Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1254
 

Sizin maaşınız kaç lira??

Ben bu İstanbul'u çözemedim bi'türlü... En ucuz ev kirası:600 ytl.Elektrik-su-yakıt etti mi 1000ytl. Bir insan bütçesinden 1000 ytl'yi her ay nasıl ayırabilir?

İstanbul'un mütevazi yerleşim birimlerinden Üsküdar'da oturuyorum.Bizim apartmanda oturanların yarısı kiracı. En az veren bodrum kattaki 60 m2 daireye 600 ytl kira veriyor. Bu insanlar ne kadar maaş alıyor ki bu kiraları verebiliyorlar?Şimdi diyeceksiniz ki "İstanbul için 600 ytl'de çok mu?"Ama bu en düşük olanı. Bunu veren de en düşük gelirli kesim. Ailelerin ortalama aylık gelirlerini merak ediyorum. Herkesin maaşları mı yüksek acaba?

Ben 22 sene mimar olarak kamuda çalıştım ve emekli olurken maaşım 1400 ytl'ydi. Emekli olduktan sonra 1100 ytl'ye düştü. Çevremdeki tanıdığım insanlara bakıyorum herkesin 3 aşağı-5 yukarı benzer seviyede gelirleri var.Peki nasıl geçiniyorlar?Ben kira vermediğim halde 2 çocuğumla yaşamımı sürdürebilmek için yeniden işe girdim. Çok şanslıymışım ki bir iş buldum.

İstanbul'da hayat çok pahalı... Düşünüyorum da; demek ki burda maaşlar da (devlet çalışanları haricinde) diğer illere göre oldukça yüksek. Yoksa milyonlarca insan nasıl hayatını devam ettirebiliyor??

Oysa sanıyordum ki, bir çok meslekten fazla mezun veriliyor ve genç mezunlar kolay kolay iş bulamıyor.

Buna rağmen yüksek maaşlar veriliyor olması bana bir çelişki gibi geliyor. Çok merak ediyorum yeni işe giren bir mimar , bir elektrik mühendisi, bir avukat, bir bankacı ne kadar kazanıyor ki, İstanbul'da yaşamayı göze alabiliyor??

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanırım bir kaç kişi birlikte çalıştıkları zaman anca geçiniyor insanlar yoksa eskisi gibi hanımlar çocuk baksın beyler ev geçindirsin devri bitti , hatta geçenlerde bir haber okudum sırf geçim derdinden millet huzurevindeki yaşlılarını bile evlerine geri alıyormuş emeklilik maaşlarından sebep....bir tek İstanbul değil ki artık her memleket de geçim derdi var adaletsiz gelir dağılımından, sevgilerle selamlar

Dilek Fuçucı 
 12.01.2008 17:47
Cevap :
birkaç kişi birden çalışabilmesi için önce iş bulmak gerekmez mi? neyse bazı soruların cevabı çok zor..selamlar..  14.01.2008 10:24
 

İnsanların nasıl geçindiklerini doğrusu anlamak çok zor. Sevgiler.

Yıldız Nihat 
 12.01.2008 14:16
Cevap :
ben hiç anlayamıyorum..selamlar..  14.01.2008 10:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 384
Kayıt tarihi
: 19.11.07
 
 

Ankara doğumluyum, İ.T.Ü. den mezunum. Mimarım. Aile, Gündelik Yaşam ve Politika ilgi alanlarım. Dün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster