Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
662
 

Sizin mutluluk kaynağınız var mı?

Sizin mutluluk kaynağınız var mı?
 

Hayvan severlerin çığ gibi büyüdüğünü gözlemlemekten son derece mutlu oluyorum. Özellikle köpek, akvaryum, kafes kuşları hemen hemen her evde yer almaya başladı. Tabi almak eve getirmek çok önemli olmasa gerek bu hayvanların mutlu olabilmeleri için gerekli yaşam şart ve standartlarının sahipleri tarafından sağlanması çok önemli.

Bugün biraz köpekseverlerle birşeyler paylaşmak istiyorum, köpek sahibi olmayanlar yadırgayabilir belki ama "Sezar" ailemizin beşinci ferdi , onsuzluğu düşünemiyorum. Sezar eve gelmeden önce bir hayli araştırma yaptım site içerisinde yaşıyoruz, komşularımızla uyum sağlayacak, çocuklarla iyi geçinecek bir köpek olmalıydı ve sonuçta " Golden Retriever" a karar verildi. Büyük oğlum başlangıçta biraz üzüldü çünkü o bekçi köpeği ağırlıklı ırklardan istiyordu ama sonuçta oda kardeşini benimsedi. Sezar kısa sürede gerekli eğitim sürecinide tamamladı ve çok ama çokkkk keyifli bir birey oldu.

Çevremizdeki bir kaç köpekle olan ilişkileri öylesine mükemmel ki; aralarındaki oyunlarını, birbirlerine karşı o zarif kırıcı olmayani incitmeyen davranışlarını gözlemek insanı son derece mutlu ederken, düşünceye de sevketmiyor değil. Çünkü onlar hiç ama hiç kavga etmiyorlar, birbirlerini hiç ama hiç ısırmıyorlar, hep birlikte dolaşıyorlar hep birlikte hareket ediyorlar, dünyaları olağan üstü güzel, kendi aralarında kendilerine göre hoş ve esprili bir yaşamları var ve o dünyalarını bize yansıtarak mutluluk kaynağımız oluyorlar.

Sezar bizden çok şey istemedi, Elinde olsa bizimle yatağa girer ama başlangıçta onunla bir anlaşma yaptık; çok tüy döktüğü için evin içini ona yasakladık. Yılda bir yada iki kez özel günler hariç.

Bahçede konforlu bir kulübe "yaz kış bahçede kalmak zorunda çünkü"

Elbette geniş bir oyun ve gezi alanı - gezmeye deşarj olmaya enerjisini boşaltmaya ihtiyacı var, öylesine ki sabah akşam yürüyüş yapmadan kulübesine girmez.

Düzenli beslenmeyi sever günde iki kez yer ama çok oburdur ne verseniz yer aslında, bu yüzden kontrol bu yönde bizde.

Suya bayılır - ataları gerçek balık avcılarıymış- en büyük hobisi yüzme, bu nedenle yüzmeye sık sık gideriz deniz yada gölden çıkmak bilmez. Gidemediğimiz zamanlar mutlak yıkanmak ister.

Kişisel bakımına özen gösterir tüyleri taranmadan olmaz bu nedenle hergün mutlak taranma faslımız vardır.

Sıhhati önemlidir aşılarını, kist ilaçları, pire kene tasmasını ihmal etmez.

Sevgi delisidir Sezar otururken rahat bırakmaz mutlaka kolunuzun altına girecek ve seveceksiniz onu bu nedenle her halde günün bir kaç saatinide onu severek geçiyor.

Spora bayılır mutlaka her gün top oynamak ister, bu yüzden günde 10 dakika da top oynarız onunla.

Çiftleşme zamanı çıldıracak gibi oluyor ama neyazık ki üç senedir bu olanağı yaratamadık oğlumuza, nihayet mustakbel gelin adayımız yan siteye geldi, inşaallah Eylül ayında oğlumuz artık bekaretini kaybedecek.

Sezar çok zekidir. Kime nerede ne zaman nasıl davranılacağınıda çok iyi bilir. Beni evin reisi olarak bildiği için sözümden dışarı çıkmaz, annesine karşı biraz daha şımarık yaklaşımları vardır, Özgün ve Egemen ile ilişkileri hepimizin bildiği kardeş ilişkileri, onlar sorunlarını kendi aralarında çözüyorlar.

Sonuçta Sezar'ı aldığımız andan itibaren sorumluluklarımızı bire bir yerine getirmek zorundaydık, aksini düşünmek ona saygısızlık olurdu. Onu mutsuz etmeye hakkımız asla olamaz çünkü o mutluluk kaynağımız. Ülkemde sokakta gördüğüm her köpek içimi cızlatıyor, bakamıyacak olanlar, onlara gerekli yaşam ortamını sağlayamayacak olanlar lütfen geçici bir istek yada zevk için köpek almayın. Aldığınız andan itibaren de en az onlar kadar duyarlı hareket ederek sorumluluklarımızı sonuna kadar yerine getirelim....

Herkesin ama herkesin Sezarları olsun...

Sevgiyle Kalın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Serhat bey, Sezar'ı görünce heyecanlandım. Bir sene önce çalınan üç yaşındaki Laço'mun sanki ikizi...Çok aradım malesef bulamadım Laço'yu...Saygılar

Latif 
 07.05.2007 12:32
Cevap :
Sevgili Latif Bey, Laço için çok üzüldüm, ama goldenların tek handikapı sevgi delisi oldukları için biraz sevgi gösterildimi çıldırıyorlar, art niyetli kişiler içinde bu fırsat oluyor işte, yeni bir LAÇO ya ne dersiniz... sevgiyle kalın  08.05.2007 9:11
 

İzmirliler: Rintin (10 yaşında kaybettik) Tiger 10- Thomas (4 yaşında kaybettik) Karmen 9- Zümrüt 5- Monki 2 isimsiz kız 5(yanımıza yeni geldi engelli) Dalamanlılar: Ortanca 5 yaşında Çorum’dan gelenler: Mogli 2,5 Aslan 2,5 şakira 2,5(kardeşler) Nobody 2,5 yaşında Ayrıca bahçedekiler, sokakta yaşayanlar! Cins, cinsiyet gözetmedik çok ufak çok hasta çok aç ve yalnız oldukları için! Yüce Tanrı onları insanoğlunun merhametini sınamak için yarattı! Sınavı kazandık mı? Yüce’nin eserleri, sevilmeyi korunmayı hak etmez mi? Selamlar

Alev Meisel 
 05.05.2007 20:45
Cevap :
Siz harikasınız sevgilerimle  07.05.2007 9:09
 

Benim de bir kedim var, evlendikten sonra annemde kaldı maalesef. Çok ama çok özlüyorum onu. Henüz iki yaşında ama dışarı çıkıp gezmeye alışık, dışarılarda bir şey olucak diye ödüm kopuyor. Hayvanlar harika yaratıklar, sevmeyenleri anlamak mümkün diil. Sezar'a sevgiler:)

gözdeK 
 04.05.2007 16:24
Cevap :
kedinizin adı önemli bence lütfen onu ihmal etmeyin, oda sizi çok özlüyordur sevgiyle kalın  04.05.2007 20:59
 

Sayın Serhat İnaltay, böyle hoş bir yazı okunurken ağlanır mı? ben ağladım. Bunu da utanmadan itiraf ediyorum. Artık inanıyorum ki, ağlamak, ağlayabilmek insan olmakmış. Kandırmışlar bizi yıllarca. Biricik kızımı, bize çok kısa gelen 13 yıllık yaşama sevincimiz kaybedeli nredeyse 3 yıla yaklaştı. Anıları, şımarıklıkları, öfkesi, aile bireylerinin hepsini tektek uğurlayışı, herkes tamam olmadan balkondan içeriye girmeyişi, uzun yolculuğa çıkışları hissedişi, özlemle bekleyişi, sahiplenişi evi, tüm aileyi, koruma arzusu.... daha nelerini sayayım. çok özlüyorum onu. Size ve sezar'a sağlık diliyorum. Saygılarımla.

Talip Bölükbaşı 
 04.05.2007 14:04
Cevap :
Sevgili Talip Bey, Acınızı içtenlikle paylaşıyorum, başına gelmeyen bilemez o acıyı, benimde gözlerimi yaşarttınız, ağlayalım sevgili dostum ağlamak güzel, hele güzel olanın arkasından ağlamak en güzeli olsa gerek. Biricik kızınızın adını yazmamışsızın, lütfen onun için birşeylerde siz yazın, bakın hale biryerlerde hepde yaşanabilecek en güzel yerde yaşıyor o , ne güzel kalbiniz var. Sevgiyle kalın Serhat İNALTAY  04.05.2007 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2122
Kayıt tarihi
: 17.04.07
 
 

Özel öğretim kurumlarında 5 yıl İngilizce öğretmenliği, 1992 yılında gayrimenkul sektörüne giriş - P..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster