Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
474
 

Sizin içinizde hangi kadınlar var?

Sizin içinizde hangi kadınlar var?
 

Elif Şafak, son romanı Siyah Süt’ de biz kadınları ve içinde bulunduğumuz ruh hallerini çok iyi analiz etmiş. Kitabı okurken kendimle özdeşleştirdiğim pek çok nokta buldum. Aynı kanıyı paylaşan başka kadınlar da vardır eminim.

Bu kitap kadınlar tarafından mutlaka okunmalı, ancak kadınları anlamak isteyen erkekler tarafından da kesinlikle kaçırılmamalı…

Kadın olmak, doğurganlık vasfı nedeniyle , bizlere çok yönlü ve zor görevler yüklüyor. Çoğumuz, farkında olmadan atlattık postnatal depresyon - doğum sonrası yaşanan karamsarlık ya da bunalım - durumunu. Hele çok erken yaşlarda, daha kim olduğumuzu anlamadan tanıştıysak annelikle, depresyon dönemi de bu büyümenin ve değişimin bir parçası gibi kendiliğinden kabul edilip geçirilmiştir belki de. Esasında bir kadının hayatında büyük bir çelişki, dönüşüm ve bunalım dönemidir bu.

Siyah Süt ‘ü okurken 28 yaşında yaşadığım hamilelik ve annelik dönemlerimi düşündüm ister istemez. Arkadaş çevremde ilk anne olmuştum, bu konuda ne bir koçum ne de bir idolüm vardı. Neredeyse hamile gezmekten ve emzirmekten utandığım, kendime bir türlü yakıştıramadığım zamanlarım olmuştu. Zaman içinde her şey yerli yerine oturdu ama, bazı şeyler farkına varmadan, ne olduğunu anlamadan yaşanıp gitmiş meğerse.

Elif Şafak bütün kadınlar adına çok önemli bir iş yaparak, hamilelik ve annelik döneminin bir kadının iç dünyasında yarattığı fırtınaları müthiş bir gerçeklikle, kendi hayatını ve içini açarak ortaya koyuyor. Dahası sosyologların, psikologların tanımlayıp durduğu o kadınlık rollerimizi öylesine mizahi bir tanımla yeniden yaratıyor ki , hemen "a benim iç sesimde de bu kadın vardı" diyorsunuz.

Bu kadınlar, Sinik Entel Hanım, Hırs Nefs Hanım, Anaç Sütlaç Hanım, Pratik Akıl Hanım, Can Derviş Hanım, Saten Şehvet Hanım, Anaç Sütlaç Hanım gibi, isimlerinden çağrıştırabileceğimiz karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bu karakterler farklı duygular ve saiklerle Elif Şafak’ın içinde çatışıp, kavga ediyor, onu bir oraya bir buraya çekiştirip duruyor, tıpkı her kadının içinde olduğu gibi.

Adalet Ağaoğlu, Ayn Rand, Zelda Fitzgerald, olağanüstü hayatı bir filme de konu olan Sylvia Path gibi Türk ve Dünya edebiyatından annelik rolüyle, yaptıkları işin çelişkisini yaşayan kadın örneklerini de buluyoruz kitapta.

Elif Şafak ın aklına ve eline sağlık, edebiyatımıza bundan sonra da nitelikli ve yenilikçi eserler kazandıracağı çok açık, heyecanla bekliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Daha avantajlı demek o zaman:) ne dersiniz* Elif şafağın bir kitabını elime aldım ama bitiremeden bir başkası aldı bitiremedim. Onun için fazla yorum da yapamayacağım. Bunun yanında siz bir kadın olarak bunun söylüyorsanız eminim ki öyledir. Kadınları anlamak konusunda Ahmet Altan' ı çok başarılı buluyorum ama o çok bilinen bir kaç kitabından sonra.

Ayrıntıda gezinmek 
 13.01.2008 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1423
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster