saba bir adam vardı ince, narin, kara kaşlı, kara gözlü kadının yanında. Sanki onun elinde olan bir şeydi erkek doğurmak. Onun elinde olsaydı;ne yapardı acaba? Onu damızlıktan farklı görmeyen adama boy boy erkek çoçuklar vermezmiydi? Yağız birer delikanlı olmalarını sağlamaz mıydı? Onun soyunun sürmesini canı pahasına sağlamaz mıydı?

Hikayenin başına gelecek olursam; bayağı varlıklı olduğu anlaşılan iki çift geldi önce.

-Günaydın bacım, şeyy hemşireaaanımm, bizim doktor hanıma randevumuz vardı?
-Tamam, buyrun.

İri yarı, kaba saba bir adamdı bana 'hemşireaaanımm'diye seslenen adam. Yanındaki kadın çok güzeldi. Uzun dümdüz siyah saçları vardı. Sürme çekilmiş, insanın içine işleyen gözler, kırmızı dudaklar, kuğu şeklinde yaka broşu ile modern bir kadındı. Modern ve güzel.

Muayene ultrasonla devam etmeden önce hazırlamamı istiyor doktor hanım.

O güzel gözlü kadını ultrasona hazırlarken adının Zuhal olduğunu, Ağrılı olduklarını, büyük bir aşiret olduklarını, eşinin kardeşinin üniversiteyi kazanmasıyla buraya geçici olarak geldiklerini anlatan kadına hayranlıkla bakıyorum.

Muayenenin bitmesiyle başta yazdıklarıma dönüyoruz..

O güzel gözlü kadının gözlerinin bir anda korkuyla dolması ve o korkuyu görmek ürkütmüştü beni.

Yazık! Elimden bir şey gelmemişti, o korkuyla göndermiştik onu...

Ama elinde değildi Zuhal'ın kız doğurmak...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu soruyu anneme sormuştum. Yıllar önce, o benim soyadımı sürdürecek diyerek ağabeyimi kayırdığı bir olayın üzerine söylemiştim. Hala güleriz. Aslında doğru bir sözdür. Erkek çocuk hayranlığının, eğitimle kültürle de alakası yok. Öğretmen olan kayınpederim ikinci kızımı doğduktan on gün sonra görmeye gelmişti. Buruktu. Sevgilerimle...

narçiçeği 
 15.01.2008 17:23
Cevap :
Evet,erkek kız ayrımını eğitimsizliğe bağlamıyorum.üç kızım var diye damatlara çalışıyoruz diyen bir doktor tanıyorum.Hayırsız olduktan sonra ne işe yarar derdi babaannem.Çok ama çok haklı.  16.01.2008 20:00
 

ATV de İTİRAZIM VAR adlı programda konu ele alındı, BU HAFTA HERKESİN İZLEMEYE, PROGRAMA TELEFONLA KATILMAYA ÇAĞIRIYORUM.

lila 
 15.01.2008 17:22
Cevap :
Mesai saatleri içinde olmasa izlemek isterdim ama maalesef...Yinede teşekkürler:)  16.01.2008 20:01
 

Şuan 25 yaşında olan kızım SERA ŞİMAL ER'in doğum anıyla ilgili, hayatım boyunca unutamayacağım duygularımı; 5 sene önce, yazıya döküp, kızıma doğum gününde yolladım. KIZIMIN DOĞUMU ANINDAKİ BU DUYGULARIMI BÜTÜN DÜNYA DUYSUN İSTİYORDUM. Birgün mutlaka internette yayınlamayı düşünüyordum. Bu yazımı bugün sizin sayenizde Milliyet blog'da yayınlamakta sabırsızlandım ve anlattım okumanızı isterim. Üstelik BU BENİM İLK BLOGUM. Yanlışım olursa affola. Daha sonra İstanbulda okuyan kızıma kaldığı yurttan eve çıkmak istemesiyle başlayan, bir buçuk sene içinde neler yaşadığımı anlatmak istiyorum.

lila 
 13.01.2008 12:54
Cevap :
Annem zaman zaman tartıştığımızda beni anne olunca anlayacaksın derdi.Anne olamadım ama bazen annemin yerine koyuyorum kendimi ve onun ne kadar haklı olduğunu düşünüyorum ve anne olmak hayatın mucizesi diyorum...Ne mutlu size...  14.01.2008 0:23
 

9 ay taşıyan, sancı çeken,doğuran ve yine suçlanan kadın'a tabiat ne kadar büyük güç vermiş ki hiç yılmıyor ve göğüs gererek aynı eziyeti çekmek için tekrarını yaşıyor veya yaşatılıyor.Bir erkeği doğuran kadın, bir erkek tarafından aşağılanıyor hemde hiç haketmediği halde......HERŞEY EĞİTİMSİZLİKTEN!!!

serpilfan 
 12.01.2008 19:31
Cevap :
Malesef,bu değişmeyecek...teşekkürler..  12.01.2008 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1320
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

sığmaz ki buraya ne sen ne kalabalıklar! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster